WGP 2017: Brazylijki z awansem, ambitne Belgijki z dziewiątą porażką

W Brazylii zakończyła się rywalizacja w grupie I1 I Dywizji World Grand Prix 2017. W niedzielę zwycięstwa odniosły reprezentacje Brazylii i Holandii.

Olga Krzysztofik
Materiały prasowe
Trzeci dzień turnieju zainaugurowało spotkanie gospodyń z Amerykankami. Przed ostatnim weekendem fazy grupowej Brazylijki nadal miały szansę na awans do Final Six, musiały wygrywać i liczyć na korzystne rozstrzygnięcia w innych spotkaniach.

Przed niedzielną konfrontacją pewne awansu były Amerykanki. Premierowy set był wyrównany, ale druga partia była popisem gospodyń, które prowadziły 2:0. Oddały one rywalkom tylko jedną odsłonę, przegrywając do 18. W czwartym secie Canarinhos wróciły na właściwe tory i dzięki zwycięstwu 3:1 awansowały do turnieju finałowego I Dywizji.

W drugim niedzielnym spotkaniu Belgijki zmierzyły się z Holenderkami. Miano faworytek należało do holenderskich siatkarek, gdyż ich rywalki są najsłabszą drużyną w stawce I Dywizji.

Mimo to Belgijki podeszły do meczu bardzo ambitnie, a ich gra była skuteczna. Choć trzeciego seta przegrały bardzo wyraźnie (do 12), to potem w dobrym stylu doprowadziły do tie-breaka. W decydującej odsłonie zadecydowała dokładność, a tej więcej było w grze Holenderek, które zwyciężyły 3:2.

W reprezentacji Belgii wystąpiła atakująca Grot Budowlanych Łódź, Kaja Grobelna, która zdobyła 16 punktów. Z kolei w holenderskiej ekipie całe spotkanie rozegrała Maret Balkestein-Grothues, przyjmująca Chemika Police zapisała na swoim koncie 10 "oczek".

Tym samym Belgijki przez trzy weekendy fazy grupowej nie wygrały ani jednego meczu.