Ważny krok w kierunku play-offów Tauron Ligi

Energa MKS w meczu 19. kolejki pokonał ITA TOOLS Stal Mielec 3:1. Dzięki temu zespół z Kalisza umocnił się na 8. pozycji i ma coraz większą szansę na udział w fazie play-off, która zbliża się wielkimi krokami.

Jakub Fordon
Aleksandra Rasińska (Energa MKS Kalisz) w ataku podczas meczu z ITA TOOLS Stalą Mielec PAP / Tomasz Wojtasik / Na zdjęciu: Aleksandra Rasińska (Energa MKS Kalisz) w ataku podczas meczu z ITA TOOLS Stalą Mielec
Dobiega końca faza zasadnicza Tauron Ligi. Obecnie znamy już pięć zespołów, które wystąpią w fazie play-off. Starcie w ramach 19. kolejki pomiędzy Energa MKS-em Kalisz i ITA TOOLS Stal Mielec było ważne, bo pierwsza z wymienionych drużyn zajmuje 8. miejsce w tabeli.

Kaliszanki znakomicie rozpoczęły piątkowy pojedynek (4:0). Gdy rywalki złapały kontakt (4:5) wydawało się, że remis jest kwestią czasu. Jednak MKS znów odskoczył, a w połowie premierowej odsłony prowadził nawet 11:6.

Po serii punktowej Stal była na łopatkach, bowiem przegrywała aż 9:17. A to nie był najgorszy wynik, bo po krótkiej przerwie znów znakomicie prezentowały się miejscowe i osiągnęły prowadzenie 21:10. Mimo że na koniec wynik nie był tak okazały, to odniosły pewny triumf na inaugurację (25:19).

W drugiej partii po raz pierwszy w tym spotkaniu mielczanki wyszły na prowadzenie (7:6). Nie miało to jednak większego znaczenia, bo beniaminek miał problem z kończeniem akcji, przez co mocno odskoczył mu rywal (9:15). Od tego stanu nie wydarzyło się zupełnie nic. Do samego końca oglądaliśmy grę punkt za punkt, wobec czego po raz kolejny kaliszanki triumfowały do 19.

W kolejne odsłonie rywalizacja MKS zaczął od trzech punktów na start, ale w połowie po raz pierwszy Stal prowadziła przewagą dwóch "oczek" (12:10). Po wyrównanej rywalizacji pierwszy raz w tym spotkaniu serią popisały się przyjezdne. Ze stanu 17:16 zrobiło się 22:16.

W końcówce gospodynie pokazały jeszcze pazur, ale ostatecznie nic nie wskórały. Po dwóch udanych setach przyszła porażka 21:25, przez którą beniaminek miał jeszcze nadzieję na doprowadzenie do tie-breaka.

Stal rozpędziła się na dobre i kontynuowała to po zmianie stron (6:3). Na niewiele się to zdało, bo w połowie seta taką przewagą mogły pochwalić się rywalki (10:7). Mimo to mielczanki nie dawały za wygraną i robiły wszystko, by przedłużyć ten pojedynek (15:15).

Nie brakowało emocji w samej końcówce, bowiem miejscowe prowadziły jedynie 23:22. Jednak od tego stanu punktował tylko i wyłącznie MKS, który ostatecznie zamknął spotkanie w czterech partiach za sprawą bloku Luciji Mlinar przy ataku Emilii Muchy. Zespół z Kalisza odniósł cenne zwycięstwo w kontekście gry w play-offach, ale okupił je kontuzją Dajany Bosković, którą zniesiono z parkietu w premierowej odsłonie.