Wspomnień czar: Polska husaria podbiła Japonię

Marcin Górczyński

O sile polskiej reprezentacji na własnej skórze przekonali się Amerykanie. Jankesi nigdy nie leżeli Biało-Czerwonym i przed tym spotkaniem było sporo obaw. Niepotrzebnie. Polacy rozbili mistrzów olimpijskich z Pekinu 3:0 i właściwie wyeliminowali z gry o podium zespół z USA. Kluczowy dla losów turnieju miał okazać się następny mecz z Włochami. Zwycięzca mógł już właściwie bukować bilety do Londynu.

O takim meczu, jak ten z Italią, mówi się po latach. Polacy przegrywali z Włochami 0:2, co więcej, gra Biało-Czerwonych zupełnie się nie kleiła. Strach myśleć, co by było, gdyby w trzecim secie spotkania z Włochami na parkiecie nie pojawili się zmiennicy. Jakub Jarosz oraz Michał Ruciak tchnęli w swoich kolegów nowego ducha i mieli ogromny udział w zwycięstwie 3:2 po heroicznym boju. Stare piłkarskie porzekadło "pokaż mi swoją ławkę rezerwowych, a powiem Ci jaki masz zespół" sprawdziło się w kontekście siatkówki. Superrezerwowi trenera Anastasiego odmienili losy pojedynku i sprawili, że medal Pucharu Świata był na wyciągnięcie ręki. Do podium brakowało zaledwie jednego punktu.

Przedostatni pojedynek z mistrzami świata Brazylią był pierwszą okazją na wywalczenie upragnionego punktu, dającego udział w Igrzyskach Olimpijskich w Londynie. Polscy kibice na długo zapamiętają dwa pierwsze sety spotkania z Canarinhos. Biało-Czerwoni zaprezentowali się koncertowo, przeważając niemal w każdym elemencie. Dwa wygrane sety zupełnie wybiły naszych reprezentantów z rytmu i ostatecznie przegrali 2:3, ale czy w tym momencie było to ważne? Polacy zdobyli to, po co przyjechali - wywalczyli przepustkę do Londynu. Humorów nie popsuła nawet porażka w prestiżowym pojedynku ze zwycięzcami turnieju Rosjanami. Biało-Czerwoni odnieśli niebywały sukces, zostając drugą drużyną Pucharu Świata.
Trener Anastasi stworzył wspaniały zespół, który będzie wspominany przez lata. Który z kibiców nie pamięta ofiarnej obrony Michała Kubiaka w meczu z Serbią czy bloku Kurka na Leandro Vissotto, który dał awans na igrzyska i spowodował niebywałą euforię w polskim obozie? Dwóch klasowych rozgrywających Łukasz Żygadło i Paweł Zagumny zapewniło stabilizację, w ataku szalał Bartman, ważne punkty dokładali Kubiak, Kurek i Michał Winiarski. Nie można zapomnieć o niezastąpionym duecie na środku - Możdzonek i Piotr Nowakowski w całym turnieju nie zeszli poniżej pewnego poziomu. Niebagatelną rolę odegrali także rezerwowi na czele z Jaroszem i Ruciakiem.

Siatkarze ponownie rozkochali rodaków w siatkówce i na pewno wielu z kibiców marzy o powtórce sprzed czterech lat. Jeden dobry omen przed tegorocznym Pucharem Świata już jest. Polacy zanotowali przedturniejową porażkę z Argentyną (podobnie jak w 2011 roku z Irakiem). Czy tym razem finał będzie podobny? Miejmy nadzieję, że tak i przy następnej edycji będziemy mogli wspominać techniczne majstersztyki Mateusza Miki czy też popisy Mateusza Bieńka na środku siatki.