To jakiś żart. Awansowali do półfinału, a zarobili "grosze"

Jastrzębski Węgiel rozbili 3:0 Gas Sales Piacenza i awansowali do półfinału Ligi Mistrzów. Ile zarobił polski zespół za ten sukces? W porównaniu do piłkarskiej LM, to niewielka nagroda.

Łukasz Witczyk
Siatkarze Jastrzębskiego Węgla Materiały prasowe / CEV / Siatkarze Jastrzębskiego Węgla
To był świetny mecz w wykonaniu ubiegłorocznych mistrzów Polski. Jastrzębski Węgiel jest na dobrej drodze, by po raz drugi z rzędu awansować do finału Ligi Mistrzów. W ćwierćfinale tych rozgrywek JW rozbił Gas Sales Bluenergy Piacenza i to w trzech setach. To był pokaz siły jastrzębian.

W pierwszym secie Jastrzębski Węgiel wygrał do 22. Druga partia była najbardziej wyrównana i rozstrzygnęła się dopiero po grze na przewagi. Polski zespół wygrał ją 26:24. W trzeciej odsłonie jastrzębianie przypieczętowali awans, wygrywając ją do 21.

Za awans do półfinału rozgrywek Ligi Mistrzów jastrzębianie zainkasowali premię. Jej wysokość? W porównaniu do piłkarskiej Ligi Mistrzów to drobne. Drużyna do podziału dostała 62 tysiące euro, czyli w przeliczeniu niecałe 270 tys. złotych. To łączna kwota, jaką do tej pory zarobił Jastrzębski Węgiel.

Składają się na to premie za wygrane w fazie grupowej (10 tys. euro za każdy - razem 50 tys. euro) i za zwycięstwo w meczu ćwierćfinałowym (12 tys. euro).

Większe kwoty JW zarobi za wygrane w kolejnych meczach. Każdy triumf w półfinale to 30 tys. euro. Awans do finału to dodatkowe 250 tys. euro, a triumf w Lidze Mistrzów równa się nagrodzie w wysokości pół miliona euro.

Dla porównania, każde zwycięstwo w piłkarskiej Lidze Mistrzów to 2,8 mln euro. Awans do 1/8 finału to 9,6 mln euro, gra w ćwierćfinale to premia w wysokości 10,6 mln euro, a w półfinale 12,5 mln euro. Finalista dostanie 15,5 mln euro, a triumfator 20 mln euro.

Kolejnym rywalem polskiej ekipy będzie Ziraat Bankasi Ankara, który w starciu z hiszpańską rewelacją potrzebował złotego seta, aby zapewnić sobie awans. Wydaje się więc, że przed ekipą Marcelo Mendeza autostrada do finału!