ME 2017 kobiet: bezradne Włoszki! Holenderki pewnie weszły do półfinału

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / SergeiI Ilnitsky / Na zdjęciu: zawodniczki reprezentacji Holandii
PAP/EPA / SergeiI Ilnitsky / Na zdjęciu: zawodniczki reprezentacji Holandii

W ćwierćfinale Mistrzostw Europy 2017 siatkarek reprezentacja Włoch zmierzyła się z kadrą Holandii. Po jednostronnym spotkaniu Holenderki zwyciężyły 3:0.

Holenderki miały dłuższą drogę do ćwierćfinałów. Musiały bowiem walczyć w barażu, ale przeszły przez niego bez problemów, ogrywając 3:0 Chorwatki. Natomiast Włoszki wróciły do rywalizacji po trzech dniach odpoczynku, gdyż jako niepokonane liderki grupy B awansowały bezpośrednio do ćwierćfinału.

Spotkanie zapowiadało się bardzo ciekawie, ponieważ oba zespoły były typowane w gronie faworytów do zdobycia medalu mistrzostw Europy. Już na samym początku premierowego seta dała o sobie znać Lonneke Sloetjes. Przy jej zagrywce Holenderki odskoczyły na 2:7. Mimo że Włoszki szybko zniwelowały straty do jednego punktu, to było wszystko na co, je stać.

Holenderki świetnie grały w ataku, a prym wiodła wspomniana Sloetjes (8/10 w ataku w pierwszym secie). Natomiast ich rywalki w tym elemencie były nieskuteczne, w ważnych momentach zawodziła również atakująca, Paola Egonu.

Drugą partię podopieczne Jamiego Morrisona otworzyły wynikiem 5:0. Mecz był jednostronny, a bezradne Włoszki przegrywały już 9 punktami. Nagle poderwały się do walki i w ciągu jednego ustawienia odrobiły połowę strat (16:20). Mimo to Holandia prowadziła już 2:0.

Pogoń w końcówce drugiej partii obudziła włoską reprezentację, która odważnie weszła w kolejną odsłonę. Po raz pierwszy spotkanie było wyrównane, ale trwało to tylko do pierwszej przerwy technicznej. Po niej znów tempo grze nadawały Holenderki - Włoszki ponownie miały problemy z kończeniem własnych akcji, a kontry wykorzystywały ich rywalki. Po świetnej serii Anne Buijs Holenderki prowadziły już 18:9, a ostatni krok do półfinału wykonały bardzo pewnie, rozbijając przeciwniczki 3:0.

W półfinale (30 września) kadra Holandii zmierzy się z lepszym zespołem z pary Azerbejdżan - Niemcy.