World Grand Prix 2015: Kto, kiedy i z kim?

Przedstawiamy format i przebieg 23. edycji najważniejszego turnieju towarzyskiego dla siatkarskich reprezentacji kobiet. Drużyna Biało-Czerwonych wystąpi w jego drugiej dywizji.

Michał Kaczmarczyk
Michał Kaczmarczyk

To już drugi rok obowiązywania nowego systemu rozgrywek prestiżowego cyklu World Grand Prix, powielającego założenia formatu Ligi Światowej. W tym roku udział w towarzyskich zmaganiach kobiecych reprezentacji weźmie 28 drużyn z całego świata, które zostały podzielone na trzy dywizje - Elitę, Zaplecze i Pretendentów - w zależności od miejsca zajmowanego w rankingu FIVB oraz wyników osiągniętych w poprzedniej edycji cyklu. Obowiązują te same zasady dotyczące awansów i spadków z dywizji, jak przed rokiem.

Dywizja Elity składa się z jedenastu najlepszych drużyn rankingu FIVB oraz Belgii, która rok temu wywalczyła awans do grupy najlepszych (natomiast z udziału w rozgrywkach zrezygnowała Korea Południowa, dzięki czemu ostatnia w 2014 roku Dominikana zachowała miejsce w dywizji). Cała dwunastka zespołów zostanie podzielona na dziewięć grup A-I po cztery drużyny w każdej, co oznacza, że każdą z reprezentacji czeka rywalizacja w trzech grupach.

Po rozegraniu wszystkich spotkań między członkami Elity dojdzie do podsumowania punktów w zbiorczej tabeli, a pięć najlepszych zespołów pierwszej dywizji awansuje do fazy finałowej, w której pewny udział ma gospodarz, Stany Zjednoczone. Najgorsza "elitarna" drużyna w przyszłym sezonie wyląduje w drugiej dywizji, jeśli zwycięzca grupy Pretendentów spełni wymagania FIVB.

Elita (według miejsca w rankingu FIVB): Brazylia, USA, Włochy, Japonia, Chiny, Rosja, Serbia, Dominikana, Niemcy, Turcja, Tajlandia, Belgia

3-5 lipca Grupa A (Bangkok) Grupa B (Ningbo) Grupa C (Ankara)
Gospodarz Tajlandia Chiny Turcja
Serbia Rosja Włochy
Brazylia Niemcy USA
Japonia Dominikana Belgia

 

10-12 lipca Grupa D (Sao Paulo) Grupa E (Saitama) Grupa F (Kaliningrad)
Gospodarz Brazylia Japonia Rosja
Belgia Chiny USA
Niemcy Włochy Serbia
Tajlandia Dominikana Turcja

16-18 lipca Grupa G (Catania) Grupa H (Hongkonk) Grupa I (Stuttgart)
Gospodarz Włochy Chiny Niemcy
Rosja Japonia Turcja
Brazylia USA Serbia
Belgia Tajlandia Dominikana

Turniej finałowy (rozgrywany systemem "każdy z każdym"):

22-26 lipca Omaha
Gospodarz USA
Pięć najlepszych zespołów I Dywizji po fazie grupowej

Reprezentacja Polski kobiet  zagra, podobnie jak przed rokiem, w dywizji Zaplecza i czekają ją dwa turnieje rozgrywane w Portoryko i Argentynie. Biało-Czerwone nie muszą martwić się o miejsce w turnieju finałowym: odbędzie się on po raz drugi w naszym kraju, tym razem w Lublinie.

Dzięki dobrym występom w zeszłorocznej edycji cyklu awans kosztem Peru i Kuby zanotowały reprezentacje Czech, Holandii i Chorwacji. Po dwóch tygodniach zmagań trzy najlepsze drużyny dywizji awansują do ostatniego etapu rozgrywek. Nagrodą za zwycięstwo w Lublinie będzie dostanie się do Elity w World Grand Prix 2016. W przeciwieństwie do zeszłego roku, tym razem najlepsza drużyna Zaplecza nie zagra w turnieju finałowym pierwszej dywizji.

Zaplecze: Argentyna, Bułgaria, Czechy, Holandia, Kanada, Peru, Polska, Portoryko

3-5 lipca Grupa J (Porec) Grupa K (Carolina)
Gospodarz Chorwacja Portoryko
Czechy Bułgaria
Holandia Polska
Argentyna Kanada

10-12 lipca Grupa L (Formoza) Grupa M (Samokow)
Gospodarz Argentyna Bułgaria
Polska Portoryko
Kanada Czechy
Holandia Chorwacja

Turniej finałowy (rozgrywany systemem "każdy z każdym"):

31 lipca - 2 sierpnia Lublin
Gospodarz Polska
Trzy najlepsze zespoły II Dywizji po fazie grupowej

Najwcześniej rozpoczną się spotkania trzeciej, ostatniej grupy zespołów biorącej udział w WGP. W niej swoje mecze rozegra jedyny tegoroczny debiutant w zawodach, reprezentacja Kolumbii. Przebieg zmagań wśród Pretendentów jest podobny do formatu pierwszej i drugiej dywizji: do Australii, organizującej turniej finałowy, dołącza trzy najlepsze zespoły po dwóch tygodniach fazy grupowej. Zwycięzca (a kto wie, czy i nie pozostałe ekipy z podium końcowej rywalizacji) znajdzie się w przyszłym roku w drugiej dywizji WGP. Pretendenci: Algieria, Australia, Kazachstan, Kuba, Kolumbia, Kenia, Meksyk, Peru

26-28 czerwca Grupa N (Tałdykorgan) Grupa O (Veracruz)
Gospodarz Kazachstan Meksyk
Algieria Kenia
Kuba Peru
Australia Kolumbia

 

3-5 lipca Grupa P (Trujillo) Grupa Q (Cheraga)
Gospodarz Peru Algiera
Kuba Meksyk
Kazachstan Australia
Kolumbia Kenia

Turniej finałowy (rozgrywany systemem "każdy z każdym"):

10-12 lipca Cranberra
Gospodarz Australia
Trzy najlepsze zespoły III dywizji po fazie grupowej

 Jacek Nawrocki ogłosił 25-osobową kadrę na World Grand Prix

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×