Kw. do IO: Włoszki pozbawiły złudzeń. Polki nie zagrają na igrzyskach!

Polskie siatkarki nie wykorzystały szansy na awans do półfinału turnieju kwalifikacyjnego do Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro. Nasze reprezentantki ambitnie walczyły z Włoszkami, ale ostatecznie przegrały 2:3.

Marcin Górczyński
PAP/Maciej Kulczycki / PAP/Maciej Kulczycki

Pomimo dwóch porażek (z Rosją i Belgią), Biało-Czerwone nadal dzierżyły los we własnych rękach. Polkom znacząco pomogły rosyjskie siatkarki, które przed kilkoma godzinami ograły Belgijki 3:0. Przy tym wyniku siatkarkom Jacka Nawrockiego do awansu do półfinału kwalifikacji olimpijskich wystarczyło zwycięstwo 3:0 lub 3:1 z Włoszkami.

Biało-Czerwone rozpoczęły bojaźliwie, jakby sparaliżowane stawką pojedynku. Co prawda ryzykowały w zagrywce, a Katarzyna Skowrońska-Dolata nie wstrzymywała ręki w trudnych sytuacjach, ale na Włoszki było to za mało. Zwłaszcza, że Polki popełniły mnóstwo niewymuszonych błędów.

Gra Biało-Czerwonych posypała się w połowie pierwszego seta, kiedy to Włoszki wzmocniły serwis i wyszły na prowadzenie 18:10. Wśród siatkarek Marco Bonitty nie brakowało błędów, szczególnie w przyjęciu, ale pomyłki koleżanek naprawiała niesamowita 17-latka, Paola Egonu. Włoska skrzydłowa bezkarnie przechodziła obok bloku i na niewiele zdawały się rozpaczliwe próby obrony w wykonaniu Pauliny Maj-Erwardt.

Przegrana 18:25 w pierwszym secie nieco podcięła skrzydła naszym siatkarkom. Aleksandra Jagieło zupełnie nie przypominała zawodniczki z poprzednich spotkań i raz za razem odbijała się od bloku na lewej stronie. Na efekty nie trzeba było długo czekać - Italia objęła prowadzenie 12:7. Podobnie jak w meczu z Belgią swojego dnia nie miała Katarzyna Skowrońska-Dolata, co szybko dostrzegł trener Nawrocki. W jej miejsce posłał w bój Berenikę Tomsię.
Decyzja okazała się strzałem w dziesiątkę. Zawodniczki trenera Nawrockiego nieco później skakały do bloku i aż czterokrotnie powstrzymały rywalki (3 punkty Zuzanny Efimienko). Do tego świetnie spisywała się Tomsia i od stanu 17:11 Biało-Czerwone doprowadziły do wyniku 23:22!

Na więcej naszych kadrowiczek nie było stać. Egonu przy piłce setowej zaryzykowała w polu zagrywki, jej serwis leciał w aut, jednak Paulina Maj-Erwardt nie zdążyła uchylić się przed pociskiem włoskiej skrzydłowej. Piłka odbiła się od barku naszej libero i marzenia o Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro prysnęły niczym bańka mydlana.

W kolejnych partiach Biało-Czerwone walczyły już tylko o honor. Temperatura spotkania znacząco spadła, a Włoszki bardziej niż o zwycięstwie myślały już o półfinałowej rywalizacji. Nic zatem dziwnego, ze Polki szybko wyszły na pięciopunktowe prowadzenie w trzecim secie. Świetnie funkcjonował blok, a na prawym skrzydle z akcji na akcję rozkręcała się Tomsia. Podobnie wyglądała czwarta partia, z tą różnicą, że w roli liderki wystąpiła Anna Werblińska.

Włoszki pozwoliły na doprowadzenie do tie-breaka. W nim nie mogły już pozwolić sobie na margines błędu. Zwycięstwo Polek oznaczałoby bowiem, że do półfinału wejdą Belgijki. Siatkarki Marco Bonitty w decydującej partii wspięły się na wyżyny i  odskoczyły w końcówce na pięć punktów. O swoim istnieniu przypomniała Egonu, która razem z Valentiną Diouf uratowała półfinał dla Italii. Polki niebezpiecznie zbliżyły się na dwa "oczka", ale ostatecznie triumf odniosły rywalki.

Zawodniczki z Półwyspu Apenińskiego awansowały do półfinału, Biało-Czerwone natomiast z dorobkiem dwóch punktów zajęły czwarte miejsce w grupie B i definitywnie pożegnały się z marzeniami o igrzyskach.

https://twitter.com/gorczynski_m " class="twitter-follow-button" data-show-count="false" data-lang="pl" data-size="large">Obserwuj @gorczynski_m

Polska - Włochy 2:3 (18:25, 22:25, 25:22, 25:19, 13:15)

Polska: Werblińska (18), Bełcik (5), Polańska (1), Pycia (9), Jagieło (10), Skowrońska-Dolata (4), Maj-Erwardt (libero) oraz Kurnikowska, Efimienko (10), Tomsia (16), Ganszczyk, Krzos (libero)

Włochy: Guiggi (13), Orro (3), Del Core (9), Diouf (17), Egonu (23), Danesi (11), Sansonna (libero) oraz De Gennaro, Centoni (1), Ferretti, Bosetti