Relacje na żywo
 • wszystkie
 • MŚ 2022
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

PŚ: Nawet wygrana z Japonią nie gwarantuje Polakom awansu na igrzyska

Po dziewięciu kolejkach Biało-Czerwoni są jedyną niepokonaną drużyną w Pucharze Świata. Wciąż nie mogą być jednak pewni awansu na przyszłoroczne Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro.

Ola Piskorska
Ola Piskorska
Drużyny wciąż pozostające w grze o olimpijską kwalifikację to, oprócz Polski, USA, Włochy i Rosja. W najtrudniejszej sytuacji są zawodnicy trenera Władimira Alekny, którzy przegrali już dwa mecze. Amerykanie i "Azzurri" mają po jednej porażce.

Wszystkie wymienione ekipy mają do rozegrania jeszcze dwa spotkania, jedno z rywalem dość łatwym i drugie z przeciwnikiem z grona faworytów. Dla ułatwienia analizy szans na wywalczenie przepustek do Brazylii musimy przyjąć bardzo prawdopodobne założenie, że Rosja i Polska pokonają Japonię za trzy punkty, a USA i Włochy nie potkną się w starciach z Argentyną. Wtedy kwestia awansu do Rio powinna rozstrzygnąć się w dwóch bezpośrednich pojedynkach: USA - Rosja (wtorek) i Polska - Włochy (środa). Przeanalizujmy zatem wszystkie możliwe scenariusze.

Wariant najprostszy i najlepszy

Podopieczni Stephane'a Antigi wygrywają z Japonią i z Włochami (dowolnym stosunkiem setów) i ze wspaniałym wynikiem jedenastu zwycięstw zdobywają Puchar Świata oraz bilet na igrzyska. Jeżeli USA pokona Rosję, to ma wtedy awans z drugiego miejsca i również zapewnia sobie awans na IO. Jeżeli natomiast USA przegra z Rosją, to będą trzy zespoły z takim samym bilansem meczów 9-2 i o miejscach zadecydują albo punkty albo nawet stosunek setów.

Trzeba tutaj wspomnieć o jednej rzeczy. Jeżeli Rosjanie wygrają z USA, to Polacy pokonawszy Japonię będą mieli już pewien awans i wtedy reprezentacji Włoch  będzie łatwiej zdobyć niezbędne im zwycięstwo nad Biało-Czerwonymi w ostatnim meczu. Wszystkie inne europejskie ekipy będą zapewne trzymały wtedy kciuki za "Azzurrich", bowiem awans aż dwóch mocnych zespołów z naszego kontynentu ułatwia kwalifikacje pozostałym.

Wariant ze zwycięskimi Amerykanami

Polacy pokonują we wtorek Japonię, a USA Rosję. Wtedy w walce o awans pozostają już tylko trzy zespoły i w najlepszej sytuacji są podopieczni trenera Johna Sperawa, którzy ostatniego dnia grają z Argentyną. Co prawda ta sama Argentyna rok temu zupełnie niespodziewanie zrujnowała świetnie grającym Amerykanom awans do strefy medalowej mistrzostw świata, ale raczej trudno oczekiwać "powtórki z rozrywki". Mecz pomiędzy Włochami i Polakami będzie meczem o awans. Biało-Czerwonym wystarczą dwa sety, Włosi muszą zdobyć pełną pulę punktów. Ponieważ pojedynek zespołów z Ameryk odbędzie się jako ostatni, to i Polacy i Włosi muszą grać na maksimum zakładając zwycięstwo USA.

Wariant pesymistyczny

Polacy pokonują Japonię, a USA Rosję (dowolnym stosunkiem setów), ale ostatniego dnia turnieju podopieczni trenera Gianlorenzo Blenginiego wygrywają z Biało-Czerwonymi, oddając im jednego seta albo w ogóle żadnego. Wtedy Polakom pozostaje jeszcze wiara w powtórzenie argentyńskiego cudu z Łodzi, ale szanse na awans mają iluzoryczne.

W jakiej sytuacji Polacy mają awans już we wtorek?

Warunkiem koniecznym jest pokonanie Japonii. Wtedy wygrana Rosji z USA dowolnym stosunkiem setów, to podopieczni trenera Antigi mogą spokojnie cieszyć się z wymarzonego awansu, a ostatni mecz z Włochami zagrać na luzie, walcząc już tylko o prestiżowe wygranie całego Pucharu Świata. Ewentualnie pomóc Polakom może też niespodzianka, jaką byłoby pokonanie Włochów przez Argentynę, ale to bardzo mało prawdopodobne. Iwan Zajcew z kolegami zaprezentowali poziom i fizyczny i mentalny, stawiający ich w roli mocnych faworytów tego meczu.

