LŚ 2011: Wielkie apetyty tych słabszych i tych silniejszych - prezentacja zespółów grupy C

Oczy polskich kibiców w większości będą zwrócone na rywalizację w grupie A. Jednak zestawienie grupy C zapowiada emocje. Pytań przed wyjściem na parkiet jest dużo. Czy Portugalczycy wygrają choć jeden mecz? Czy Serbowie pokażą w pełni swoje umiejętności? Czy Argentyńczycy zaskoczą wszystkich i okażą się czarnym koniem grupy C? Czy Daniel Castellani pomoże powórcić Finom do roku 2007 nie tylko wspomnieniami? Jedno jest pewne - rywalizacja w tej grupie będzie ciekawa.

W tym artykule dowiesz się o:

Argentyna (8 *) - Duże nadzieje znajdą odzwierciedlenie w rzeczywistości?

Reprezentacja z Ameryki Południowej potrafi zachwycać, zazwyczaj w pozytywnym znaczeniu tego słowa, lecz czasem podopiecznym Javiera Webera zdarzają się słabe mecze. Sam szkoleniowiec odważnie przyznaje, że losowanie grup było dla jego drużyny łaskawe. Jaki cel przed nią postawił? Minimum ósme miejsce w ogólnej klasyfikacji Ligi Światowej, co oznacza awans do Final Eigth. Cel jak najbardziej jest do zrealizowania, jednak szkoleniowiec zdaje sobie sprawę z mocy grupowych rywali.

- Serbia jest drużyną z najwyższej światowej półki. Portugalia jest zespołem zbliżonym do naszego, a Finlandia jest zbudowana w sposób całkiem odmienny od naszego. Te dwie ostatnie przeze mnie wymienione drużyny mamy nadzieję pokonać w fazie interkontynentalnej - wyjaśnił Weber. Plan na LŚ 2011 reprezentacji Argentyny jest więc prosty: pokonać kadry Portugalii i Finlandii, a potem podczas turnieju finałowego zagrać bez presji o jak najlepszy wynik.

Czy te nadzieje znajdą swoje odzwierciedlenie na parkietach tegorocznej Światówki? Szansa zawsze jest, wszystkie założenia weryfikuje bowiem bezpośrednia konfrontacja z rywalem. Ranking FIVB wskazuje, że Argentyńczycy śmiało mogą planować podróż do Polski.

Podczas edycji w roku 2010 kadra z Ameryki Południowej została sklasyfikowana na piątym miejscu, w wywalczeniu którego duży udział mieli Federico Pereyra i Rodrigo Quiroga, lecz siłą tej reprezentacji są również wyrównani rozgrywający.

Skład reprezentacji Argentyny na Ligę Światową 2011:

Rozgrywający: Nicolas Uriarte, Demian Gonzalez, Luciano De Cecco

Atakujący: Gustavo Scholtis, Diego Bonini, Federico Pereyra

Środkowi: Gabriel Arroyo, Federico Martina, Pablo Guzman, Sebastian Sole, Pablo Crer, Maximiliano Gauna

Przyjmujący: Lucas Ocampo, Facundo Conte, Rodrigo Quiroga, Cristian Poglajen, Mariano Giustiniano, Pablo Bengolea

Libero: Alexis Gonzalez, Franco Lopez

Finlandia (28) - Przywrócić wspomnienia z pomocą nowego szkoleniowca

W minionej edycji World League Finowie zajęli trzynaste miejsce. Po fenomenalnej postawie podczas pamiętnych mistrzostw Europy w 2005 roku, gdy zajęli czwarte miejsce (w meczu o brąz przegrali z Serbami), pozostały już tylko wspomnienia, które bledną coraz bardziej. W powrocie na szczyt europejskiej siatkówki ma im pomóc nowy trener, bardzo dobrze znany w naszym kraju, Daniel Castellani.

Droga na szczyt nie będzie prosta ani krótka, ale na pewno okupiona ciężką pracą. Siłą tej reprezentacji są osobowości, które jeśli podczas okresu przygotowawczego dobrze się zgrają, mogą zagrozić nawet największym potęgom światowym. Podczas edycji LŚ w 2010 roku podczas fazy grupowej pokonali 3:2 Amerykanów, a 3:1 Rosjan. Można powiedzieć, że gdy Finowie mają dobry dzień, są zagrożeniem dla największych mocarstw na siatkarskiej mapie świata.

Czy Daniel Castellani poprawi wyniki Finów w LŚ?

Ile takich dni będą mieli podczas tegorocznej edycji? Jeśli Daniel Castellani wzbudził w swoich podopiecznych wolę walki, a rozgrywający Mikko Esko będzie dobrze dyrygował grą zespołu, to Finowie śmiało mogą walczyć o awans do turnieju finałowego.

