El. ME 2015: Ważna ucieczka Polek spod topora! - relacja z meczu Ukraina - Polska

W swoim drugim meczu eliminacji ME 2015 kobiet w Lugano, reprezentacja Polski pokonała po zaciętym meczu Ukrainę, odnosząc ważne zwycięstwo w kontekście awansu na przyszłoroczne Euro Volley.

Tomasz Rosiński

Obydwie ekipy w piątek wygrały swoje pojedynki, a rywalizacja Polek z Ukrainkami była zapowiadana jako walka dwóch najlepszych drużyn w grupie B.

Od początku spotkania lepiej radził sobie ukraiński zespół, który wyszedł na prowadzenie 8:6. Kadra Ukrainy starała się utrzymywać wypracowaną przewagę (16:14), i kiedy wygrywała już w samej końcówce 23:20, wydawało się, że już nic nie wydarzy się w tym secie. Jednak podopieczne Piotra Makowskiego były w stanie doprowadzić do gry na przewagi (24:24), w której jednak lepsze okazały się rywalki (27:25).
Będąca na fali Ukraina szybko stworzyła sobie kilka "oczek" przewagi (7:3). Taki obrót spraw praktycznie ustawił przebieg drugiej odsłony (16:9), a Ukrainki były coraz bliżej zwycięstwa w całym meczu (25:17).

Polki, które przegrywały już 0:2 w setach, w kolejnej partii jednak nie zwiesiły głów i walczyły ambitnie o każdą piłkę (6:8). Z czasem polskie siatkarki przyspieszyły, dzięki czemu wyszły na prowadzenie 17:13. Biało-czerwone już do końca nie dały się dogonić przeciwniczkom i ugrały kontaktową odsłonę (21:25).

Zawodniczki z Polski, po zwycięstwie w III secie, bardziej uwierzyły w swoje możliwości i zaczęły grać odważniej, skuteczniej w ataku, co przełożyło się na wynik (10:18). Biało-czerwone już nie wypuściły tej przewagi z rąk i doprowadziły do tie-breaka (19:25).

Pierwsza faza decydującej części pojedynku była wyrównana (6:6), zaś przy zmianie stron Polki prowadziły 8:7. Po chwili polskie zawodniczki potrafiły wypracować sobie dwa punkty przewagi (8:10). Kadra Polski była w stanie postawić kropkę nad "i" (10:15), wygrywając cały mecz 3:2, chociaż przegrywała 0:2!

Polska przez pierwsze dwa sety grała bardzo słabo w ataku, lecz od trzeciej partii jej procent skuteczności wzrósł. Biało-czerwone zdominowały w tym spotkaniu grę w bloku (18:9), a także lepiej przyjmowały, co zaowocowało zdobyciem dwóch "oczek" do tabeli grupy B.

Ukraina - Polska 2:3 (27:25, 25:17, 21:25, 19:25, 10:15)

Ukraina: Truszkina (25), Burbeljuk (5), Lisieinkowa (19), Nowgorodczenko (1), Kodola (15), Lidiaiewa (11), Delros (libero) oraz Zakhozha (2), Stepanczuk, Kozłowa (2).

Polska: Wołosz, Zaroślińska (18), Kąkolewska (11), Tokarska (12), Kaczorowska (21), Skowrońska E. (12), Durajczyk (libero) oraz Smarzek (5), Bełcik (2), Wójcik (1), Moskwa.

Tabela grupy:

M Drużyna Mecze Z-P Sety Punkty
1. Polska 2 2-0 6:2 5
2. Ukraina 2 1-1 5:3 4
3. Łotwa 1 0-1 0:3 0
4. Szwajcaria 1 0-1 0:3 0

W swoim trzecim meczu polskie siatkarki zmierzą się w niedzielę o godzinie 15:00 z reprezentacją Łotwy.

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas! Na Twitterze też nas znajdziesz!

El. ME 2015: Szwajcarki rozgromione przez biało-czerwone - relacja z meczu Szwajcaria - Polska