Pierwsze takie mistrzostwa Europy. Historyczne złoto Włoszek, zabrakło Polek

W Bułgarii zostały rozegrane mistrzostwa Europy U-16 siatkarek. Po złoto sięgnęła reprezentacja Włoch, która w finale pokonała Rosjanki, a brąz wywalczyły Bułgarki.

Olga Krzysztofik
Siatkówka WP SportoweFakty / Anna Klepaczko / Siatkówka
Do turnieju głównego przystąpiło dwanaście drużyn, które w fazie grupowej zostały podzielone na dwie grupy. Tylko jeden zespół przeszedł ten etap bez porażki, a były to Włoszki.

Po dwie najlepsze ekipy z każdej grupy zakwalifikowały się do półfinałów (Włochy, Bułgaria, Rosja, Białoruś), zespoły z pozycji 3-4 zagrały o miejsca 5-8 (Holandia, Grecja, Turcja, Rumunia), zaś po dwie najsłabsze drużyny zakończyły swój udział w mistrzostwach na tym etapie.

Najsilniejsze okazały się być Włoszki, które sięgnęły po złoto tego czempionatu. To historyczny triumf tej reprezentacji, gdyż mistrzostwa Europy U-16 zostały rozegrane po raz pierwszy. W finale pokonały one 3:0 Rosjanki.

W meczu o brązowy medal walka była bardziej zacięta, a zwycięzcę wyłonił tie-break. Po emocjonującym starciu Bułgarki ograły 3:2 Białoruś.

Młodych Polek zabrakło na tych historycznych mistrzostwach Europy. Biało-Czerwone odpadły w drugiej rundzie kwalifikacji, gdy w grupie D zajęły drugie miejsce z bilansem meczów 2-1, przez co nie awansowały do turnieju głównego (awans uzyskiwali tylko zwycięzcy grup).