Liga włoska: Sensacja w Novarze z udziałem Polek!

Chyba nikt nie spodziewał się, że drużyna Bereniki Tomsi zdoła wygrać z ekipą wicemistrza Włoch. Porażka Igora Gorgonzoli Novara może oznaczać poważne zmiany w kadrze tego zespołu.

Michał Kaczmarczyk
Piłki do siatkówki / Piłki do siatkówki

Jak donosiły włoskie media, ostatnia dotkliwa porażka klubu z Novary z Pomi Casalmaggiore niezwykle rozsierdziła sponsora klubu, który zajął się szukaniem winnych słabszej niż oczekiwana dyspozycji zespołu Luciano Pedulli. Za winnych uznano trenera oraz rozgrywającą Noemi Signorile: w przypadku reprezentantki Włoch podejrzenia, jakoby straciła ona zaufanie w klubie, były o tyle zasadne, że spotkanie z Metalleghe Sanitars Montichiari rozpoczęła w wyjściowym składzie rezerwowa Francesca Bosio.

Po dwóch setach okazało się, że nie była to najlepsza personalna decyzja: gospodynie przegrały dwa pierwsze sety spotkania przez własne niedokładności i dobrą postawę ofensywną rywalek, w których szeregach prawdziwą gwiazdą była Berenika Tomsia (w całym meczu 25 pkt., 39 proc. skuteczności, 4 bloki). Trener Pedulla ratował się zmianami, wpuścił nawet na krótki fragment drugiej partii Magdalenę Wawrzyniak (3 pkt., 1 as serwisowy), ale impuls do poprawy nadszedł dopiero z wejściem na parkiet Signorile. Dwie odsłony meczu wygrane do 18 oznaczały konieczność rozegrania tie-breaka, a w nim Barcellini i Tomsia mimo determinacji faworytek sprawiły, że sensacja stała się faktem. Dodajmy, że polsko-belgijska środkowa Dominika Sobolska zakończyła spotkanie z 6 "oczkami" na koncie (3/13 w ataku, 3 bloki)

Wicemistrzowi kraju nie pomogło nawet 29 punktów Samanty Fabris, jej koleżanki z przyjęcia i środka siatki spisały się w ataku zdecydowanie słabiej. Choć kibice Igora Gorgonzoli Novara już teraz wyrazili pełne wsparcie dla działań szkoleniowca, nie wiadomo, czy presja sponsora nie wymusi zmian.

Igor Gorgonzola Novara - Metalleghe Sanitars Montichiari 2:3 (23:25, 20:25, 25:18, 25:18, 14:16)

Novara: Malesević, Guiggi, Cruz, Chirichella, Bosio, Fabris, Sansonna (libero) oraz Rousseaux, Wawrzyniak, Signorile

Montichiari: Sobolska, Gioli, Tomsia, Barcellini, Brinker, Dalia, Carocci (libero) oraz Mingardi, Zecchin

Pozostałe mecze 8. kolejki Serie A1:

Unendo Yamamay Busto Arsizio - Pomì Casalmaggiore 0:3 (23:25, 20:25, 22:25)
Imoco Volley Conegliano - Nordmeccanica Piacenza 3:0 (25:13, 25:23, 25:22)
Savino Del Bene Scandicci - Il Bisonte Firenze 3:0 (25:9, 25:20, 25:17)
Sudtirol Bolzano - Club Italia 0:3 (18:25, 22:25, 23:25)
Obiettivo Risarcimento Vicenza - Foppapedretti Bergamo 3:1 (18:25, 25:17, 25:20, 25:22)

***

W 8. kolejce Serie A2 Beng Rovigo uległ w czterech setach Saguelli Team Monza. Nie był to najlepszy dzień dla polskich siatkarek występujących na zapleczu włoskiej ekstraklasy: Patrycja Polak zdobyła 10 punktów, ale zdecydowanie nie spisała się w odbiorze zagrywki (34 pozytywnego i 3 proc. perfekcyjnego przyjęcia, 6 błędów) i skończyła pomyślnie jedynie 10 z 34 prób w ataku. Laura Tomsia do ugrana 4 punktów potrzebowała za to aż 25 akcji (jedynie 16 proc. skuteczności).

Sanguella Team Monza - Beng Rovigo 3:1 (25:13, 26:28, 26:24, 25:12)