System wideoweryfikacji obecny podczas turniejów finałowych LM

Podczas turniejów finałowych Ligi Mistrzów w Ankarze oraz Ligi Mistrzyń w Baku, wykorzystywany będzie system challenge, który testowany był m.in. podczas poprzednich edycji.

Jacek Pawłowski
Jacek Pawłowski
System wideoweryfikacji był już testowany w poprzednich dwóch edycjach Ligi Mistrzów i podczas decydujących spotkań Mistrzostw Europy siatkarek i siatkarzy, ale tym razem technologia, która będzie używana i testowana jest taka sama jak system kontroli wideo stosowany w rozgrywkach włoskiej Serie A.

Główne zasady korzystania z wideoweryfikacji pozostają niezmienione. Kapitan każdej drużyny ma prawo do sprawdzenia decyzji arbitrów, prosząc o powtórkę wideo konkretnej sytuacji.  Jeżeli sprawdzenie dwukrotnie potwierdzi słuszność orzeczenia sędziowskiego, zespół traci ten przywilej do momentu zakończenia seta.

Aby uniknąć kary za opóźnianie gry, zespoły mogą wystąpić o sprawdzenie tylko w   tylko w poszczególnych sytuacjach:

- sprawdzenie, czy piłka po uderzeniu znalazła się w boisku czy poza polem gry
- czy piłka miała kontakt z anteną
- czy gracz dotknął siatki
- czy gracz nie popełnił błędu nadepnięcia, bądź przekroczenia linii

- Europejska Konfederacja Siatkówka jest otwarta na wszelkie rozwiązania, które ułatwią arbitrom wydawanie orzeczeń, ale też sprawią, że widowiska siatkarskie staną się jeszcze bardziej emocjonujące. Wykorzystanie wideoweryfikacji to z pewnością krok w kierunku realizacji tych celów - powiedział prezydent CEV Andre Meyer.

Zmiany w rozgrywkach o europejskie puchary w sezonie 2014/2015

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×