Włoszki i Serbki powalczą o złoto ME juniorek

Mistrzostwa Europy Juniorek dobiegają końca. W sobotę w Niszu o miejsce w finale walczyły Włoszki z Niemkami oraz Serbki z Czeszkami. Półfinały rozstrzygnęły, że do boju o złoto staną w niedzielę obrończynie tytułu oraz gospodynie. Komu zaś przypadnie brązowy medal, rozstrzygnie pojedynek Niemcy-Czechy.

Tuż po południu jako pierwsze na parkiet w Niszu wyszły zespoły walczące o miejsca 5-8. Pierwszy mecz przyniósł sporą niespodziankę - oto Rosjanki poległy z kretesem, ograne w trzech szybkich setach przez Słowaczki. Ten nieoczekiwany wynik sprawił, że w niedzielnym pojedynku o najwyższą w tej stawce 5. lokatę ze zwyciężczyniami drugiego pojedynku klasyfikacji 5-8, Turczynkami, nieoczekiwanie nie zagra młoda Sborna.

Wieczór natomiast należał do półfinalistek. W pierwszym spotkaniu wydawało się, że Włoszki dość szybko rozprawią się z Niemkami. Jednak po drodze doszło do katastrofy. Niemiecka zagrywka i lepsza taktyka w obronie plus trzynaście zdobytych z rzędu punktów dały bardzo wysoką wygraną w drugim secie naszym zachodnim sąsiadkom. To był jednak zimny prysznic dla młodych Azzurrich - następne partie wygrywały już dość pewnie. Natomiast drugi półfinał zakończył się po trzech partiach. Ale emocji w nich nie zabrakło. Co prawda, pierwszą odsłonę pewnie wygrały Serbki, ale potem nie było już łatwo. Pięcio-sześciopunktowe prowadzenie na początku kolejnych setów wywalczały Czeszki, a gospodynie wyrównywały dopiero w końcówkach. Dzięki błędom rywalek Serbki wygrały drugą odsłonę, a po pełnej widowiskowych akcji grze na przewagi zwyciężyły w trzecim secie, a tym samym w całym meczu.