CEV podjęła decyzję. Rewolucja w rozgrywkach Ligi Mistrzów

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / CEV / Trofeum dla triumfatora Ligi Mistrzów
Materiały prasowe / CEV / Trofeum dla triumfatora Ligi Mistrzów
zdjęcie autora artykułu

Europejska Konfederacja Siatkówki CEV podjęła decyzję o zmianie systemu rozgrywek edycji Ligi Mistrzów kobiet i mężczyzn w 2025 roku. Zamiast Superfinałów, powracają turnieje Final Four.

Decyzja zapadła na Radzie Administracyjnej CEV, która obradowała w Jurmale. Od samego początku istnienia siatkarskiej Ligi Mistrzów decydujące rozstrzygnięcia zapadały podczas turnieju finałowego Final Four z udziałem czterech drużyn. Zmiana formuły nastąpiła w 2020 roku. Po czterech edycjach Superfinałów, CEV zdecydowała się powrócić do organizacji Final Four z udziałem czterech najlepszych zespołów.

"CEV podjęła decyzję o zmianie systemu rozgrywek edycji Ligi Mistrzów 2024/2025. Ostatnia faza Ligi Mistrzów będzie w formacie Final Four dla każdej płci. Final Four będzie obejmował dwa półfinały oraz finał z udziałem zwycięzców półfinału. Brak meczu o trzecie miejsce. Turniej finałowy odbędzie się w dniach 17-18 maja 2025 r." - poinformował w mediach społecznościowych Jastrzębski Węgiel, mistrz Polski i finalista ostatnich dwóch edycji Superfinałów Ligi Mistrzów.

"Oprócz osiągnięcia pełnej równości płci pod względem uczestnictwa, nagród pieniężnych i formatu zawodów, Superfinały wyniosły także grę w siatkówkę na niewyobrażalny poziom, łącząc jej najwyższą jakość z zaangażowaniem fanów i rozrywką, która była wcześniej całkowicie nieznana" - czytamy w komunikacie.

ZOBACZ WIDEO: #dziejesiewsporcie: Aryna Sabalenka wróciła do treningów. Czas na trawę

Polskę w najbardziej prestiżowych z europejskich rozgrywek reprezentować ma sześć zespołów (po trzy męskie i żeńskie - dop. red.). W fazie grupowej wystąpi 20 zespołów, podzielonych na pięć czterozespołowych grup. Bezpośredni awans do ćwierćfinału wywalczą zwycięzcy każdej z nich oraz najlepsza ekipa z drugiego miejsca. Pozostali wiceliderzy tabeli wraz z najlepszym klubem z trzecich miejsc zagrają w rundzie play-off o awans do 1/4 finału. W fazie pucharowej mecze odbywać się będą na zasadzie mecz i rewanż z możliwością rozegrania złotego seta.

Zwycięzcy play-offów uzupełnią stawkę ośmiu ćwierćfinalistów. Pozostałe zespoły z trzecich miejsc w grupach trafią do ćwierćfinałów Pucharu CEV. Czterej zwycięzcy ćwierćfinałów LM (system mecz i rewanż - dop. red.) awansują do Final Four.

W męskich rozgrywkach Ligi Mistrzów wystąpią: Jastrzębski Węgiel, Aluron CMC Warta Zawiercie i Projekt Warszawa. Po wycofaniu się Chemika Police, prawo startu w żeńskiej rywalizacji mają zapewnione: PGE Rysice Rzeszów, BKS BOSTIK ZGO Bielsko-Biała. Pierwszeństwo w obsadzie trzeciego miejsca należnego dla Polski mają Grot Budowlani Łódź. Termin zgłaszania zespołów do Ligi Mistrzów upływa 21 czerwca.

Start fazy grupowej Ligi Mistrzyń zaplanowano w dniach 5-7 listopada, zakończenie 22 stycznia 2025 r. Początek rywalizacji mężczyzn zaplanowano w dniach 12-14 listopada zakończenie 29 stycznia 2025 r.

Czytaj także: To już jest koniec! Asseco Resovia pożegnała swoją legendę

Źródło artykułu: WP SportoweFakty