Startują mistrzostwa Europy siatkarek! Kto ma szansę na wywalczenie tytułu?

W dniach 26 września-4 października parkiety w czterech miastach na terenie Belgii oraz Holandii zamienią się w areny zmagań najlepszych siatkarek na Starym Kontynencie.

Natalia Witczyk
Natalia Witczyk

Przed dwoma laty równych sobie nie miały reprezentantki Rosji, które zakończyły turniej z kompletem zwycięstw na koncie. Trenowane przez Jurija  Mariczewa siatkarki po kolei odprawiały z kwitkiem swoje przeciwniczki. W kadrze nadal występują dwie gwiazdy - atakująca Natalia Obmoczajewa oraz przyjmująca Tatiana Koszeliewa, które w dużym stopniu przyczyniły się do odniesionego sukcesu. Ta druga w niedawno zakończonym Pucharze Świata została wybrana do najlepszej drużyny turnieju.

Można powiedzieć, że w tym roku Rosjanki również są faworytkami do zdobycia złotego medalu mistrzostw Europy, ale w ostatnich tygodniach wyłoniły im się poważne konkurentki. Mowa o Serbkach, które nie tak dawno wywalczyły sobie przepustkę na igrzyska olimpijskie w Rio de Janeiro, zajmując w Pucharze Świata drugą lokatę.

Podopieczne Zorana Terzicia okazały się jedną z rewelacji imprezy rozgrywanej w Japonii, zostawiając w pokonanym polu między innymi wspomnianą wcześniej drużynę z Rosji oraz mistrzynie świata - Amerykanki. Reprezentację Serbii czeka jednak trudna przeprawa już podczas grupowych zmagań. W Eindhoven serbska ekipa będzie musiała stawić czoło wicemistrzyniom Europy sprzed dwóch lat, czyli Niemkom, a także Czeszkom, które notują spory progres w porównaniu z poprzednimi turniejami. Outsiderem wydają się być zawodniczki z Rumunii, chociaż nie można zapominać, że i one mogą sprawić niespodziankę w tej wyrównanej grupie.

Łatwego zadania nie będą miały także Biało-Czerwone, którym przyjdzie rywalizować z bardzo niewygodnymi przeciwniczkami. Jednymi z nich są Włoszki, mające co prawda wyraźnie zmieniony skład w porównaniu z tym, który odnosił sukcesy w ostatnich latach, ale wciąż liczą się w czołówce. Okazję do rewanżu za porażkę w finale drugiej dywizji World Grand Prix Polki będą miały za to z reprezentacją Holandii. W Lublinie to podopieczne Jacka Nawrockiego mogły liczyć na doping swoich kibiców, natomiast w Apeldoorn sytuacja ulegnie zupełnej zmianie.

O czołowe lokaty w tegorocznych mistrzostwach Europy powalczyć mogą również Turczynki. Zespół, który nie tak dawno mierzył się w meczach sparingowych z reprezentacją Polski, wymieniany jest w gronie ekip liczących się w walce o medale. Warto wspomnieć, że niektóre z zawodniczek, rywalizujących w igrzyskach Europejskich, dołączyły do grona podopiecznych Ferhata Akbasa.

W grupie B kadra Turcji zagra z Belgijkami, które były rewelacją mistrzostw Starego Kontynentu w 2013 roku. Współgospodynie tegorocznego czempionatu przebojem wdarły się do grona czterech najlepszych drużyn w Europie i były bardzo bliskie zagrania nawet o złoty medal. Ostatecznie zespół Gerta Vande Broeka zakończyły imprezę na najniższym stopniu podium. Niewykluczone, że i tym razem Belgia będzie chciała pokusić się o niespodziankę, bowiem jest kilka ekip teoretycznie lepszych od niej.

Zmagania szesnastu najlepszych drużyn toczyć będą się w czterech grupach. Najlepsze ekipy awansują bezpośrednio do ćwierćfinałów. Z kolei zespoły z drugich i trzecich miejsc zmierzą się w play-off o wejście do kolejnej rundy mistrzostw Europy. Wszystko rozstrzygnie się 4 października w wielkim finale w Rotterdamie.

Terminarz mistrzostw Europy (26.09-4.10):

26.09

Grupa A: Słowenia - Holandia (godz. 15:30), Włochy - Polska (godz. 18:30)
Grupa B: Węgry - Belgia (godz. 17:30), Turcja - Azerbejdżan (godz. 20:30)
Grupa C: Bułgaria - Rosja (godz. 15:00), Chorwacja - Białoruś (godz. 18:00)
Grupa D: Czechy - Rumunia (godz. 15:00), Serbia - Niemcy (godz. 18:00)

27.09

Grupa A: Holandia - Polska (godz. 15:30), Słowenia - Włochy (godz. 18:30)
Grupa B: Belgia - Azerbejdżan (godz. 16:00), Węgry - Turcja (godz. 19:00)
Grupa C: Rosja - Białoruś (godz. 15:00), Bułgaria - Chorwacja (godz. 18:00)
Grupa D: Rumunia - Niemcy (godz. 15:00), Czechy - Serbia (godz. 18:00)

28.09

Grupa A: Polska - Słowenia (godz. 17:00), Holandia - Włochy (godz. 20:00)
Grupa B: Azerbejdżan - Węgry (godz. 17:00), Belgia - Turcja (godz. 20:00)
Grupa C: Białoruś - Bułgaria (godz. 17:00), Rosja - Chorwacja (godz. 20:00)
Grupa D: Niemcy - Czechy (godz. 17:00), Rumunia - Serbia (godz. 20:00)

30.09

Play-off (2B - 3D, 2D - 3B, 2A - 3C, 2C - 3A)

1.10

Ćwierćfinały

3.10

Półfinały

4.10

Mecz o brązowy medal
Mecz o złoty medal


Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×