Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

Aleksiej Spiridonow na ustach całej Rosji. O jeden wpis za daleko

Sprawa wpisu Aleksieja Spiridonowa na koncie społecznościowym otarła się aż o Dumę Państwową. Zaczęło się niewinnie, bo od pierożków. Skończyło na skandalu, jakiego w rosyjskiej siatkówce nie było od lat.
Joanna Wyrostek
Joanna Wyrostek

Dla niektórych kibiców w naszym kraju Aleksiej Spiridonow jest sportowym wrogiem numer 1. Nazywał Polaków "zgniłym narodem", "strzelał" do trybun podczas mistrzostw świata. Wiele razy publicznie twierdził, że Polaków nie lubi, wręcz nienawidzi. Niedawno siatkarz narobił sobie nowych wrogów w Rosji. Znów jest na ustach całego kraju. Skandal, który wywołał, oparł się aż o Dumę Państwową Federacji Rosyjskiej. Tym razem sportowiec zadarł z nie byle kim. Olga Borysowa, którą obraził w mediach społecznościowych, w organizacji Michaiła Chodorkowskiego walczyła o prawa więźniów politycznych.

Zaczęło się od pierożków

Czebureki to tradycyjne jedzenie tatarskie, coś w rodzaju pierożków z mięsem smażonym na głębokim oleju. Niektórym smakuje. Można je kupić w Rosji na każdym kroku. To od nich wszystko się zaczęło. 12 maja na swoim koncie na Twitterze Olga Borysowa zapytała, gdzie w pobliżu Moskwy można kupić pyszne pierożki. Na tweet odpowiedział były tenisista Jewgienij Kafielnikow. Napisał, że czebureki można zjeść w wiejskim domu jego przyjaciela. Miał na myśli Spiridonowa, z którym przyjaźni się od lat.

Kiedy do dyskusji włączył się sam siatkarz, niewinna pogawędka zakończyła się skandalicznym wpisem. Zawodnik Jeniseja Krasnojarsk w mało elegancki sposób zaproponował przysmak za usługę seksualną. Kafielnikow w porę wycofał się z rozmowy, natomiast Spiridonow przeszedł do obrażania rodziców Borysenko, jej przyjaciół i znajomych.

ZOBACZ WIDEO Kochanowski jak Milik. "Naszym celem jest złoto MŚ juniorów"

Część dyskusji zawodnik usunął z konta, ale zbulwersowana kobieta zdążyła ją zapisać. Twierdzi ponadto, że zawodnik wysyłał jej obraźliwe wiadomości prywatne, które ona przesłała potem jego żonie. Zwróciła się też do niej publicznie z apelem pod wpisami męża: "Spójrzcie, to siatkarz Aleksiej Spiridonow. Gra dla rosyjskiej drużyny narodowej, a zatem reprezentuje nasz kraj na arenie międzynarodowej. W dodatku jest żonaty. Nie za dobrze u niego z manierami. Szanowna Jekaterino Spiridonowa, wyjaśnij małżonkowi, co to jest szacunek dla kobiet". Według Olgi Borysowej kobieta skwitowała wszystko uśmiechem.

Kobieta od Michaiła Chodorkowskiego

Olga Borysowa żartować nie zamierza. W Rosji znana jest z radykalnych przekonań i twardego charakteru. To znana aktywistka. Cała sprawa szybko nabrała ogólnonarodowego rozgłosu. Za Borysową wstawiło się wiele znanych postaci z życia kulturalnego i społecznego. Co ważne, zarówno te niezależne, jak i prokremlowskie.

Borysowa to była działaczka największej w Rosji organizacji charytatywnej Otrkrytaja Rossija (Otwarta Rosja). Jej przewodniczącym i jednym z założycieli był Michaił Chodorkowski, były właściciel Jukosu i najbogatszy człowiek w Rosji, potem więzień polityczny Kremla. Olga Borysowa pracowała w organizacji przy projekcie dotyczącym prawa człowieka, konkretnie pomocy dla więźniów politycznych.

Brała również udział w wielu akcjach antyrządowych i protestach m. in. przeciwko ustawie zezwalającej na użycie siły fizycznej wobec więźniów. Zaangażowała się też w pikietę przeciwko zakazowi aborcji, a kilka lat temu rosyjskie media obiegło jej zdjęcie z tego wydarzenia. Trzymała w rekach tabliczkę z napisem: "Moja wagina - moja sprawa. Nie wchodźcie w moje ciało". Pikieta odbyła się w katedrze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie.

Komu jeszcze podpadł Spiridonow

Sprawa, która zaczęła się od wpisu na temat pierożków, urosła do rangi skandalu obyczajowo - politycznego. Zarówno Borysowa, jak i Spiridonow, mają wiele osób po swojej stronie. Sam siatkarz nie ma sobie nic do zarzucenia. Poproszony o komentarz stwierdził, że nic wielkiego się nie stało. Jego zdaniem, całą sprawę rozdmuchali jacyś blogerzy, którzy, tu cytat,: "zamiast w piątek wieczorem udać się do baru, wypić dobre piwo i zapoznać się z piękną dziewczyną, siedzą przed komputerem i masturbują się na Twitterze". - To właśnie radzę zrobić tym wszystkim facetom, którzy na mnie naskoczyli - mówi Spiridonow.

