We Francji sensacyjnie na koniec

Porażka paryżan z Montpellier to tylko jedna z wielu niespodzianek jakimi "obdarowała" kibiców 26. kolejka rozgrywek siatkarskich we Francji. Niespodziewane porażki zanotowały AS Cannes, VB Tours oraz Tourcoing.

Wojciech Lehmann

Spotkanie faworyzowanego Tourcoing z drużyną Beauvais zakończyło się dość sensacyjnym sukcesem graczy Alaina Dardenne’a. Po pierwszym bardzo zaciętym secie, w którym Beauvais zwyciężyło 29:31 kibice zgromadzeni w hali Leo Lagrange’a mogli czuć lekki niepokój, tym bardziej, że druga odsłona spotkania również zakończyła się zwycięstwem przyjezdnych. Gospodarze "obudzili się" dopiero w trzecim secie, którego wygrali bardzo zdecydowanie. Czwarta partia rozwiała wszelkie wątpliwości i potwierdziła, że tego dnia lepszym zespołem była ekipa Beauvais. Duży wkład w zwycięstwo swojego zespołu miał Kristjan Ouekallas, zdobywca 19 punktów w tym meczu. Niezłe spotkanie rozegrał także Matti Oivanen brat grającego w Asseco Resovii Rzeszów Miko Oivanena. W szeregach Tourcoing na pochwałę zasłużył po raz kolejny w tym sezonie Philippe Barca-Cysique

Tourcoing - Beauvais 1:3 (29:31, 24:26, 25:14, 22:25)

Tourcoing - Lavallez 3, Slavev 1, Tollar 11, Marechal 14, Barca-Cysique 20, Suljagić 15 oraz P.Ragondet (libero), Sloboda Fonseca, Danel, Tetauvira, Gilson 10

Beauvais - Jokanović 2, Oivanen 11, Eden 10, Javurek 12, Ouekallas 19, Eithun 5 oraz Knezević (libero)

W drugim meczu tej ostatniej kolejki Arago de Sete pokonało rozczarowujących w tym sezonie graczy AS Cannes. W pamięci obserwatorów długo zachowa się prawdopodobnie wynik trzeciej partii tego meczu zakończonej wynikiem … 42:40 dla Sete. To jeden z najdłuższych setów w historii klubowej siatkówki we Francji. Wygrana Arago w tym secie zapewne pomogła w wygraniu całego spotkania 3:1. Do tego sukcesu drużynę Arago poprowadził jej lider - Kanadyjczyk Charles Schmitt , który znów zachwycił swoją skutecznością. Tym razem Schmitt zdobył 29 punktów grając z 63 procentową skutecznością w ataku. Po drugiej stronie siatki niezłą partie rozegrał Ludovic Castard

Arago de Sete - AS Cannes 3:1 (15:25, 25:20, 42:40, 25:20)

Sete - Senger 6, Vesely 9, Anton 2, Kapfer 12, Rowlandson 11, Schmitt 29 oraz E.Ragondet (libero), Ferguson

Cannes - Pujol 5, Tuia 7, Hardy-Dessources 11, Gendrey 6, Castard 21, L.Geiler 15 oraz Exiga (libero), Vadeleux 3, Halilović, Armenakis 7

Autorami kolejnej z niespodzianek tej kolejki byli gracze Narbonne Volley. Popularni "Les Centurions" po przedziwnym meczu ograli faworyzowane VB Tours 3:2. Pierwsze dwa sety nie wskazywały na taki obrót spraw. Narbonne zostało wręcz zmiecione z boiska przegrywając dwa sety do 15 i do 12. Tours nie potrafiło w trzeciej odsłonie postawić przysłowiowej kropki nad "i", przegrywając 25:23. Identycznym rezultatem zakończył się set czwarty i o wszystkim zadecydować musiał tie-break. W tej partii o wiele lepsi okazali się siatkarze z Narbonne zwyciężając 15:9. Jak zwykle ojcem sukcesu Narbonne był francuski atakujący Junot Mistoco. Świetnie grający reprezentant Francji w trudnych momentach brał na swoje barki ciężar odpowiedzialności zdobywania punktów, dzielnie wspierany przez środkowego Jose Trefle'a. W szeregach pokonanych brylował David Konecny.

