Wielki hit. Z nimi Polki zagrają na igrzyskach

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / FIVB
Materiały prasowe / FIVB

Znamy już podział na grupy podczas turnieju olimpijskiego siatkarek. Reprezentantki Polski trafiły do grupy B, w której będą miały okazję zrewanżować się Brazylii za ostatnią porażkę w Lidze Narodów.

W tym artykule dowiesz się o:

Do olimpijskiego turnieju zakwalifikowało się 12 drużyn. Podzielone zostały na 3 grupy po 4 zespoły - to zmiana w porównaniu do ostatnich igrzysk, gdzie obowiązywał podział na dwie grupy.

Rozstawione w turnieju były trzy ekipy - Francja, jako gospodarz, a także Brazylia i Włochy. To dwie najwyżej sklasyfikowane w rankingu FIVB zespoły. Do fazy finałowej awansują po dwie najlepsze reprezentacje z każdej grupy oraz dwie z trzecich miejsc.

Polki losowane były z drugiego koszyka, wraz z Turcją oraz Stanami Zjednoczonymi. Podopieczne Stefano Lavariniego trafiły ostatecznie do grupy B. Rywalkami Biało-Czerwonych będą Brazylia, Japonia oraz Kenia.

Przypomnijmy, że z reprezentacją Brazylii Polki przegrały jeden z dwóch meczów w rundzie zasadniczej Ligi Narodów (drugi z Chinami - dop. red.).

Siatkarki reprezentacji Polski zagrają na igrzyskach olimpijskich po raz czwarty w historii. Biało-Czerwone w latach 1964 i 1968 ukończyły rywalizację z brązowymi medalami.

W 2008 roku natomiast Polki zajęły 5. miejsce w tabeli grupy A. Do Japonii zabrakło im zaledwie jednego punktu. W klasyfikacji łącznej znalazły się na 9. pozycji w gronie 12 drużyn.

Olimpijskie zmagania odbędą się w dniach 27 lipca - 11 sierpnia. Polki kwalifikację uzyskały poprzez interkontynentalny turniej kwalifikacyjny w Łodzi, w którym zajęły 2. miejsce, ustępując jedynie Stanom Zjednoczonym.