Zawodnik wpadł jednak w poważne tarapaty. Sprawa tym razem nie rozejdzie się po kościach. - Popieram wolność słowa i uważam za niedopuszczalne zakazanie jakichkolwiek wypowiedzi - twierdzi Olga Borysowa. - Jednak kiedy Spiridonow i Kafielnikow zaczęli zachowywać się otwarcie niegrzecznie, postanowiłam, że nie może być na to zgody. Zaapelowałam o wsparcie publiczne. Niech się Spiridonow zastanowi, co robi. To gracz rosyjskiej drużyny narodowej, otrzymuje pieniądze od państwa i jest wzorem do naśladowania dla swoich fanów - twierdzi znana aktywistka.

Sprawa zbulwersowała zwłaszcza kobiety, które poczuły się znieważone słowami sportowca. Borysową poparło wiele znanych rosyjskich osobistości. Głos zabrała Alena Popowa, znana rosyjska działaczka feministyczna. Popowa to również współtwórczyni projektu, który zakładał ostrzejsze kary dla sprawców pobić kobiet. W lutym został odrzucony przez Dumę.

Alena Popowa napisała: "uważam, że Aleksiej powinien zniknąć ze sportu. Osoba, która nie przestrzega praw kobiet, a kobiety w Rosji, to większość demograficzna, po prostu nie ma moralnego lub innego prawa do reprezentowania naszego kraju".

Borysowa otrzymała też słowa wsparcia od znanych dziennikarzy i niezależnych rosyjskich blogerów. - Jak rozmawiasz z naszą siostrą? Sam będziesz ją prosił o wybaczenie? Musimy się spotkać i porozmawiać jak mężczyźni - napisał prawosławny działacz i bloger, Dmitrij Enteo.

Spiridonow trafił do Dumy

Cała sprawa oparła się w końcu o Dumę. Zadbała o to Kristina Potupczik. To popularna prokremlowska blogerka. Należy do Izby Społecznej Federacji Rosyjskiej. Ten organ jest określany jako trzecia izba rosyjskiego parlamentu. Należą do niej zasłużeni przedstawiciele organizacji kulturalnych, sportowych, zawodowych czy społecznych, zaakceptowani przez prezydenta Rosji.

Kristina Potupczik zainicjowała akcję z napisaniem petycji w związku ze skandalem z Aleksiejem Spiridonowem w roli głównej. Pismo zostało skierowane m. in. do Ministerstwa Sportu Federacji Rosyjskiej i rządu terytorium Krasnojarska. Siatkarz od roku reprezentuje barwy miejscowego Jeniseja. Autorzy petycji żądają zdyskwalifikowania Spiridonowa do czasu, aż publiczne nie przeprosi Olgi Borysowej za obraźliwe słowa pod jej adresem.

Związek jak Piłat

Siatkarz przepraszać nie zamierza i uważa, że nic się nie stało. - Napisałem to w żartach, to był dowcip. Tymczasem ona postanowiła zorganizować wokół siebie jakąś akcję - mówi o Oldze Borysowej. - O przeprosinach z mojej strony nie może być mowy.

Mowy, jak dotąd, nie ma też o karaniu zawodnika. Wywołana do tablicy Wszechrosyjska Federacja Siatkówki nie widzi konieczności i możliwości ukarania go. Rzecznik prasowy związku, Władimir Stecko, tłumaczy, że Spiridonow i tak nie zagra w 2017 w kadrze z powodów sportowych. Wykluczenie siatkarza z gry w klubie jest z kolei możliwe tylko wtedy, jeśli naruszył jakieś punkty w umowie zawartej z pracodawcą.

Bardzo ostrożny w wypowiedziach jest generalny sekretarz związku, Aleksander Jeremienko. Wspomniał tylko, że aby uniknąć podobnych skandali w przyszłości, trzeba się zastanowić nad wprowadzeniem do regulaminu ligi punktu, mówiącego o zasadach funkcjonowania siatkarzy w mediach społecznościowych. - Znam Spiridonowa. Wiem, jaki to człowiek, ale na razie nie będą niczego komentował.

Najważniejszy jest rozgłos. Tylko, czyj?

Związek nieraz dyscyplinował zawodnika. Zawsze jednak za ekscesy na boisku. Jeśli chodzi o inne sprawy, Spiridonow może spać spokojnie. - Co tu kryć. Cała Rosja karmi się jego kontrowersyjnymi wypowiedziami. W oczekiwaniu na nie zagląda do Internetu i odwiedza jego konto na Twitterze - mówi wprost rzecznik prasowy siatkarskiego związku. - Poza tym, nawet nie wiem, komu kto nawymyślał. Nigdy nie jest tak, że tylko jedna osoba obraża. Bywa również, że druga strona prowokuje. Nie wykluczam, że ​​Borysowa robi sobie tylko PR kosztem znanego siatkarza.

