KMŚ siatkarek: Rabita Baku zapewniła sobie półfinał

Azerski zespół pewnie pokonał w czterech setach Bohai Bank i zapewnił sobie miejsce w półfinale Klubowych Mistrzostw Świata.

Michał Kaczmarczyk

Wicemistrzynie Ligi Mistrzyń po porażce 1:3 z brazylijskim Sollys/Nestle musiały sprostać rywalkom z Chin w ostatnim meczu grupy A Klubowych Mistrzostw Świata, by zachować szanse na udział w półfinale imprezy. Co prawda siatkarski Marcello Abbondanzy były faworytkami wtorkowego starcia, jednak najlepszy zespół Azji nie pozostawał bez szans na sukces.

Pierwsze dwa sety spotkania to całkowita dominacja Rabity i jej pewne zwycięstwa: kilka udanych akcji z rzędu to wszystko, na co było stać w tym fragmencie gry jej chińskie rywalki. Trzecia partia, którą Bohai Bank rozpoczął od prowadzenia 8:7 na pierwszej przerwie technicznej, była dużo lepszym i bardziej wyrównanym widowiskiem. Ostatecznie przewaga Chinek na siatce sprawiła, że przy stanie 13:13 udało im się przełamać rywalki z Azerbejdżanu i urwać przeciwniczkom seta. Podrażnione zawodniczki z Baku od początku kolejnego seta ruszyły do walki, jednak przez długi czas żadna z drużyn nie potrafiła zbudować bezpiecznej przewagi. Punktem przełomowym seta okazał się as serwisowy Dobriany Rabadżiewej przy stanie 20:19 dla Rabity, który zupełnie rozbił chiński zespół. Nieudane zbicie Chen Liyi zakończyło całe spotkanie.

Katarzyna Skorupa, rozgrywająca azerskiego zespołu, rozłożyła dosyć równomiernie ciężar gry w ataku w swoim zespole, przez co aż cztery jej koleżanki mogły pochwalić się po meczu dwucyfrowym dorobkiem punktowym. Najwięcej punktów (20) zdobyła Sasa Starović, natomiast po stronie chińskie wyróżniła się zdobywczyni 15 "oczek", Zhang Xiaoting.

Zwycięstwo dało Rabicie Baku drugie miejsce w grupie A i awans do półfinału KMŚ. W nim wicemistrzynie LM zmierzą się najprawdopodobniej z tureckim Fenerbahce Stambuł.

Rabita Baku - Bohai Bank 3:1 (25:20, 25:22, 18:25, 25:21)

Rabita: Grun-Huebner, Krsmanović, Skorupa, Starović, Rabadżiewa, Akinradewo, Cebić (libero) oraz Cruz, Golubović, Żukowa

Bohai: Wan Ning, Yin Na, Wei Quiyie, Zhang Xiaoting, Chen Liyi, Li Ying, Wang Quian (libero)