Macerata pokonała Treviso - podsumowanie 19. kolejki włoskiej Serie A

W miniony weekend we włoskiej Serie A spotkały się dwa niezwykle utytułowane zespoły - Sisley Treviso i Lube Banca Marche Macerata. Zwycięsko z tej rywalizacji wyszedł klub Sebastiana Świderskiego, który po raz drugi w tym sezonie pokonał aktualnych Mistrzów Włoch 3:2. W innym ciekawym meczu Itas Trentino wygrał ze Sparklingiem Mediolan 3:1, a na boisku w tym spotkaniu pojawiło się aż trzech Polaków.

Kinga Bernacka

W najciekawszym spotkaniu 19. kolejki spotkań włoskiej Serie A, Sisley Treviso podejmował na własnym boisku zespół Sebastiana Świderskiego - Lube Banca Marche Macerata. Spotkanie było bardzo zacięte i do wyłonienia zwycięży potrzebny był tie-break. Decydującego seta lepiej rozpoczęli gracze z Maceraty, którzy prowadzili w nim już m.in. 9:5. Gospodarze zdołali wyrównać, ale w końcówce znów lepiej grali przyjezdni, a swoich byłych kolegów klubowych dobrą zagrywką pognębił Valerio Vermiglio. Dzięki temu Macerata odniosła bardzo ważne zwycięstwo, które jest tym cenniejsze, że w minionym tygodniu z zespołem normalnie nie trenowali Alessandro Paparoni i Mirko Corsano, a pierwszy z tych zawodników w niedzielę w ogóle nie zagrał.
Polak po bardzo dobrej grze w poprzednich spotkaniach (m.in. został wybrany MVP meczu ze Sparkingiem), w niedzielę wypadł słabiej i zdobył 6 punktów, wszystkie w ataku (skuteczność 40 %). Zagrywkę przeciwników Sebastian Świderski przyjmował ze skutecznością 54% (przyjęcie pozytywne) i 23% (przyjęcie perfekcyjne). Najlepiej punktującym zawodnikiem spotkania był Igor Omrcen, który zdobył w niedzielę 26 punktów.

W innym ciekawym spotkaniu zawodnicy z Modeny (przeciwnik Mlekpolu Olsztyn w Pucharze Challenge Cup) ulegli drużynie z Rzymu 2:3, choć prowadzili już w tym meczu 2:0. W trzecim secie na boisku pojawił się jednak Osvaldo Hernandez, który zastąpił słabo grającego Ivana Miljkovica i Roma zaczęła grać lepiej. Gospodarze wygrali trzy kolejne sety, co zapewniło im końcowy triumf, a Kubańczyk wybrany został MVP meczu (zdobył 14 punktów, skuteczność w ataku ? 48%).

W niedzielę zwycięstwo odniosła również Copra Piacenza, która pokonała Andreoli Latina 3:1. Rezerwowy Marcel Gromadowski na boisko wchodził jedynie na krótkie zmiany, trzykrotnie w tym meczu atakował ? dwa razy skutecznie.

W ostatnim meczu 19. kolejki zmierzyły się ze sobą drużyny reprezentantów Polski - Itas Diatec Trentino i Sparkling Milano. Górą w tej rywalizacji byli zawodnicy z Trentino, którzy zwyciężyli 3:1, a kłopoty z tegorocznym beniaminkiem mieli jednie w trzecim secie. Michał Winiarski i Łukasz Kadziewicz poniedziałkowy mecz rozpoczęli w podstawowych składach swoich zespołów. Przyjmujący Itasu zdobył 11 punktów ? 9 atakiem (skuteczność 45%), 1 blokiem i 1 zagrywką, a bardzo dobrze wypadł zwłaszcza w przyjęciu (przyjęcie perfekcyjne - 50%, przyjęcie pozytywne ? 67%). Łukasz Kadziewicz grał tylko w dwóch pierwszych setach i zapisał na swoim koncie 4 punkty, wszystkie zdobyte atakiem (skuteczność 57%). Jakub Bednaruk na boisku pojawił się natomiast tylko na krótką chwilę w pierwszym secie.

Po 19. kolejce spotkań w tabeli ligi włoskiej prowadzi Roma Volley (44 pkt), drugie jest Trentiono (43 pkt), trzecie Cueno (41 pkt), a na czwartym miejscu znajduje się Macerata (38 pkt). Klub Marcela Gromadowskiego, Copra Piacenza, jest piąty i ma tyle samo punktów, co szósty w tabeli Sisley Treviso (35).

Wyniki 19.kolejki spotkań:

Roma Volley ? Cimone Modena 3:2 (19:25, 23:25, 25:20, 25:22, 15:11)

Copra Nordmeccanica Piacenza - Andreoli Latina 3:1 (25:19, 25:20, 21:25, 25:14)

Sisley Treviso - Lube Banca Marche Macerata 2:3 (25:20, 23:25, 25:20, 18:25, 10:15)

Bre Banca Lannutti Cuneo - Antonveneta Padova 3:0 (25:20, 25:19, 25:12)

RPA-LuigiBacchi.it Perugia - Famigliulo Corigliano 2:3 (22:25, 21:25, 25:10, 25:14, 12:15)

Prisma Taranto - Acqua Paradiso Gabeca Montichiari 1:3 (25:22, 21:25, 22:25, 21:25)

Itas Diatec Trentino - Sparkling Milano 3:1 (25:17, 25:21, 22:25, 25:16)