Mecz bez historii - relacja ze spotkania Finlandia - Polska

Reprezentacja Polski pewnie pokonała Finlandię w pierwszym dniu turnieju w Tampere. Podopieczni Andrei Anastasiego zwyciężyli 3:0.

Michał Nawrot

Początek pierwszego seta należał do Polaków. Po dobrych zagrywkach Bartosza Kurka podopieczni Andrei Anastasiego uzyskali aż czteropunktową przewagę (6:2), którą przed przerwą techniczną powiększyli jeszcze o jedno oczko.

Po czasie, w ataku pomylili się Antti Siltala oraz Mikko Oivanen co sprawiło, że polscy siatkarze odskoczyli gospodarzom na siedem punktów (12:5). Po bardzo dobrej grze Biało-Czerwonych, ich przewaga na drugiej przymusowej przerwie wynosiła aż 9 punktów (16:7). Reprezentantom Finlandii do końca pierwszej partii nie udało się odrobić choćby punktu. Set zakończył się pewnym zwycięstwem reprezentacji Polski 25:16.

Drugą odsłonę piątkowego meczu lepiej zaczęli Finowie. Siatkarze Daniela Castellaniego osiągnęli dwupunktową przewagę (3:1), ale Polacy szybko dogonili i jeszcze szybciej przegonili reprezentację Finlandii prowadząc na pierwszej przerwie technicznej w drugim secie 8:6.

Po przerwie w polu zagrywki po stronie Polaków wciąż pozostawał Piotr Nowakowski, który dobrymi zagrywkami odrzucił Finów od siatki, co z kolei przełożyło się na skuteczne bloki siatkarzy Anastasiego. Na drugą przerwę techniczną polscy siatkarze schodzili z dwupunktową przewagą.

Po czasie na boisku oba zespoły nie dawały za wygraną. Punkt zdobywali raz jedni, raz drudzy. W końcówce seta Polacy powiększyli swoją przewagą o kolejne dwa punkty, ale wprowadzony na zagrywkę Mikko Esko dał się we znaki polskim przyjmującym. Na szczęście dla Polaków, w ostatniej akcji seta pomylili się podopieczni Castellaniego, i to Biało-Czerwoni ostatecznie wygrali drugą partię 26:24.

Punkt za punkt - w ten właśnie sposób zaczęła się walka w trzecim secie. Jednak na pierwszą przymusową przerwę w grze, z dwoma punktami przewagi schodzili gospodarze.

Zaledwie kilka chwil po czasie to Polacy przejęli inicjatywę i szybko odrobili stratę do Finów. Dobra gra blokiem oraz punktowe kontry szybko wyprowadziły polskich siatkarzy na dwa oczka przewagi (13:11) i Daniel Castellani był zmuszony wziąć pierwszy czas dla swojego zespołu.

Słowa nowego trener ZAKS-y Kędzierzyn Koźle nie wpłynęły w sposób znaczący na jego siatkarzy. Wprawdzie Finowie odrobili stratę punktową do Polaków, ale zaraz po drugiej przerwie technicznej znów to polscy siatkarze odskoczyli na dwa oczka i później konsekwentnie tę przewagę powiększali.

Polacy do końca trzeciego seta nie dali już sobie wydrzeć prowadzenia pewnie pokonując Finów 25:19 i wygrywając cały pojedynek 3:0.

Finlandia - Polska 0:3 (16:25, 24:26, 19:25)

Finlandia: Siltala, Heitanen, Esko A., Oivanen Mik., Oivanen Mat., Lehtonen, Mantyla (libero) oraz Sammelvuo, Palokangas, Tuominen, Esko M.

Polska: Nowakowski, Winiarski, Żygadło, Kurek, Możdżonek, Bartman, Ignaczak (libero) oraz Ruciak, Kubiak, Kosok.