Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Reprezentacja Polski przed WGP - Nowy trener, nowa jakość i zwycięstwa?

Już w piątek Polki zainaugurują oficjalną część sezonu. Jak toczyły się losy naszej reprezentacji od momentu wyboru na stanowisko trenera Piotra Makowskiego i jakie szanse biało-czerwone mają w WGP?
Olga Krzysztofik
Olga Krzysztofik

Przed polskimi siatkarkami pierwsze oficjalne mecze pod wodzą nowego trenera. Pytań jest wiele, ale na niektóre z nich jesteśmy w stanie odpowiedzieć. To, jak będzie wyglądała gra biało-czerwonych będziemy mogli zobaczyć już niedługo, gdyż w piątek rozpoczynają się tegoroczne rozgrywki World Grand Prix. Mimo że imprezą docelową są dla siatkarek mistrzostwa Europy, to nie należy lekceważyć cyklu WGP, który oprócz cennego doświadczenia przyniesie również punkty do oficjalnego rankingu FIVB.

Długa (nie)pewność

To, że nowym szkoleniowcem pierwszej reprezentacji zostanie Piotr Makowski było oczywiste, lecz związek długo nie podawał tej informacji do publicznej wiadomości. Pozostało więc oczekiwanie, które przeciągało się w czasie. W końcu, pod koniec kwietnia, Makowski został zaprezentowany jako nowy trener kadry.

- Pełnienie funkcji trenera reprezentacji jest przede wszystkim ogromną odpowiedzialnością, jednak każdy, kto rozpoczyna pracę w zawodzie trenera myśli o tym, by poprowadzić zespół ligowy, a potem kadrę. Oczywiście, nie wszystkim jest to dane. Cieszę się, że dostałem taką propozycję, lecz zdaję sobie również sprawę z tego, jak trudne zadanie przede mną - nie ukrywał w rozmowie z naszym portalem po oficjalnym objęciu nowej funkcji.

Trudne zadanie budowania kadry

Ogłoszenie listy powołanych siatkarek nie jest trudne, lecz stworzenie zespołu z tych zawodniczek, które pojawią się na zgrupowaniu jest zadaniem wymagającym większego wysiłku. W tym sezonie z powodów zdrowotnych z gry w kadrze zrezygnowały Katarzyna Skorupa, Agnieszka Bednarek-Kasza, Berenika Tomsia czy Katarzyna Zaroślińska. Nasza reprezentacja straciła więc doświadczone i bardzo dobre siatkarki. Jednak jak głosi znane powiedzenie - nie ma człowieka, którego nie da się zastąpić.

I tak w kadrze znalazło się miejsce dla młodych i utalentowanych zawodniczek, które dopiero rozpoczynają grę na poziomie seniorek - Justyny Łukasik, Agnieszki Kąkolewskiej, Aleksandry Sikorskiej, Anny Grejman czy Aleksandry Wójcik. Pojawienie się między innymi tych siatkarek w składzie reprezentacji jest doskonałym sygnałem, że Makowski dąży do odmłodzenia kadry.

Jak w tegorocznych rozgrywkach World Grand Prix wypadnie reprezentacja Polski pod dowództwem Piotra Makowskiego? Jak w tegorocznych rozgrywkach World Grand Prix wypadnie reprezentacja Polski pod dowództwem Piotra Makowskiego?
Mieszanka wybuchowa?

Jednak w reprezentacji nie brakuje doświadczonych siatkarek, jak Milena Radecka, Paulina Maj czy będącej największą gwiazdą naszej drużyny w World Grand Prix - Katarzyny Skowrońskiej-Dolaty. Drużyna narodowa Polski została oparta o połączenie doświadczenia z nieobliczalną młodością. Według trenera Makowskiego ma to stanowić atut biało-czerwonych. - Na pewno jest to połączenie rutyny z młodością. Trudno jednak w tej chwili ocenić potencjał drużyny. Musimy zagrać kilka meczów, by dojrzeć atuty i słabości tego zespołu - przyznał na łamach oficjalnej strony PZPS.

Niekiedy takie połączenie okazuje się bardzo dobrym posunięciem, lecz w innych przypadkach drużyny spisują się poniżej oczekiwań. Jak będzie z reprezentacją Polski?

Pierwsze sprawdziany

Ze zgrupowania docierało wiele głosów, mówiących nie tylko o świetnej atmosferze wewnątrz drużyny, ale również o ciężkich treningach, które miały przynieść efekt w postaci bardzo dobrej gry. - Pozostaje czekać na wyniki i trzymać za nas kciuki, żeby nas nie zjadł stres podczas pierwszych meczów, bo odczuwa się wtedy delikatną presję; więc proszę trzymać za nas kciuki i żebyśmy trenowały bez kontuzji, a gra cieszyła nas nadal, tak jak do tej pory - przyznała w rozmowie z naszym portalem Ewelina Sieczka.

Przed tegoroczną edycją World Grand Prix Polki rozegrały tylko pięć sparingów, Piotr Makowski uzasadnił to faktem, że jego drużynie potrzebne jest więcej treningu niż grania.

Siatkówka na SportoweFakty.pl - nasz nowy profil na Facebooku. Dla wszystkich fanów volleya i nie tylko! Kliknij i polub nas. Wolisz ćwierkać? Na Twitterze też jesteśmy!

Po raz pierwszy zarówno trener, jak i kibice mogli sprawdzić postawę reprezentacji w spotkaniu ze Szwajcarkami. W tym meczu biało-czerwone nie wypadły najlepiej, brakowało im dynamiki, ale było to spowodowane trudnym okresem przygotowawczym. Szkoleniowiec ocenił swoje podopieczne na trzy (w skali od jednego do pięciu).

Szwajcarki udało się pokonać, a Polki rozegrały potem cztery sparingi z Niemkami. Ich bilans to jedna porażka i trzy zwycięstwa. Podczas tych sparingów trener Makowski zdecydował się sprawdzić różne ustawienia, jednocześnie na boisku przebywały Joanna Kaczor i Katarzyna Skowrońska-Dolata.

Polub Siatkówkę na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (2):
 • wislok Zgłoś komentarz
  Trener reprezentacji siatkarek zazwyczaj ma kłopot ze skompletowaniem takiej kadry jakby chciał,bo co roku wiele zawodniczek po sezonie ligowym narzeka na urazy. Pytanie na ile taki skład to
  Czytaj całość
  wola Makowskiego,a na ile wymuszona konieczność . Już Świderek z nienajlepszym skutkiem próbował połączyć rutynę z młodością. Najważniejsze,że nie słychać o konfliktach wewnątrz kadry,a wręcz odwrotnie, podstawą budowania sukcesu jest atmosfera w drużynie. Zobaczymy na co stać tą grupę zawodniczek. Pierwsze WGP to będzie skok na głęboką wodę.
  • Jab Zgłoś komentarz
   ,, Stworzenie zespołu z siatkarek, które wyróżniają się na ligowych parkietach, w większości w Orlen Lidze.,,Nic dodać,nic ująć !!!Jeśli Makowskiemu ta sztuka się uda to będzie na
   Czytaj całość
   najlepszej drodze do zrobienia światowej kariery, bo on jak i kadrowiczki[oprócz Kaśki, która karierę zrobiła]jadą na tym samym ,,wózku,,
   Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
   ×
   Sport na ×