Co jest potrzebne, aby Polacy awansowali na igrzyska w środę?

Zakładamy wtorkowe zwycięstwa Polski, USA i Włoch. Wtedy Biało-Czerwonym potrzebne są dwa sety wygrane z Włochami albo - znacznie mniej możliwa - porażka USA w ostatnim meczu turnieju z Argentyną.

Czy porażka z Japonią odbiera Polakom szanse na awans?

Na pewno byłaby ogromnym i nieprzyjemnym zaskoczeniem, ale nie zamyka Polakom drogi do zajęcia jednego z dwóch pierwszych miejsc. Podopieczni Antigi muszą wtedy po prostu ostatniego dnia turnieju wygrać z Włochami albo liczyć na równie zaskakujące potknięcie innego za faworytów.

Komu kibicować poza mistrzami świata?

Wszystkie punkty, sety i przede wszystkim mecze wygrane przez Rosję i Argentynę (ma iluzoryczne szanse na awans i nie była brana pod uwagę w wyliczeniach) w dwóch ostatnich kolejkach działają na korzyść Biało-Czerwonych.Jeżeli chcesz być na bieżąco ze sportem, zapisz się na codzienną porcję najważniejszych newsów. Skorzystaj z naszego chatbota, klikając TUTAJ.
Kto w trakcie Pucharu Świata wygra awans na igrzyska w Rio?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Siatkówkę na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (10)
 • wislok Zgłoś komentarz
  Najbardziej prawdopodobne jest to,że Polska z Włochami zagra o awans w bezpośrednim starciu.
  • Taab Zgłoś komentarz
   Szkoda, że jako pierwsi (przed Rosją, Włochami i USA) graliśmy z Iranem. Kto wie, czy przy innym układzie gier nie stać by ich było na urwanie czegoś jednej z tych drużyn. A tak ich
   Czytaj całość
   złamaliśmy, a oni już następnego dnia nie istnieli z Rosją, trzepnęli ich później Włosi, a po nich Jankesi.
   • Taab Zgłoś komentarz
    Nie spodziewałem się, że po dziesięciu zwycięstwach (dopisuję Japonię), nie mielibyśmy jeszcze awansu (trochę z własnej winy - przez stracony punkt z Iranem i kilka niepotrzebnych
    Czytaj całość
    setów, ale żeby nie wymagać od naszych zbyt wiele, to przez wyraźną dominację trzech innych rywali, którzy tracili punkty tylko w meczach między sobą). Do dzisiaj żaden z meczów rodzących nadzieje nie ułożył się po naszej myśli. Czy Argentyna pokona Włochy albo Rosja Stany? No gdzież ;-)
    • Fredrik Nil Zgłoś komentarz
     my nie liczymy nie wierze w to ze jakis kibic liczy wierzy ze hlopaki beda grac do konca . Ale mamy teraz tak wyksztalconych dzienikarzy redaktorow ze nie umnia nic ciekawego na pisac i nawet
     Czytaj całość
     w porcie sieja zamet..
     • Andrzej Tyran Zgłoś komentarz
      nie liczmy, grajmy!!!
      • panda25 Zgłoś komentarz
       Na takie analizy moja niezmienna odpowiedź - umiesz liczyć... :-) Słabsze mecze w wykonaniu naszych już były. Teraz słucham Dzika - nie po to siedzimy tu od miesiąca, by przegrać dwa
       Czytaj całość
       ostatnie mecze. Są pozytywnie nakręceni, jest chęć, są umiejętności, reszta w dyspozycji dnia (myślę o środzie, bo jutro tylko naprawdę wyjątkowa niedyspozycja mogłaby zmusić do liczenia). Howgh!
       • Paweł Brończyk Zgłoś komentarz
        Argentyna też ma jeszcze szanse matematyczne. Zwycięstwa nad Włochami i USA, a także zwycięstwa Rosji (jeden po tie-break'u) sprawią, że o 2 miejscu decydować będzie ratio setów.
        Czytaj całość
        Oczywiście zakładam również wygrane Polski jutro i pojutrze :).
        • kristobal Zgłoś komentarz
         sporo błędów w tych wyliczeniach i tylko wprowadzają ludzi w błąd. Przy porażce z Japonią do awansu wystarczy każda wygrana z Włochami a nie tylko za 3 punkty. Kolejna bzdura to
         Czytaj całość
         obowiązkowe 3 punkty zdobyte w starciu z Japonią przy wygranej Rosji z USA. Wystarczy każda wygrana z Japonią.
         Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
         ×