PŚ: Amerykańska rotacja najlepsza w turnieju

Ustawienie Stanów Zjednoczonych z Matthewem Andersonem na zagrywce było najefektywniejsze na Pucharze Świata. Na drugim i trzecim miejscu znalazły się rotacje Włochów.

Mateusz Lampart

Po 5 i 8 kolejkach Puchar Świata siatkarzy w naszej klasyfikacji zdecydowanie prowadziło włoskie ustawienie nr 6, w którym piłkę do gry wprowadzał Osmany Juantorena. Na koniec turnieju w Japonii to jednak reprezentacja Stanów Zjednoczonych może się chwalić najlepszą rotacją.

Średnio najwięcej punktów na set przynosiło podopiecznym Johna Sperawa ustawienie nr 4, z Matthewem Andersonem w polu serwisowym. Atakujący Zenitu Kazań zdobył aż 26 punktów tym elementem, przy tylko 28 błędach. Wynik w takim stosunku jest rzadkością. Rezultat Amerykanina imponuje tym bardziej, że został osiągnięty w turnieju trwającym 16 dni, w którym do rozegrania było aż 11 pojedynków. Natężenie spotkań było więc ogromne.
Matthew Anderson zasłużenie otrzymał nagrodę dla najbardziej wartościowego zawodnika na PŚ Matthew Anderson zasłużenie otrzymał nagrodę dla najbardziej wartościowego zawodnika na PŚ
Na podium znalazły się także ustawienia reprezentacji Włoch. Osmany Juantorena i Simone Giannelli razem zdobyli tyle samo punktów zagrywką, co Anderson. Dużą rolę w wynikach osiąganych w tych rotacjach odegrali skrzydłowi Azzurrich, a konkretnie kończone przez nich kontrataki. Filippo Lanza, Iwan Zajcew i Osmany Juantorena zajęli bowiem czołowe lokaty w rankingu najlepiej atakujących.

Reprezentacja Polski zdobyła najwięcej "oczek" w rotacji nr 5, czyli w momencie zagrywki Mateusza Bieńka. Ustawienie to dzięki ostatniemu starciu z Włochami zostało najlepszym dla ekipy Stephane'a Antigi w całym turnieju.