Wicelider PlusLigi wrócił na właściwe tory. Beniaminek postawił trudne warunki

W meczu 15. kolejki PlusLigi Projekt Warszawa pokonał Exact Systems Hemarpol Częstochowa 3:1. Ta wygrana przyszła wiceliderowi z trudem.

Anna Bagińska
Siatkarze Projektu Warszawa przede własną publicznością w tym sezonie jeszcze nie przegrali WP SportoweFakty / Anna Klepaczko / Siatkarze Projektu Warszawa przede własną publicznością w tym sezonie jeszcze nie przegrali
W starciu Projektu Warszawa z Exact Systems zabrakło z powodu urazów dwóch graczy. Po stronie częstochowskiej nie mógł zagrać Sho Takahashi. Z kolei u gospodarzy już drugi mecz z rzędu pauzował Jan Firlej. W poprzednim, w którym zabrakło podstawowego rozgrywającego, przegrali niespodziewanie z Indykpolem AZS Olsztyn. Goście mają z kolei za sobą cenną wygraną z wyżej notowanym Treflem Gdańsk.

Spotkanie dobrze zaczęło się dla miejscowych. Po asie Bartłomieja Bołądzia prowadzili 5:1. Po kolejnych dobrych akcjach ich prowadzenie wzrosło do siedmiu oczek 12:5. Ale wtedy warszawian dopadł pierwszy w tym secie przestój. Po skutecznym bloku częstochowian zespoły dzieliły już tylko trzy punkty 13:10.

W kolejnej akcji atak skończył Kevin Tillie, Bartłomiej Bołądź posłał asa i podopieczni Piotra Grabana znów odskoczyli. I znów dopadł ich przestój, który mógł się okazać groźniejszy w skutkach, niż ten poprzedni. Miało to bowiem miejsce w końcówce partii. Zrobiło się 21:19. W kluczowych momentach warszawianie jednak kończyli akcje i wygrali tego seta.

Druga odsłona meczu przebiegała pod dyktando gości. Po skończonym przed Damiana Koguta ataku prowadzili 11:6. Warszawianom udało się odrobić większość strat i po ataku Taylora  Averilla było 16:17. Ale nie byli w stanie przełamać rywala. Gra toczyła się punkt za punkt. Po asie Damiana Koguta przyjezdni odskoczyli na dwa oczka 23:21. To wystarczyło do wyrównania wyniku spotkania.

Zacięta walka toczyła się w trzeciej partii. Lekką przewagę mieli siatkarze Projektu Warszawa. Rywale gonili wynik i doprowadzili do remisu 7:7. Wtedy koncert gry rozpoczął Artur Szalpuk. Dobrze zagrywał, kończył ataki i doprowadził do stanu 18:13. Częstochowianie nie dawali za wygraną, ale nie byli już tak skuteczni jak w poprzedniej odsłonie meczu. Seta zakończył as Taylora Averilla.

W czwartym secie dość szybko wyklarowała się przewaga gospodarzy. Po punktowej zagrywce Taylora Averilla prowadzili 8:5. To był już 10 as warszawian w tym meczu. Ten element ratował ich w tym starciu. Częstochowianie zdołali wprawdzie doprowadzić do wyrównania 15:15, ale stan równowagi nie trwał długo. Miejscowi znów mieli dwa, trzy punkty więcej i utrzymał ten stan do końca spotkania.

Projekt Warszawa - Exact Systems Hemarpol Częstochowa 3:1 (25:21, 23:25, 25:19, 25:21)

Projekt: Stępień, Bołądź, Averill, Wrona, Szalpuk, Tillie, Wojtaszek (libero) oraz Grobelny, Kowalczyk

Exact: Kowalski, Dulski, Schmidt, Hain, Sobański, Kogut, Jaskuła (libero) oraz Borkowski, Keturakis, Bouguerra, Janus

MVP: Damian Wojtaszek (Projekt Warszawa)