Skazana na sukces, czyli historia pewnej światowej 19-latki

Tegoroczna edycja będzie ostatnim dużym sprawdzianem przed sierpniowymi Igrzyskami Olimpijskimi dla reprezentacji Brazylii, Bułgarii, Chin, Egiptu, Japonii, Rosji, Serbii, Stanów Zjednoczonych, Wenezueli, Włoch oraz Polski. Triumfatorzy pięciu ostatnich edycji, Brazylijczycy, zapewne będą chcieli dorzucić szóste z rzędu, a 8. w historii, zwycięstwo i tym samym wyrównać dotychczasowy rekord należący do reprezentacji Włoch.

Kinga Popiołek
Kinga Popiołek

Tym bardziej, że tegoroczny turniej finałowy zostanie rozegrany w Brazylii. Należy jednak wspomnieć, że Canarinhos triumfowali na własnym terenie w jednym, spośród trzech, rozegranych tam finałów.

Trudne nowego początki

Kiedy w 1990 roku Ruben Acosta wprowadził w życie swój wynalazek, który w następnych latach okazał się olbrzymim sukcesem, siatkarski świat przyglądał się temu z zaciekawieniem. W pierwszej edycji Ligi Światowej wzięło udział osiem reprezentacji podzielonych na dwie grupy, a pula nagród była dwudziestokrotnie mniejsza od obecnej i wynosiła 1 mln dolarów. Pierwszymi zwycięzcami byli Włosi, którzy w finale rozegranym w Osace pokonali reprezentację Holandii 3:0. Od tamtej pory gracze z Półwyspu Apenińskiego triumfowali jeszcze 7 razy ustanawiając rekord, który do tej pory nie został pobity.

Machina się rozkręca

"Nowe" się przyjęło, a co więcej, spodobało i już rok później liczba uczestników została zwiększona do 10. Podwojona została również łączna suma nagród pieniężnych. Włosi, idąc za ciosem, zanotowali na swoim koncie kolejne zwycięstwo w wielkim finale. Smak wygranej był tym słodszy, gdyż została ona odniesiona w rodzimej Italii. "Światówka" w edycji trzeciej poszła kolejny krok do przodu, powiększając grono walczących o najwyższy laur do 12 drużyn. Trzeci rok zmagań, trzy miliony do podziału oraz… trzecie zwycięstwo reprezentacji Włoch - tak w skrócie można opisać rok 1992. Dobra passa siatkarzy z Półwyspu Apenińskiego została przerwana w Brazylii, gdzie zajęli ostatecznie miejsce trzecie. W finale rozegranym w Sao Paulo zmierzyli się gospodarze z reprezentacją Rosji, którą pokonali 3:0. W dwóch kolejnych latach (1994 - 1995) Włosi powrócili na najwyższy stopień podium pokonując odpowiednio Kubę oraz Brazylię. Pikanterii rozgrywkom dodawał fakt podwojenia dotychczasowej puli nagród, która potem z każdym rokiem była sukcesywnie zwiększana. Zwycięski marsz Azzurrich, przerywany w 1996 roku (Holandia) i 1998 (Kuba), został zakończony w Katowicach, podczas pierwszego finału organizowanego w Polsce, w roku 2001. Wtedy to swój marsz rozpoczęli Brazylijczycy, którzy od katowickiego finału ulegli jedynie reprezentacji Sbornej przed własną publicznością w Belo Horizonte.

Pędząca lokomotywa sukcesu

Przełomowym momentem w dziejach Ligi Światowej był rok 2006. Wtedy to zdecydowano się na zwiększenie liczby zespołów do 16, dzięki czemu te prestiżowe rozgrywki nabrały globalnego charakteru. Wraz z powiększoną liczbą uczestników, zwiększeniu uległy również nakłady finansowe. I tak od dwóch lat pula nagród wynosi 20 milionów dolarów, z czego 2 miliony są odkładane na specjalny fundusz dodatkowy, dla Narodowych Związków Piłki Siatkowej. Dwa ostatnie lata "Światówki" to kontynuacja zwycięskiej passy Canarinhos, którzy zbliżają się do wyrównania włoskiego rekordu ośmiu zwycięstw. W finałach tegorocznej edycji mają zagwarantowany udział jako gospodarze Final Six. To będzie dziesiąty rok z rzędu, odkąd Brazylijczycy nieustannie grają w turnieju finałowym. Jeśli uda im się zatriumfować w Rio de Janeiro - zwycięski rekord zostanie wyrównany.

W 18. edycjach LŚ brały udział 24 kraje: Argentyna, Australia, Brazylia, Bułgaria, Chiny, Czechy, Egipt, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Japonia, Kanada, Korea Południowa, Kuba, Niemcy, Polska, Portugalia, Rosja, Serbia i Czarnogóra (od 2007 roku jako Serbia), USA, Wenezuela oraz Włochy. Rozgrywki Ligi Światowej gościły zatem na wszystkich kontynentach naszego globu. Z pewnością impreza ta przyczyniła się do wzrostu popularności siatkówki w wielu krajach. Poza prestiżem i wielkimi pieniędzmi mamy bowiem do czynienia z siatkówką na wysokim poziomie.

Dotychczasowi triumfatorzy Ligi Światowej:

2007 - Brazylia
2006 - Brazylia
2005 - Brazylia
2004 - Brazylia
2003 - Brazylia
2002 - Rosja
2001 - Brazylia
2000 - Włochy
1999 - Włochy
1998 - Kuba
1997 - Włochy
1996 - Holandia
1995 - Włochy
1994 - Włochy
1993 - Brazylia
1992 - Włochy
1991 - Włochy
1990 - Włochy

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×