Liga włoska: Wielki mecz Tomsi i Sobolskiej!

Doskonała postawa przedstawicielek naszego kraju we włoskiej ekstraklasie przyczyniła się do niespodziewanego zwycięstwa Metalleghe Sanitars Monitchiari nad faworyzowaną drużyną z Modeny.

Michał Kaczmarczyk

Mało kto się spodziewał, że powtórzy się scenariusz z pierwszej połowy rundy zasadniczej i zespół Alessandro Barbieriego znów pokona Liu-Jo Modenę, która w swoim składzie ma tak uznane zawodniczki jak Valentina Diouf czy Francesca Ferretti. A jednak! Punktem zwrotnym spotkania rozgrywanego w Modenie był trzeci set, wygrany przez ekipę Bereniki Tomsi i Dominiki Sobolskiej do 15, prawdziwy popis gry defensywnej w wykonaniu libero Luny Carroci oraz efektywności skrzydłowych. Wygrana kadry z Montichiari nie była pewna po drugiej partii, w której Liu-Jo Modena zemściła się za niewykorzystane okazje z inauguracyjnej partii.

MVP spotkania została Tomsia, autorka 22 punktów przy 49-procentowej skuteczności, w tym trzech asów serwisowych. Reprezentantka Polski w niczym nie ustępowała rozgrywającej równie świetnie zawody Diouf. Do tego gwiazdą spotkania była Sobolska, która wykorzystała połowę z 18 ataków w meczu i blokowała rywalki aż siedmiokrotnie. To właśnie była zawodniczka klubów z Wrocławia, Polic i Dąbrowy Górniczej najbardziej odznaczyła się w ostatnich akcjach meczu, zatrzymując Diouf i wykorzystując piłkę meczową. - Najbardziej cieszy mnie to, że zagrałyśmy zespołowo, że wszyscy w drużyny byli gotowi na to, by wzajemnie sobie pomagać. Otrzymywałam sporo piłek w ataku i mogłam bardziej zaangażować się w zadania ofensywie. Czuję, że jestem w coraz lepszej formie - mówiła po meczu polsko-belgijska środkowa.

Liu-Jo Modena - Metalleghe Sanitars Montichiari 1:3 (25:27, 25:16, 15:25, 24:26)

Modena: Heyrman, Di Iulio, Feretti, Diouf, Horvath, Folie, Arcangeli (libero) oraz Rivero, Bertone, Carraro, Starović, Scuka

Montichiari: Dalia, Brinker, Tomsia, Barcellini, Sobolska, Gioli, Carocci (libero) oraz Mingardi, Lombardo

Młodzież z Clubu Italia nie sprostała silniejszej drużynie z Novary. Poza pierwszym setem przyszłe nadzieje włoskiej siatkówki nie pokazały niczego wielkiego, zwłaszcza w ataku: Paola Egonu, odkrycie turnieju kwalifikacyjnego IO w Ankarze, skończyła tylko 35 proc. posłanych do niej piłek, jeszcze słabiej spisywała się atakująca Elisa Zanette. Do potwierdzenia swojej wyższości wicemistrzyniom Włoch wystarczyła ponadprzeciętna postawa Aurei Cruz (16 pkt.). Magdalena Wawrzyniak wchodziła na zmiany zadaniowe w pierwszym secie, nie zdobyła ani jednego punktu.

Club Italia - Igor Gorgonzola Novara 0:3 (23:25, 18:25, 18:25)

Italia: D'Odorico, Egonu, Orro, Danesi, Zanette, Berti, Spirito (libero) oraz Bonvicini, Malinov, Piani

Novara: Guiggi, Cruz, Bonifacio, Signorile, C. Bosetti, Fabris, Sansonna (libero) oraz Fawcett, Malesević, Chirichella,

Pozostałe wyniki 14. kolejki Serie A kobiet:

Sudtirol Bolzano - Unendo Yamamay Busto Arsizio 0:3 (20:25, 25:27, 23:25)
Pomi Casalmaggiore - Foppapedretti Bergamo 3:1 (25:27, 25:19, 25:23, 25:21)
Nordmeccanica Piacenza - Il Bisonte Firenze 3:1 (25:19, 27:25, 33:35, 25:19)
Imoco Volley Conegliano - Obiettivo Risarcimento Vicenza 3:0 (25:15, 25:21, 25:22)