Startuje Liga Światowa - próba generalna przed mundialem!

W najbliższy weekend zainaugurowane zostaną zmagania w Lidze Światowej. Dla większości ekip, rywalizacja w tych rozgrywkach będzie sprawdzianem formy przed mundialem, który odbędzie się w Polsce.

Jacek Pawłowski
Jacek Pawłowski
Działacze Światowej Federacji Siatkówki, od kilku lat debatowali nad tym, w jaki sposób uatrakcyjnić rywalizację w rozgrywkach Ligi Światowej. Przed sezonem 2014 doszło do kolejnej reformy, która zdaniem włodarzy ma sprawić, że spotkania staną się bardziej emocjonujące, a hale coraz pełniejsze. Czy plan ten uda się wprowadzić w życie, przekonamy się już za kilka tygodni, kiedy to zmagania 28 najlepszych ekip świata dobiegną końca.
W porównaniu z minionymi latami, tym razem poszczególne reprezentacje zostały przydzielone do trzech grup, z których w zależności od ich rangi, awans może uzyskać określona liczba ekip.

I grupa (elita - gr. A i B)

W jej skład wchodzi 8 zespołów. Podzielone one będą na dwie grupy, zaś do turnieju finałowego awansują po dwie najlepsze drużyny z każdej z nich.
Reprezentacja Polski pomimo reformy, pozostała w gronie najlepszych drużyn świata Reprezentacja Polski pomimo reformy, pozostała w gronie najlepszych drużyn świata
II grupa (zaplecze elity - gr. C, D, E)

Jest ona podzielona na trzy grupy po 4 zespoły. Zwycięzcy grup zmierzą się ze sobą o jedno miejsce w turnieju finałowym. Najgorsza drużyna I dywizji może spaść do niższej dywizji, jeśli najlepsza drużyna II grupy, spełni wymogi stawiane przez FIVB.

III grupa (pretendenci - gr. F i G)

W ich skład wchodzi 8 zespołów podzielonych na dwie grupy. Najlepsza drużyna rozgrywek wywalczy awans do wyższej dywizji w przyszłym roku. Jej miejsce zajmie najgorsza drużyna drugiej dywizji.

Zdaniem działaczy, powyższe zmiany służyć mają uatrakcyjnieniu rozgrywek oraz propagowaniu siatkówki na świecie. Póki co, dzięki tej decyzji, grono ekip uczestniczących w rywalizacji o złoto Ligi Światowej zwiększyło się z 27 do 32. Debiutantami będą bowiem: Belgia, Słowacja, Tunezja, Turcja i egzotyczny dotychczas Meksyk. Co ciekawe, ekipa z Beneluxu została mimo to przydzielona do II Dywizji, kosztem Kubańczyków, którzy zdaniem obserwatorów, zostali w ten sposób ukarani za ingerencje polityczne w działania siatkarskiej federacji. Mimo to, prezydent FIVB Ary Graca, po ogłoszeniu składu poszczególnych dywizji nie ukrywał zachwytu nad nową reformą.

- To historyczny moment zarówno dla samej federacji jak i dla tych rozgrywek. To coś zupełnie nowego, dlatego chciałbym pogratulować zespołom, które dołączyły do tej rywalizacji i otrzymały szansę odegrania poważnej roli na arenie międzynarodowej - powiedział prezydent Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej tuż po uchwaleniu reformy.

Zasady rywalizacji

Podczas rundy interkontynentalnej, grupy od A do E rozegrają po dwa mecze u siebie i na wyjeździe. W sumie 12 spotkań dla każdej z ekip. W grupach F i G odbędą się dwa turnieje, których gospodarzem będą zespoły z poszczególnych grup.

Zmagania w Lidze Światowej rozpoczną się 23 maja 2014 roku.

Turniej finałowy odbędzie się w dniach 16-20 lipca 2014 r., z udziałem dwóch najlepszych drużyn grup A i B, gospodarza turnieju (Włochy) oraz triumfatora turnieju Final Four II Dywizji (4-6 lipca 2014 r.), w którym zagrają zwycięzcy grup C, D i E oraz gospodarz imprezy.

Turniej Final Four III Dywizji rozegrany zostanie w dniach 27-29 czerwca 2014 r.

Podział na dywizje w Lidze Światowej 2014:

Dywizja I Dywizja II Dywizja III
Brazylia Argentyna Chiny
Bułgaria Australia Hiszpania
Iran Belgia Kuba
Polska Czechy Meksyk
Serbia Finlandia Portoryko
Rosja Francja Słowacja
Włochy Holandia Tunezja
USA Japonia Turcja
Kanada
Korea Pd.
Niemcy
Portugalia

Podział na grupy w Lidze Światowej 2014:

Grupa A Grupa B Grupa C Grupa D Grupa E Grupa F Grupa G
Brazylia Bułgaria Australia Argentyna Czechy Meksyk Chiny
Iran Rosja Belgia Francja Holandia Kuba Hiszpania
Polska Serbia Finlandia Japonia Korea Pd. Tunezja Portoryko
Włochy USA Kanada Niemcy Portugalia Turcja Słowacja

Jak to dotychczas bywało Reprezentacja Brazylii jest jak dotychczas najbardziej utytułowanym uczestnikiem rozgrywek Ligi Światowej. Ekipa z Ameryki Południowej triumfowała w nich aż 9 razy. Obok nich, najczęściej złote medale odbierali Włosi. Co ciekawe, obie ekipy zmierzą się w tym roku z reprezentacją Polski, która pod wodzą Stephana Antigi liczy, że zdoła powtórzyć sukces z 2012 roku, kiedy to w Sofii sięgnęła po złote medale.

Edycja Rok I miejsce II miejsce III miejsce mjsc. Polski
I 1990 Włochy Holandia Brazylia n/s
II 1991 Włochy Kuba ZSRR n/s
III 1992 Włochy Kuba USA n/s
IV 1993 Brazylia Rosja Włochy n/s
V 1994 Włochy Kuba Brazylia n/s
VI 1995 Włochy Brazylia Kuba n/s
VII 1996 Holandia Włochy Rosja n/s
VIII 1997 Włochy Kuba Rosja n/s
IX 1998 Kuba Rosja Holandia 10 mjsc.
X 1999 Włochy Kuba Brazylia 8 mjsc.
XI 2000 Włochy Rosja Brazylia 8 mjsc.
XII 2001 Brazylia Włochy Rosja 7 mjsc.
XIII 2002 Rosja Brazylia Jugosławia 5 mjsc.
XIV 2003 Brazylia Serbia i Czarnogóra Włochy 9 mjsc.
XV 2004 Brazylia Włochy Serbia i Czarnogóra 7 mjsc.
XVI 2005 Brazylia Serbia i Czarnogóra Kuba 4 mjsc.
XVII 2006 Brazylia Francja Rosja 7 mjsc.
XVIII 2007 Brazylia Rosja USA 4 mjsc.
XIX 2008 USA Serbia Rosja 5 mjsc.
XX 2009 Brazylia Serbia Rosja 9 mjsc.
XXI 2010 Brazylia Rosja Serbia 10 mjsc.
XXII 2011 Rosja Brazylia Polska 3 mjsc.
XXIII 2012 Polska USA Kuba 1 mjsc.
XXIV 2013 Rosja Brazylia Włochy 11 mjsc.
XXV 2014 ? ? ? ?

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas! Na Twitterze też nas znajdziesz!

Znamy pełny terminarz Ligi Światowej 2014

Czy reforma rozgrywek Ligi Światowej sprawi, że staną się one bardziej emocjonujące?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×