Puchar Wielkich Mistrzów: Anderson show, bezsilny Iran, Japończycy postraszyli Włochów

W trzecim dniu turnieju rozgrywanego w Japonii, reprezentacja Brazylii zdecydowanie wygrała z Iranem. Amerykanie w nieco ponad godzinę rozprawili się z Francją, natomiast Włosi po czterosetowym spotkaniu dopisali trzy punkty do tabeli.

Dorota Mleczak
Reprezentacja Brazylii siatkarzy Materiały prasowe / FIVB / Na zdjęciu: Reprezentacja Brazylii siatkarzy

Podopieczni Dal Zotto bez większych problemów pokonali reprezentację Iranu, natomiast siatkarze prowadzeni przez Igora Kolakovicia, mimo lepszego przyjęcia, nie potrafili skończyć swoich ataków. Na domiar tego w bardzo dobrej dyspozycji był Lucas oraz Mauricio , którzy siedem razy zatrzymali przeciwnika na siatce. Ponownie liderem brazylijskiej drużyny był Wallace oraz Lucarelli, a w irańskim zespole gorszy dzień miał Milad Ebadipour, który skończył siedem z dziewiętnastu ataków.

- Nie mieliśmy w sobie tyle sił, ile pokazaliśmy w meczu z Amerykanami. Może, dlatego przegraliśmy, bo nie wystarczyło nam energii na dzisiejsze spotkanie - powiedział po meczu trener Iranu.

Po dosyć niespodziewanej porażce w drugim meczu turnieju, Amerykanie na spotkanie z Francją wyszli pewni swojego zwycięstwa. Od początku meczu kontrolowali przebieg całego spotkania, nie pozwolili, aby powtórzyła się sytuacja z meczu z Iranem, w której to podopieczni Johna Sperawa za szybko uwierzyli w gładkie zwycięstwo i przez dekoncentrację przegrali 2:3. Najjaśniejszą postacią w kadrze Stanów Zjednoczonych był Matthew Anderson. 30-letni atakujący zdobył dla swojej drużyny siedemnaście punktów z czego pięć zagrywką. Francuzi popełniali zbyt dużo błędów, to był kolejny mecz, w którym zawodnicy Laurenta Tilliego nie potrafili załatać dziury po nieobecnym na turnieju Ngapecie.

- Dla nas jest to rozczarowujący dzień, natomiast Amerykanie zagrali bardzo dobrze. W tym meczu była widoczna różnica w poziomach gry. Stany Zjednoczone są w doskonałej kondycji. W ubiegłym roku oraz na początku tego sezonu byliśmy w dobrej formie, chcielibyśmy to odzyskać - skomentował wynik kapitan Francji, Benjamin Toniutti.

W ostatnim spotkaniu dnia, Włosi zmierzyli się z Japończykami. Reprezentacja, której trenerem jest Yuichi Nakagaichi w turnieju nie zdołała wygrać żadnego meczu, a nawet seta. Dopiero spotkanie z Włochami pozwoliło przerwać im złą serię. Siatkarze Gianlorenzo Blenginiego pierwszą partię rozpoczęli dosyć nieśmiało, a to, która z drużyn zakończy zwycięsko tę odsłonę zdecydowały niuanse. Drugiego seta Japończycy mieli przez cały czas pod kontrolą, od drugiej przerwy technicznej utrzymywali kilkupunktową przewagę, dzięki czemu dopisali pierwszego wygranego seta w turnieju. W kolejnych dwóch odsłonach spotkania, Włosi nie pozwolili rywalowi na rozwinięcie skrzydeł. Najlepszym zawodnikiem na boisku był Luca Vettori, 26-letni atakujący pomógł swojej drużynie w pokonaniu, jak się okazało, nieprzewidywalnych Japończyków.