Kw. MŚ U-23 2017: Polska nie do zatrzymania! Biało-czerwony walec rozjechał Słowenię

Reprezentacja Polski odniosła trzecie zwycięstwo podczas turnieju kwalifikacyjnego do Mistrzostw Świata 2017 U-23. Tym razem nasi rodacy nie dali szans Słoweńcom, wygrywając 3:0.

Wiktor Gumiński

Nasi siatkarze otworzyli zmagania w turnieju kwalifikacyjnym w Zagrzebiu najlepiej jak mogli - od dwóch pewnych zwycięstw 3:0, nad Chorwacją i Bułgarią. Z kolei Słoweńcy również ograli bez straty seta Bułgarów, ale następnego dnia nie sprostali już Włochom, przegrywając 1:3.

W postawie słoweńskiego zespołu od pierwszych chwil było widać pazur i duże zaangażowanie. Nasi reprezentanci nie pozwolili jednak rozwinąć rywalom skrzydeł. Wyrównana walka obu ekip trwała przez większość seta, jednakże w okolicach 20. punktu inicjatywę przejęli już Polacy.

Niebagatelną rolę w końcówce odegrali dwaj środkowi. Kąśliwą zagrywką naruszył rywali Bartłomiej Mordyl, zaś w bloku brylował Bartłomiej Lemański. To ich udane zagrania pozwoliły w głównej mierze Biało-Czerwonym wygrać inauguracyjną partię 25:20.

W kolejnej odsłonie podopieczni Wojciecha Serafina również nie od razu doszli do głosu. Stało się tak dopiero po drugiej przerwie technicznej. Podstawowym motorem napędowym poczynań polskiej ekipy był Artur Szalpuk, który bez problemów kończył swoje ataki, czy to z lewego skrzydła, czy z drugiej linii.

Jego skuteczne zbicia pozwoliły naszej kadrze odskoczyć na 20:17. I nawet chwila słabości Kamila Semeniuka nie przeszkodziła już Polakom w dowiezieniu tej różnicy punktowej do końca drugiego seta.

Przy prowadzeniu reprezentacji Polski 2:0 emocje w spotkaniu praktycznie się zakończyły. Słoweńcy przystąpili do trzeciej partii z wyraźnie mniejszą wiarą w sukces, dzięki czemu nasi gracze szybko odjechali na 10:3. Przeciwnicy ani na chwilę nie potrafili postawić już solidnego oporu, wobec czego kilkanaście minut później sędziowie odgwizdali koniec pojedynku.

Po rozegraniu trzech meczów, Polska legitymuje się kompletem zwycięstw i bilansem 9:0 w setach! Do zakończenia zmagań w Zagrzebiu pozostały jej jeszcze dwa pojedynki - z Włochami i Turcją. Awans do Mistrzostw Świata 2017 wywalczą dwie najlepsze ekipy.

Słowenia - Polska 0:3 (20:25, 22:25, 18:25)

Słowenia: Stern, Okroglic, Donik, Planinsić, Stakelar, Kozamernik, Toman (libero) oraz Ledinek, Vidmar, Kumer

Polska: Semeniuk, Komenda, Lemański, Szalpuk, Szymura, Kania, Piechocki (libero) oraz Depowski, Śliwka, Mordyl, Lipiński