36:34. Kosmiczny wynik seta w Tauron Lidze

Cenne zwycięstwo w 19. kolejce Tauron Ligi odniósł Metalkas Pałac Bydgoszcz, który pokonał Grupa Azoty Akademię Tarnów 3:1. Szczególne wrażenie robi wynik premierowej odsłony, bowiem gospodynie triumfowały 36:34.

Jakub Fordon
siatkarki Metalkas Pałac Bydgoszcz PAP / Krzysztof Świderski / Na zdjęciu: siatkarki Metalkas Pałac Bydgoszcz
Do ważnego spotkania w kontekście utrzymania doszło na starcie 19. kolejki. Metalkas Pałac zajmował przedostatnie miejsce w Tauron Lidze i miał tylko jeden punkt więcej niż Grupa Azoty Akademia. W Tarnowie bydgoszczanki zwyciężyły 3:1 i teraz były faworytkami.

W premierowej odsłonie oglądaliśmy wyrównaną rywalizację do stanu 12:12. Od tego momentu trzy punkty z rzędu zdobyły przyjezdne i jako pierwsze odskoczyły na taki dystans. A Pałac nie był w stanie znaleźć odpowiedzi, przez co w końcówce przegrywał 20:24 i musiał bronić piłek setowych.

Ale miejscowy zespół nie dał za wygraną i będąc pod ścianą punktował tak, że doprowadził do remisu, a zarazem gry na przewagi. A ta trwała bardzo długo, bowiem pierwszy set zakończył się po 45 minutach gry! Bydgoszczanki przedłużyły swoją serię i miały okazję by zakończyć partię, w której łącznie obie ekipy zdobyły aż 70 "oczek".

Oba zespoły raz po raz nie wykorzystywały swoich szans do zakończenia premierowej odsłony. Ostatecznie po obronie dziewiątej piłki setowej gospodynie poszły za ciosem i w końcu zwyciężyły 36:34.

Po zmianie stron szybko zarysowała się przewaga zespołu z Tarnowa (8:4). W pewnym momencie przyjezdne miały sześć punktów więcej, ale rywalki zdołał odpowiedzieć (10:12). Ostatecznie jednak ponownie odskoczyły przyjezdne i po znakomitej grze wyszły na 24:16.

Bydgoszczanki ponownie raz po raz broniły piłki setowe, ale tym razem udało im się to jedynie trzy razy. Przy czwartej tarnowianki postawiły kropkę nad "i", dzięki czemu wyrównały stan rywalizacji.

Podobna przewaga w pierwszym etapie trzeciego seta zarysowała się na korzyść Pałacu (9:5). Mimo że od tego stanu dwa kolejne punkty zdobyły przeciwniczki, to kolejna seria sprawiła, że miejscowe miały sześć "oczek" więcej (13:7).

Tarnowianki nie dały za wygraną i mimo że przegrywały 13:18, zdołały popisać się znakomitą serią. Osiem punktów z rzędu sprawiło, że akademiczki prowadziły 21:18. I wydawało się, że mają tego seta pod kontrolą. Jednak nic bardziej mylnego, bo w końcówce to Pałac spisał się na medal. Od stanu 23:23 kluczowe akcje padły łupem faworytek, które tym samym zapewniły sobie przynajmniej jedno "oczko" do tabeli Tauron Ligi.

Mimo że w kolejnej odsłonie tego pojedynku początkowo zarysowała się przewaga bydgoszczanek (9:6), to rywalki bez większych problemów wyrównały stan seta (13:13). Od tego momentu oglądaliśmy wyrównaną grę praktycznie do samego końca.

Pałac w końcówce prowadził 22:20, ale rywalki zdobyły trzy punkty z rzędu i były z przodu. Na to zareagowały bydgoszczanki, które wypracowały sobie piłkę meczową (24:23). Jednak podobnie, jak w pierwszym secie doszło do gry na przewagi. Ta tym razem była krótsza, przy trzeciej okazji na zakończenie spotkania kropkę nad "i" postawił Joanna Sikorska, MVP meczu.

Tauron Liga, 19. kolejka:

Metalkas Pałac Bydgoszcz - Grupa Azoty Akademia Tarnów 3:1 (36:34, 19:25, 25:23, 27:25)

Pałac: Gorzkiewicz, Sikorska, Witowska, Nowakowska, Makarewicz, Paluszkiewicz, Saad (libero) oraz Łyszkiewicz, Bałdyga, Justka;

Akademia: Chmielewska, Zakościelna, Szumera, Molenda, Chmielewska, Mościckaja, Żurawska (libero) oraz Marcyniuk, Szczygieł-Głód, Calkins.

MVP: Joanna Sikorska (Pałac)