Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Zwiastun oczekiwanej odwilży na Kubie?

Na Kubie od wielu lat rodzi się masa siatkarskich talentów. Niestety ze względu na restrykcyjne przepisy uzdolnieni gracze muszą decydować się na dramatyczne rozwiązania.
Anna Jawor
Anna Jawor

Państwo Fidela, mimo że położone w pięknym miejscu, nie jest rajem na ziemi. Część Kubańczyków w poszukiwaniu normalności i dobrobytu opuszcza swój kraj. Nie inaczej jest w wypadku siatkarek i siatkarzy, którzy już wielokrotnie decydowali się na ten ruch. - Powodem ucieczek w dużej mierze nie jest sport, ale ekonomia - stwierdził wywiadzie dla sport-express.ru nowy szef kubańskiej federacji Eugenio Jorge Lafitte. - Kubańskie przepisy stanowią, że wraz z ucieczką traci się prawo gry w reprezentacji i prawo powrotu do kraju - dodał. Skutki takich decyzji są brzemienne. Boleśnie przekonała się o tym podczas igrzysk olimpijskich w Pekinie Taismary Aguero. Atakująca, wtedy już reprezentantka Włoch, miała ogromne problemy, aby dostać się na Kubę, gdzie przebywała jej ciężko chora matka. Zawodniczka latała z Chin na Kubę dwa razy zanim przyznano jej wizę. W międzyczasie jej matka zmarła.

Trudno się dziwić, że Kubańczyków ciągnie do wolności. Gra w Europie to dla nich szansa na rozwój i godziwy zarobek. Na opuszczeniu kraju cierpią jednak drużyny narodowe. Wie o tym Eugenio Jorge Lafitte, który jako trener reprezentacji siatkarek (wywalczył z nimi złoto olimpijskie), musiał się zmagać z ucieczkami. - To bolało. Zawsze znajdywałem powody takich działań. To pieniądze. Nie mogę jednak zrozumieć, dlaczego w imię pieniędzy zdradza się swój kraj. Czy wciąż pozostaje się Kubańczykiem, gdy mieszka się w miejscu, gdzie przez sześć miesięcy pada śnieg i jest zimno? - zastanawiał się były wybitny szkoleniowiec.

Przewodniczący siatkarskiego związku daje jednak iskierkę nadziei, że sytuacja zawodniczek i zawodników, którzy chcą grać poza Kubą, zostanie w ludzki sposób uregulowana. Lafitte zdecydował się na odważną, jak na standardy kubańskie, deklarację. - Chcę przywrócić praktykę zawierania umów, na podstawie których federacja pozwalałaby sportowcom opuszczać kraj - powiedział na łamach sport-express.ru.

Polub Siatkówkę na Facebooku
Zgłoś błąd
sport-express.ru / inf. własna
Komentarze (0):
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×