WGP: Włoszki niespodziewanie urwały Chinkom jeden punkt

Żeńska reprezentacja Chin odniosła swoje drugie zwycięstwo w Final Six World Grand Prix, ale Włochy sprawiły jej sporo problemów.

Tomasz Rosiński
Na drodze niepokonanych w tym roku w WGP Chinek stanęły Włoszki i to dla nich lepiej rozpoczęło się czwartkowe spotkanie (5:0). Zawodniczki z Italii starały się utrzymywać tak wypracowaną 5-punktową przewagę (12:7). Jednak Azjatki dzięki kilku kolejnym skutecznie wyprowadzonym kontratakom dość szybko doprowadziły do remisu po 14. Od tego momentu żadnej z ekip nie udało się odskoczyć rywalowi na kilka "oczek" i losy tej partii miały się rozstrzygnąć w grze na przewagi. Lepiej dwie ostatnie akcje rozegrały włoskie siatkarki i to one zwyciężyły pierwszego seta (30:28). Chińskie zawodniczki nie popełniły błędu z początku meczu i od startu drugiej partii wzięły się do pracy (6:7). Podopieczne Jenny Lang Ping zaczęły coraz bardziej przejmować kontrolę nad drugą częścią meczu (8:12). Chinki weszły w swój rytm gry i były już do końca nie do zatrzymania (22:25).

Od początku do końca trzeciego seta obydwa zespoły stoczyły wyrównaną walkę. Podobnie jak w pierwszej odsłonie, więcej zimnej krwi zachowały Włoszki, a ostatni punkt zdobyła Valentina Diouf (28:26).

Podrażnione takim obrotem spraw Azjatki szybko chciały doprowadzić do tie-breaka i w 4. części meczu wyszły na prowadzenie 11:6, którego już nie oddały do zakończenia tej partii (13:25).

Do stanu 6:6 w piątym secie żadnej z ekip nie udało się wyjść na więcej niż dwupunktowe prowadzenie. Od tej chwili praktycznie na parkiecie zaczęły istnieć Chinki i to one zwyciężyły swoje drugie spotkanie w turnieju finałowym (10:15), lecz straciły na rzecz Włoszek jeden punkt.

W piątek Włochy zmierzą się z Brazylią, zaś Chiny z USA.

Włochy - Chiny 2:3 (30:28, 22:25, 28:26, 13:25, 10:15)

Włochy: Signorile, Sorokaite, Guiggi, Arrighetti, Diouf, Costagrande, Gennari (libero) oraz Fiorin,
Bosetti, Camera, Barcellini.

Chiny: Shen, Yang, Xu, Wang, Zhang L., Hui, Zhang X. (libero) oraz Zeng Ch., Mi, Yin, Zhu.

Siatkówka na SportoweFakty.pl - nasz nowy profil na Facebooku. Dla wszystkich fanów volleya i nie tylko! Kliknij i polub nas. Wolisz ćwierkać? Na Twitterze też jesteśmy!