FIVB potwierdziła istotne zmiany w siatkówce

Władze FIVB potwierdziły podczas Final Six Ligi Światowej w Rio de Janeiro, że od 1 stycznia 2008 r. wchodzą w życie istotne zmiany regulaminowe w przepisach siatkówki. Zmiany, które już wcześniej zostały zatwierdzone przez 200 krajowych delegatów podczas czerwcowego kongresu FIVB w Dubaju, początkowo będą obowiązywać wyłącznie podczas imprez międzynarodowych.

Ag Sta
Ag Sta

Wszyscy doskonale pamiętamy, jak od kilku już lat przed najważniejszymi imprezami trener Raul Lozano miał dylemat, czy postawić na pozycji libero na Krzysztofa Ignaczaka, czy też na Piotra Gacka. Teraz problem ten zniknie, gdyż drużyna będzie mogła liczyć 12 zawodników - w przypadku jednego libero lub 14 - w przypadku dwóch libero.

Najpierw przepisy muszą jednak zatwierdzić poszczególne konfederacje. CEV może więc zasadę dwóch libero przyjąć od razy jako obowiązującą, lub dać dowolność poszczególnym federacjom narodowym. - Na skalę światową ten przepis będzie obowiązywać od 1 stycznia 2009 roku. Europa mogłaby co prawda wprowadzić to szybciej, aczkolwiek z tego co wiem, również poczeka do 2009 roku. Chodzi o to żeby nie wprowadzać niepotrzebnie zamieszania. Przepis będzie dotyczył zarówno rozgrywek ligowych jak i reprezentacyjnych - wyjaśnia prezes PZPS Mirosław Przedpełski.

Od 2009 r. będą obowiązywać również mniej restrykcyjne przepisy dotyczące dotknięcia siatki. Będzie do bowiem odgwizdane jako błąd tylko w przypadku dotknięcia siatki górnej, pod warunkiem, że nie przeszkadza to rywalom w rozegraniu akcji. Również przejście czy podparcie się ręką poza linią środkową nie będzie już błędem, a planowane zmiany mają przede wszystkim na celu wydłużyć czas trwania akcji.

Pomóż nam ulepszać nasze serwisy - odpowiedz na kilka pytań.

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×