Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

FIVB rozpoczyna przygotowania do mistrzostw świata 2018. Nikt nie zagra mniej niż 5 meczów

Komisja Imprez Sportowych FIVB przygotowała wstępne założenia dotyczące przebiegu mistrzostw świata 2018 oraz ustaliła ramy procesów kwalifikacyjnych. Polacy jako obrońcy tytułu nie muszą się kwalifikować.
Ola Piskorska
Ola Piskorska
Maciej Gocłoń/Fotonews Newspix / Maciej Gocłoń/Fotonews

Mistrzostwa świata w siatkówce w 2018 odbędą się w Japonii (kobiety) oraz we Włoszech i Bułgarii (mężczyźni). W obu wezmą udział 24 drużyny. FIVB ustaliło wstępne założenia co do przebiegu imprezy i procesów kwalifikacyjnych.

Szczegółowe kalendarium i zasady kwalifikacji federacje wyznaczą sobie same, a same kwalifikacje muszą odbywać się pomiędzy 15 maja 2016 oraz 15 października 2017. Reprezentacja Polski mężczyzn oraz reprezentacja USA kobiet jako obrońcy tytułu mają zapewnione miejsca w turniejach, tak samo jak gospodarze.

Liczba miejsc do obsadzenia dla każdej federacji na MŚ 2018 Liczba miejsc do obsadzenia dla każdej federacji na MŚ 2018

Komisja Imprez Sportowych przygotowała również projekt formuły rozgrywek, który zostanie przedstawiony w kwietniu Zarządowi FIVB do akceptacji. Niezależnie od decyzji zarządu, już teraz podano do wiadomości podstawowe założenia formuły, które na pewno nie zostaną zmienione.

Na pewno formuła rozgrywania turnieju będzie identyczna dla kobiet i dla mężczyzn i będzie ona możliwie uproszczona, tak aby była jak najłatwiejsza do zrozumienia dla kibiców. Zaplanowana jest minimalna liczba meczów, jakie może rozegrać uczestnik i wynosi ona pięć. Zwycięzca będzie musiał rozegrać pomiędzy 11 a 13 spotkań. Impreza nie może być dłuższa niż 21 dni, a liczba meczów dziennie ma wynosić 2 lub 3.

W 2018 będzie pierwszy przypadek, kiedy mistrzostwa świata będą organizowane wspólnie przez dwa kraje, dlatego podjęto decyzję o odseparowaniu ich od siebie przez pierwsze dwie fazy turnieju.

Losowanie grup odbędzie się w grudniu 2017 według "serpentyny" na podstawie rankingu FIVB z 30 września 2017.

Polub Siatkówkę na Facebooku
Zgłoś błąd
FIVB

Komentarze (0):

  Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
  ×
  Sport na ×