Historyczny wyczyn Skry w Lidze Mistrzów

Zdjęcie okładkowe artykułu: WP SportoweFakty / Paweł Piotrowski
WP SportoweFakty / Paweł Piotrowski

Bełchatowski zespół dostarczył wszystkich polskim kibicom wiele radości wyjazdowym zwycięstwem nad Zenitem Kazań w 1/3 Ligi Mistrzów. Ten mecz z pewnością przejdzie do historii.

A to dlatego, że to dopiero drugi raz w historii rozgrywanej od 2000 roku Ligi Mistrzów siatkarzy, by polski zespół pokonał aktualnego obrońcę mistrzowskiego tytułu. Ostatni taki przypadek miał miejsce 14 grudnia 2011 roku, kiedy ZAKSA Kędzierzyn-Koźle mierzyła się w fazie grupowej elitarnych rozgrywek z Trentino PlanetWin365. Po 130 minutach walki kędzierzynianie pokonali po pięciu setach prawdziwy sportowy gwiazdozbiór z Matejem Kazijskim, Osmanym Juantoreną i Łukaszem Żygadło w składzie. W rewanżowym meczu, rozgrywanym w Polsce, złoci medaliści LM 2009/2010 wzięli odwet na ekipie Krzysztofa Stelmacha, wygrywając 3:0.

Sukces polskiej ekipy to bolesny cios dla kadry pod wodzą Władimira Alekny. Fantastyczna postawa bełchatowian sprawiła, że Zenit Kazań zaznał goryczy porażki po raz pierwszy od 28 spotkań (w tym 12 w ramach Ligi Mistrzów). Siatkarze Skry będą mieli okazję powtórzyć tak doskonały wynik 24 marca; wtedy w Polsce zostanie rozegrane spotkanie rewanżowe 1/3 Ligi Mistrzów.