Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Spodziewana zmiana warty we władzach CEV?

W najbliższą sobotę dowiemy się, czy dotychczasowy prezydent Europejskiej Konfederacji Siatkówki Andre Meyer zachowa swoje stanowisko. Niewykluczone, że tak się nie stanie.

Michał Kaczmarczyk
Michał Kaczmarczyk
Piłki do siatkówki / Piłki do siatkówki

36. Zgromadzenie Ogólne Europejskiej Konfederacji Siatkówki (CEV), odbywające się w Sofii tuż przy rozgrywanych tam finałach mistrzostw Europy siatkarzy, będzie dla przedstawicieli 55 nacji zrzeszonych w tej organizacji nie tylko okazją do debatowania na temat dotychczasowych osiągnięć dyscypliny na Starym Kontynencie i zbierania niezliczonej ilości pochwał od obecnego w Bułgarii przewodniczącego FIVB, Arego Gracy. W sobotę 17 października w godzinach od 9:30 do 12 odbędzie się głosowanie delegatów (Polskę reprezentuje prezes PZPS Paweł Papke), którzy zadecydują o losach Andre Meyera, 71-letniego Luksemburczyka szefującemu CEV od 2001 roku.

Jeżeli wierzyć doniesieniom serbskich i bułgarskich mediów, wszystko wskazuje na to, że w sobotnim głosowaniu niewielką przewagą głosów może wygrać jedyny konkurent Meyera na stanowiska przewodniczącego CEV, 67-letni wiceprzewodniczący konfederacji i szef serbskiego związku siatkarskiego Aleksandar Boricić. Były siatkarz Crvenej Zvezdy Belgrad, reprezentant Jugosławii i trener, a także menadżer sportowy i ekonomista zdołał sobie zyskać przychylność najsilniejszych federacji na Starym Kontynencie, które coraz bardziej są zniechęcone stagnacją i brakiem sensownych pomysłów na promocję siatkówki, symbolizującymi czternastoletnie rządy Meyera. Od kiedy objął on stery OSSRB w 1992 roku, federacja jugosłowiańska i serbska zdołała oprzeć się problemom związanych z trudną sytuacją geopolityczną regionu, a kadry siatkarzy i siatkarek sięgały po medale niemal wszystkich kluczowych imprez międzynarodowych.
Boricić czy Meyer? / fot. ossrb.org Boricić czy Meyer? / fot. ossrb.org
Boricić jest ceniony w swoim kraju za reaktywowanie Bałkańskiego Związku Piłki Siatkowej i pomoc słabszych federacjom tego regionu, ale jego najważniejszym argumentem w przedwyborczej gorączce są możliwości przyciągania sponsorów i kapitału koniecznego do propagowania sportu. To właśnie on wraz z szefem włoskiej federacji Carlo Magrim jako pierwszy zaproponował organizację mistrzostw Europy w dwóch krajach, co stało się w 2005 roku: pomysł rozdzielenia kosztów całego przedsięwzięcia przy jednoczesnym zwiększeniu zasięgu promocji dyscypliny spodobał się na tyle, że dziś w przypadku czempionatu Starego Kontynentu jest właściwie standardem. Poza tym Serb jest wiceprezesem FIVB, a dla działaczy CEV mocny głos w światowej federacji jest niezwykle ważny w obliczu słabnącej pozycji Europy (czego przykładem jest choćby krzywdzący dla drużyn z tego kontynentu system kwalifikacji do turnieju olimpijskiego).

Poza wyborami nowego szefa CEV w sobotę odbędzie się głosowanie nad nową Komisją konfederacji, Radą Administracyjną organizacji oraz reprezentantami CEV w Radzie Administracyjnej FIVB.

Albania kupiła awans na Euro 2016? UEFA zbada mecz prowadzony przez polskiego arbitra


Jeżeli chcesz być na bieżąco ze sportem, zapisz się na codzienną porcję najważniejszych newsów. Skorzystaj z naszego chatbota, klikając TUTAJ.
Polub Siatkówkę na Facebooku
Zgłoś błąd
cev.lu/inf. własna
Komentarze (0)
  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×