Polscy siatkarze awansowali na mistrzostwa Europy 2015! - relacja z meczu Polska - Łotwa

Reprezentacja Polski mężczyzn pewnie uporała się z kadrą Łotwy, a tym samym uzyskała awans na przyszłoroczne mistrzostwa Europy, które zostaną rozegrane w Bułgarii oraz we Włoszech.

Tomasz Rosiński
Polscy siatkarze już w piątek mogli przypieczętować awans do ME, lecz prowadząc 2:0 z kadrą Słowenii, ostatecznie przegrali 2:3. Natomiast Łotysze w swoim pierwszym meczu słoweńskiego turnieju polegli w trzech partiach z Macedonią. W pierwszej szóstce Polski na sobotni pojedynek doszło do 3 zmian w pierwszej szóstce w porównaniu do starcia ze Słoweńcami: Paweł Zagumny za Fabiana Drzyzgę, Marcin Możdżonek za Karola Kłosa oraz Grzegorz Bociek za Mariusza Wlazłego.

Łotewski zespół do połowy pierwszego seta był w stanie dotrzymywać kroku podopiecznym Stephane'a Antigi (13:13). Polacy przyspieszyli jeszcze przed II przerwą techniczną (16:14) i starali się kontrolować boiskowe wydarzenia (20:17). Wprawdzie zawodnicy z Łotwy zbliżyli się do rywali na jeden punkt (22:21), jednak ostatnie słowo należało do biało-czerwonych (25:22).

Kadra Polski w drugiej odsłonie kontynuowała swoją dobrą dyspozycję z poprzedniej części rywalizacji (12:8). Łotysze popełniali sporo błędów, zaś dość dobrze w ataku radzili sobie Bartosz Kurek i Michał Winiarski (19:13). Łotwa nie miała już argumentów do zniwelowania strat i poległa do 17.
Reprezentacja Polski, mając w pamięci piątkowy mecz ze Słowenią, od początku III seta mocno wzięła się do pracy i po skutecznych blokach Winiarskiego wyszła na prowadzenie 10:6. Zawodnicy z Łotwy nie zamierzali się poddawać i w głównej mierze za sprawą Aleksandrsa Kurjasovsa zbliżyli się do przeciwników (14:12). Jednak dobry blok Orłów oraz błędy Łotyszy sprawiły, że drużyna prowadzona przez selekcjonera Antigę odskoczyła na cztery "oczka" (18:14) i już nie wypuściła tej przewagi z rąk (25:18), awansując na mistrzostwa Europy 2015!

Kluczem do wygranej Polaków w tym spotkaniu okazała się lepsza gra w bloku (6 do 3) oraz w ataku (60-proc. do 40-proc.). Bardzo dobre zawody rozegrał Michał Winiarski, który zdobył 12 punktów przy 69-proc. skuteczności w ataku (11/16). "Winiar" przyjmował 10-krotnie (1 błąd), notując 50-procent przyjęcia pozytywnego oraz 40-procent przyjęcia perfekcyjnego.

Polska - Łotwa 3:0 (25:22, 25:17, 25:18)

Polska: Zagumny (2), Bociek (13), Kurek (7), Winiarski (12), Nowakowski (5), Możdżonek (11), Zatorski (libero) oraz Wlazły, Ruciak, Mika.

Łotwa: Medenis (5), Sauss (5), Korzenevics (3), Petrovs (1), Egleskalns (12), Liepins (6), Ivanovs (libero) oraz Kudrjasovs (3), Svans, Vanags.