Narbonne - VB Tours 3:2 (15:25, 12:25, 25:23, 25:23, 15:9)

Narbonne - Bely, Mistoco 25, Delpech 6, Trefle 14, Miletić 2, Sharaliev 12 oraz Labadie (libero), Zapletal 2, Coucke 9

Tours - Davidiuk 6, Schalk 6, Montmeat 14, Boulc'h 16, D.Konecny 18, Quesque 9 oraz Anot (libero), P.Konecny, Knudsen 5

Jak przystało na najlepszą drożynę fazy zasadniczej ekipa Poitiers bez problemów ograła Ales 3:0. W żadnym z setów zwycięstwo ekipy Olivera Lecata nie było zagrożone. Kolejne świetne zawody w tym sezonie rozegrał Brazylijczyk Fagner da Costa i to on walnie przyczynił się do sukcesu swego klubu. Na uwagę zasługuje powrót do gry po dłuższej przerwie Jose Miguela Caceresa.

Poitiers - Ales 3:0 (25:19, 25:23, 25:20)

Poitiers - Boula 4, Frangolacci 9, Fagner 11, Baranek 8, Barreto 7, Kieffer 11 oraz Teixeira (libero), van den Eshof, Caceres 1

Ales - Soleilland, Corda 9, Farjaudon 11, Brizola 10, Kolacny 7, Basta 5 oraz Amsellem (libero), Chauvin 1, Kukhar

Tego co od kilku kolejek dzieje się z graczami Paris Volley nikt nie jest w stanie wytłumaczyć. Zawodnicy stołecznej drużyny przechodzą wyraźny kryzys, który dopadł ich chyba w najmniej odpowiednim momencie. Tym razem pogromcą Paryżan okazał się ligowy średniak z Montpellier. Podopieczni Maurico Motty Paesa nie mogli znaleźć recepty w bloku ani na Dallasa Sooniasa, ani na Alexandra Shafranovicha. To ta dwójka napsuła najwięcej krwi ekipie Paris Volley, w której szeregach wyróżniał się były gracz Jastrzębskiego Węgla Victor Rivera.

Paris Volley - Montpellier 0:3 (20:25, 18:25, 23:25)

Paris - Bazin 4, Rivera 13, van der Veen 4, Novak 7, Smrcka 6, Marcelo 5 oraz Attie (libero), Bleuze, Bonon

Montpellier - Tournier 3, Stein 8, Hudecek 11, Sol 6, Soonias 15, Shafranovich 11 oraz Rafidison (libero), B.Geiler, Perez 3

Zajmujący ostatnią pozycję w tabeli zespół Saint-Brieuc zanotował kolejna porażkę. Tym razem ekipę trenera Nenada Djordjevicia ograła drużyna Renes. Bardzo dobre spotkanie w barwach zwycięzców zagrał Estończyk Pavel Kruzajev zdobywca 16 "oczek" dla swojego teamu. W ekipie pokonanych najlepiej zaprezentował się Jean Charles Monneraye.

Saint-Brieuc – Renes 0:3 (23:25, 24:26, 23:25)

St-Brieuc - Brouck 1, Nganga 7, Radović 7, Monneraye 14, Marion 13, Weick oraz Boriskevitch (libero), Feret 1, Sidibe 10, Mandic 1, Digaire

Rennes - Marion 1, Gaumont Casias 13, Kruzajev 16, Kreek 9, Patuc 5, Grebennikov 5 oraz Esna (libero), Tsvetkov 4, Bernard

Marien Moreau był bohaterem ostatniego meczu tej kolejki pomiędzy Tuluzą, a Saint-Quentin. Reprezentant Francji zdobył aż 37 (!) punktów( w tym 6 po asach serwisowych) w wygranym 3:2 meczu z drużyną trenera Gabriela Denysa. Moreau od kilku dobrych tygodni prezentuje wyborną formę co zauważył trener reprezentacji Francji Philippe Blain powołując Moreau do szerokiej kadry na Ligę Światową. W tym meczu po drugiej stronie siatki również brylował inny atakujący. Mladen Majdak podobnie jak Moreau zagrał kapitalny mecz notując 30 punktów na swoim koncie.

Toulouse - Saint-Quentin 3:2 (24:26, 22:25, 26:24, 25:23, 15:11)

Toulouse - Takaniko 4, Moreau 37, Escalante 8, Lafitte 6, Vandaele 2, Zagonel 18 oraz Poyer (libero), Duhagon 9, Stanek 5, Clament 2

St-Quentin - Gosselin 2, Mihaylov 6, Majdak 30, Dukić 11, Zlatić 9, Juricic 13 oraz Hebert (libero), Tonemassa 1, Beclin