El. MŚ 2018: Rumunia pokonana w "polskiej" grupie, Czarnogórcy wciąż w grze o awans na mundial

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA /  / Na zdjęciu: Piłkarze reprezentacji Czarnogóry
PAP/EPA / / Na zdjęciu: Piłkarze reprezentacji Czarnogóry

W spotkaniu 8. kolejki grupy E eliminacji do mistrzostw świata w 2018 roku w Rosji, reprezentacja Czarnogóry okazała się minimalnie lepsza od Rumunii, wygrywając 1:0. Dzięki temu triumfowi Czarnogórcy wciąż liczą się w walce o awans na mundial.

Czarnogórcy przystępowali do poniedziałkowego pojedynku po pewnej piątkowej wygranej 3:0 z Kazachstanem na wyjeździe. Również Rumunii przybyli do Podgoricy w dobrych humorach, gdyż w swoim ostatnim meczu pokonali 1:0 Armenię. Gospodarze chcieli za wszelką cenę pokonać Rumunów, żeby nie stracić dystansu do Polaków i Duńczyków. Jednakże przyjezdni nie zamierzali poddać się bez walki i pragnęli postawić swojemu przeciwnikowi trudne warunki gry.

Od początku konfrontacja w Czarnogórze nie była prowadzona w wysokim tempie. Na placu gry było sporo fizycznej walki, a sytuacji bramkowych było jak na lekarstwo.

Znani z żywiołowych reakcji miejscowi kibice domagali się od czarnogórskiej drużyny gola, którego doczekali się w 30. minucie. Jednakże szkocki sędzia słusznie uznał, że Stevan Jovetić był na pozycji spalonej i nie zaliczył trafienia gwiazdora Czarnogóry.

Ostatecznie pierwsza połowa zakończyła się bezbramkowym wynikiem i wydawało się, że po przerwie zdecydowanie zaatakuje kadra Czarnogóry, lecz tak się nie stało. Przez większość drugiej połowy na boisku wciąż wiało nudą. Obydwa zespoły grały zbyt wolno i przewidywalnie, żeby zaskoczyć rywala.

Emocje podczas tej potyczki zaczęły się dopiero w 75. minucie rywalizacji, kiedy to tym razem prawidłowe trafienie zanotował Jovetić. Kapitan Czarnogórców otrzymał dobre dośrodkowanie z prawego skrzydła od Adama Marusicia i uderzeniem głową pokonał Cipriana Tatarusanu.

Podopieczni Ljubisy Tumbakovicia chcieli pójść za ciosem i coraz częściej gościli pod polem karnym Rumunów. Goście już nie stracili bramki, ale nie byli także w stanie odpowiedzieć gospodarzom i polegli w tej batalii 0:1.

Do końca kwalifikacji do mundialu pozostały dwie kolejki. Czarnogóra zmierzy się jeszcze z Danią (5 października) i Polską (8 października), zaś Rumunia zagra z Kazachstanem (5 października) oraz Danią (8 października).