Zawodnika poparło wielu kibiców i część dziennikarzy sportowych. Niektórzy piszą wprost, że kontrowersyjny siatkarz robi dla popularności dyscypliny w Rosji więcej, niż ktokolwiek inny. Z tym argumentem akurat muszą się zgodzić wszystkie strony sporu. Konto Aleksieja Spiridonowa na Twitterze obserwuje 98 tysięcy osób. Dla porównania, Siergieja Tietiuchina, najlepszego rosyjskiego siatkarza w historii, żywej legendy sportu - 303 osoby.

Olga Borysowa pracuje obecnie nad wydaniem książki pt. "Dni Riot". To historia jednej z członkiń grupy Pussy Riot, Marii Alechiny. Książka ma się ukazać we wrześniu tego roku w Nowym Jorku, Paryżu i Londynie.

Czy Aleksiej Spiridonow powinien zostać ukarany za wpisy na koncie społecznościowym?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Siatkówkę na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna
Komentarze (14):
 • atenaneta Zgłoś komentarz
  jak to powiedział nasz ostatni król " szkoda czasu i atłasu" ( gdy by nikogo nie obraził to byłby news, a że obraził to jest w jego przypadku norma)
  • Allez Zgłoś komentarz
   to wielkie bicie pany , ktora urosla do nieslychanych rozmiarow... przeciez wiadomo, ze "Spirik" ma ADHD ... ale wielu bierze to na powaznie i biedak zawsze napyta sobie jakichs klopotow
   • Maciej Pawel Pregowski Zgłoś komentarz
    Niech się ten wieśniaku w Polsce nie pokazuje bo go polscy patrioci ukamieniują chociażby za zniewagę naszego narodu, flagi i godła....
    • Mietek Kuszewski Zgłoś komentarz
     jaka rosja taki sopirydonow
     • pajac Zgłoś komentarz
      Spiridonow to mój idol, prawdziwy Mąż Stanu jakich dziś brakuje. To co mówi o Polakach to czysta prawda. Bardzo go szanuje.
      • Makrel Zgłoś komentarz
       Taki długi artykuł o tym kacapskim śmieciu. Czy nie szkoda na niego i innych wschodnich dzikusów czasu na pisanie?
       • Andrzej Janusz Maraszkiewicz Zgłoś komentarz
        pani Wyrostek (robaczkowy?) proszę podać dokładnie gdzie i kiedy Aleksy powiedział że nienawidzi polaków bo ja nic takiego w mediach rosyjskich nie przeczytałem... do widowni strzelał
        Czytaj całość
        gdy sypały się z jej strony chamskie obelgi... pani której się naraził to chazarska tęczowa zaraza na usługach chazara Chodorkowskiego... ani Duma rosyjska i ani ministerstwo do sprawy się nie ustosunkują bo to sprawa prywatna tej pani... jeśli czuje się obrażona to niech złoży doniesienie do prokuratury...
        • Zbyszek Biernacki Zgłoś komentarz
         Nie rozumiem tego calego wrzasku. Spirydonow to idiota ktory ma poparcie czesci blogerow w Rosji, a moze i Putina (to tez byly sportowiec). Rosyjski Zwiazek Siatkarzy nic Spirydonowi nie zrobi
         Czytaj całość
         dopoki Putin nie otworzy ust i nie nakaze cos z tym zrobic. Po wystepach tego pseudosportowca na mistrzostwach swiata Putin nic nie zrobil, bo jemu jest na reke istnienie takiego idioty, a ze jest to reprezentant Rosji , to juz malo istotne dla wodza Rosji. Dziwie sie tylko dlaczego reprezentaqcja Rosji zostaje dopuszczana do wystepow miedzynarodowych majac w swojej druzynie zawodnikow o pogladach nacjonalistycznych i faszystowskich. Malo Rosji skutkow II wojny swiatowej, a moze chca powrotu Hitlera tylko pod nazwiskiem Spirydonow ?
         • Jerzy Dobkowski Zgłoś komentarz
          tan Spiridonow to pustaczy głupek ,niedługo ten chamski cycek sam skonczy ze sobą
          • Bogumiła Chrzanowska Zgłoś komentarz
           poprzewracało mu sie w głowie ***zobaczył kawał swiata ***ale winnien szanowac zwykłych ubogich rodaków z własnego kraju ***no co mozna napisac głupota bije na odległos tz.niemota
           • VikingEpica Zgłoś komentarz
            W tym przypadku szacun dla Spirika. Nie mam nic do kobiet, powtarzam DO KOBIET. Feministki mam gdzieś.
            • Piotr Kraiński Zgłoś komentarz
             Spierdonow znów się "wyróżnił" - kacap i tyle.
             • Marek Milewski Zgłoś komentarz
              Chyba do czasu aż publicznie przeprosi, a nie "aż publicznie nie przeprosi"? A tak nawiasem mówiąc, Spiridonov to taki boiskowy troll.
              Zobacz więcej komentarzy (1)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×