Faza pucharowa Ligi Mistrzyń po raz pierwszy od 11 lat bez polskich drużyn

Poznaliśmy komplet uczestników fazy play-off siatkarskiej Ligi Mistrzyń. W rywalizacji pozostało siedem klubów. Nie znalazły się w tej grupie drużyny z Polski. Ostatni raz taka sytuacja miała miejsce w sezonie 2005/2006.

Krzysztof Sędzicki
WP SportoweFakty / Asia Błasiak

Siatkarki Taurona MKS Dąbrowa Górnicza miały jeszcze teoretyczne szanse na awans do ćwierćfinału Ligi Mistrzyń, ale nie spełniły podstawowego warunku, tj. wygranej z Azerrailem Baku w trzech setach. Zagłębianki pożegnały się z Ligą Mistrzyń przegrywając po tie-breaku z mistrzyniami Azerbejdżanu.

Wszystko w swoich rękach miał za to mistrz Polski, Chemik Police, który musiał wygrać 3:0 na wyjeździe z Liu-Jo Nordmeccanicą Modena. Rzeczywistość okazała się jednak brutalna i policzanki przegrały to spotkanie nie wygrywając nawet seta.

Tym samym po raz pierwszy od 11 lat zabraknie polskiej drużyny w fazie pucharowej Ligi Mistrzyń, gdzie w tym sezonie prawo startu otrzymywali zwycięzcy grup oraz dwa zespoły z drugich miejsc z najlepszym bilansem.

O miejsca w turnieju finałowym w Treviso powalczą: Liu-Jo Nordmeccanica Volley Modena, Dynamo Moskwa, Volero Zurych, Fenerbahce SK Stambuł, VakifBank Stambuł oraz Eczacibasi Vitra Stambuł. Losowanie par ćwierćfinałowych zaplanowano na 3 marca. Pierwsze mecze odbędą się 21-23 marca, zaś rewanże w dniach 4-6 kwietnia.

Turniej finałowy, którego gospodarzem jest Imoco Volley Conegliano zaplanowano na 22 i 23 kwietnia w Treviso.

Tabela grupy A:

Lp. Drużyna Z-P Pkt. Sety (Ratio)
1. Liu-Jo Nordmeccanica Modena* 5-1 15 17:7 (2,43)
2. Imoco Volley Conegliano** 4-2 12 16:10 (1,60)

Tabela grupy C:

1. Fenerbahce Stambuł* 6-0 18 18:1 (18,00)
2. Azerrail Baku 4-2 11 12:10 (1,20)
3. Tauron MKS Dąbrowa Górnicza 2-4 7 10:13 (0,77)
4. St-Raphael Var VB 0-6 0 2:18 (0,11)

Tabela grupy D:

1. Vakifbank Stambuł* 6-0 17 18:5 (3,60)
2. Eczacibasi Vitra Stambuł* 4-2 13 15:8 (1,87)
3. Urałoczka-NTMK Jekaterynburg 1-5 3 7:16 (0,43)

* - awans do fazy play-off

** - Imoco Volley Conegliano ma zapewnione miejsce w półfinale, ponieważ będzie gospodarzem turnieju finałowego w dniach 22-23 kwietnia