Mistrzostwa Europy siatkarek w pigułce. Sprawdź drogę Polek do walki o medale

Zbliżają się Mistrzostwa Europy 2015 kobiet, dokładnie 26 września najlepsze zespoły rozpoczną walkę o medale. Która reprezentacja jest najbardziej utytułowana?

W tym artykule dowiesz się o:

Do rozpoczęcia 29. edycji mistrzostw Europy siatkarek pozostało już tylko sześć dni. Czas płynie nieubłaganie, rosną też emocje. Wielu kibiców marzy o tym, by reprezentacja Polski nawiązała do historycznych sukcesów, a jest do czego.

Od początku rozgrywek o tytuł mistrzyń Europy Biało-Czerwone były groźnym zespołem, przez pierwsze osiem edycji nie schodziły z podium! W trakcie tych świetnych lat nasza kadra zdobyła cztery brązowe medale i tyle samo srebrnych krążków. Jednak Polkom nie udało się wywalczyć medalu z tego najcenniejszego kruszcu.

Po roku 1971 nadeszły lata posuchy, gra naszej reprezentacji wyraźnie straciła na wartości, a rywalizacja z jeszcze niedawnymi rywalkami stała się zbyt trudna. Świetność polskiej siatkówki przywrócił dopiero Andrzej Niemczyk, który dwukrotnie (rok 2003 i 2005) poprowadził Biało-Czerwone na najwyższy stopień podium. Od tamtej pory blask "Złotek" znacząco wyblakł, a na podium nasze kadrowiczki stanęły jeszcze tylko raz - w roku 2009, gdy przed własną publicznością zdobyły brązowy medal.

Polki mają na swoim koncie już 11 krążków mistrzostw Europy, dzięki czemu są jedną z najbardziej utytułowanych reprezentacji w tych rozgrywkach. Najwięcej medali zgromadziły dotychczas Rosjanki, które zdobyły ich aż 25 (w tym 17 jako ZSRR). Tyle samo medali ile Biało-Czerwone mają Niemki (w tym 7 zdobytych pod flagą NRD).

2015Belgia/Holandia????

Przed startem Mistrzostw Europy 2015 nasza reprezentacja nie jest wymieniana w gronie ścisłych faworytów do walki o medale. A może podopieczne Jacka Nawrockiego pozytywnie zaskoczą wszystkich kibiców i włączą się do rywalizacji o najwyższe laury?

Gospodarzem rozgrywek są Belgia i Holandia, a mecze odbędą się w Rotterdamie, Apeldoorn, Eindhoven i w Antwerpii. Turniej wystartuje w sobotę 26 września, a w pierwszej fazie zespoły zostały podzielone na cztery grupy. Z każdej z grup druga i trzecia drużyna awansuje do play-off, by zawalczyć o miejsce w ćwierćfinałach, gdzie będą czekać już cztery najlepsze ekipy po pierwszej fazie. Począwszy od ćwierćfinałów rywalizacja będzie toczyć się wedle tradycyjnego pucharowego systemu.

Dokładny terminarz Mistrzostw Europy 2015 siatkarek:

Faza grupowa

Mecze będą rozgrywane w Apeldoorn (grupa A), Antwerpii (grupa B), Rotterdamie (grupa C) i Eindhoven (grupa D)

3 października

Zwycięzca III ćwierćfinału - zwycięzca I ćwierćfinału Zwycięzca IV ćwierćfinału - zwycięzca II ćwierćfinału