Skład reprezentacji Finlandii na Ligę Światową 2011:

Rozgrywający: Eemi Tervaportti, Mikko Esko, Jani Sippola

Atakujący: Mikko Oivanen, Joni Mikkonen

Środkowi: Sauli Sinkkonen, Henri Tuomi, Konstantin Shumov, Matti Oivanen, Jukka Lehtonen

Przyjmujący: Antti Siltala, Tuomas Sammelvuo, Matti Hietanen, Jari Tuominen, Tuomas Tihinen, Urpo Sivula, Olli Kunnari

Libero: Tommi Roininen, Pasi Hyvärinen, Jarmo Korhonen

Portugalia (36) - Skazani na porażkę

Matematyka, w imieniu której przemawia ranking FIVB, jasno wskazuje, że Portugalczycy będą pełnić jedynie rolę statystów w grupie C. Szczęście w nieszczęściu dopisało im jeszcze przed rozpoczęciem rozgrywek. W tegorocznym zestawieniu zajęli bowiem miejsce kadry narodowej Egiptu, która zmuszona była wycofać się z powodu niestabilnej sytuacji w kraju. Mimo że niektórzy będą wspominać drogę Portugalii do World League, to podopieczni Juana Diaza będą próbowali grać na swoim najwyższym poziomie.

Mimo że od grupowych rywali dzieli ich niemal przepaść, to w roku 2010 rozpoczęła się dobra passa tej kadry. Zakwalifikowała się do mistrzostw Europy 2011 bez konieczności rozgrywania baraży, wygrała również Ligę Europejską.

Będzie to ósma edycja Światówki w historii reprezentacji Portugalii. Jak dotąd jej największym osiągnięciem była piąta lokata w 2005 roku. Wtedy to po raz pierwszy i zarazem ostatni udało im się awansować do rundy finałowej. Tegoroczna odsłona nie będzie dla nich tak udana, nawet z pomocą swoich asów Joao Jose, Andre Lopesa i Hugo Gaspar będzie im bardzo trudno grać jak równy z równym z kadrą Serbii. Swojej szansy powinni upatrywać w pojedynkach z Finlandią lub Argentyną.

Czy powrót do Ligi Światowej będzie dla Portugalczyków udany? - Chcemy zakwalifikować się do turnieju finałowego, co oznacza zajęcie wysokiego miejsca podczas fazy grupowej. Jest to cel trudny do zrealizowania, ale mamy zaufanie do zawodników i sztabu szkoleniowiego, którzy pokazali w minionym roku, że są wytrzymali zarówno fizycznie, jak i psychicznie - powiedział z nadzieją Vicente Araujo, prezes portugalskiego związku piłki siatkowej FPV.

Skład reprezentacji Portugalii na Ligę Światową 2011:

Rozgrywający: Tiago Violas, Carlos Fidalgo, Jose Monteiro

Atakujący: Marco Ferreira, Filipe Pinto, Valdir Sequeira, Hugo Gaspar

Środkowi: Marcel Gil, Joao Malveiro, Frederico Siqueira, Joao Jose, Rui Santos

Przyjmujący: Manuel Silva, Alexandre Ferreira, Flavio Cruz, Andre Lopes, Joao Simoes

Libero: Carlos Teixeira, Ivo Casas, Joao Fidalgo

Serbia (3) - Bezsprzeczni faworyci

Ta reprezentacja bez wątpienia może pokusić się o dominowanie w grupie C. Sucha matematyka, a poza tym skład kadry, w którym co krok można spotkać zawodników o wyrobionej światowej marce może zagwarantować sukces w grupie, lecz Serbowie na pewno mierzą wyżej - a mianowicie w sukces w turnieju finałowym.

Rok 2010 był udany dla serbskiej kadry. Trzecie miejsce w Lidze Światowej, a przede wszystkim brązowy medal mistrzostw świata wskazują na to, że World League będzie tylko rozgrzewką przed punktem docelowym tegorocznego sezonu reprezentacyjnego - mistrzostwami Europy.

Niestety, poważnym osłabieniem będzie brak Nikoli Grbicia i Ivana Milijkovicia (grali podczas MŚ, na czas LŚ dostali wolne), których nie trzeba przedstawiać żadnemu kibicowi siatkówki.

Czy Serbom uda się świętować sukces bez swoich dwóch asów?

Kapitan reprezentacji Bojan Janić śmiało myśli o edycji 2011. - Dużo mówiono o zmianie generacji w naszej kadrze, dzięki czemu brązowy medal w Cordobie smakował jeszcze lepiej. Było to dla nas bardzo cenne doświadczenie, które z pewnością będzie znaczące podczas tegorocznego sezonu. Bez najlepszych i najbardziej doświadczonych zawodników wywalczyliśmy miejsce na podium. Jeśli chodzi o moje życzenia, to są one takie same jak przez ostatnie piętnaście lat, czyli jako reprezentacja Serbii chcemy zdobyć medal - odważnie przyznał przyjmujący.

Serbowie jeszcze nigdy nie wygrali Ligi Światowej, czy więc nadejdzie na to czas w tym roku?

Skład reprezentacji Serbii na Ligę Światową 2011:

Rozgrywający: Vlado Petković, Mihajlo Mitić, Veljko Petković

Atakujący: Tomislav Dokić, Aleksandar Atanasijević, Sasa Starović

Środkowi: Dragan Stanković, Milan Rasić, Borislav Petrović, Marko Podrascanin, Nemanja Radović

Przyjmujący: Nikola Kovacević, Uros Kovacević, Milos Vemić, Bojan Janić, Milos Terzić, Konstantin Cupković, Milos Nikić

Libero: Marko Samardzić, Nikola Rosić

* - miejsce w rankingu FIVB

Wypowiedzi za FIVB

Komentarze (0)