Zenit Kazań stracił pierwszy punkt. W Superlidze kolejka niespodzianek

Po raz pierwszy w tym sezonie mistrzowie Rosji znaleźli się w poważnych tarapatach. Ostatecznie Zenit Kazań pokonał rywala, ale stracił punkt. Wiceliderem Superligi zostało Biełogorie Biełgorod.

Joanna Wyrostek
Zenit Kazań znowu mierzy w mistrzowski tytuł Materiały prasowe / CEV / Zenit Kazań znowu mierzy w mistrzowski tytuł

Jako pierwsi w tym sezonie punkty mistrzom Rosji urwali siatkarze Fakieła Nowy Urengoj. Mało tego, byli o krok od sprawienia sensacji, ponieważ Zenit Kazań grał bardzo słabe spotkanie i tylko zrywy świetnej gry Wilfredo Leona i udana seria Maksima Michajłowa na zagrywce w piątym secie, uratowały Zenit przed porażką.

Leon zdobył 24 punkty przy 54 - procentowej skuteczności, z czego 4 serwisem. Michajłow dołożył 18 oczek, a Artiom Wolwicz - 11. Po stronie Fakieła świetne zawody zaliczył Dmitrij Wołkow, niesamowicie skuteczny był zwłaszcza w 4 secie, w którym zdobył aż 10 punktów z 22 w całym spotkaniu. Tradycyjnie wykazał się też niesamowitym czuciem gry na siatce: 4 razy skutecznie powstrzymywał rywali blokiem.

Pozostali skrzydłowi Fakieła również prezentowali znakomity poziom. Paweł Moroz zdobył 19 punktów, a Jegor Kluka - 22. Oba zespoły miały bardzo podobne statystki we wszystkich elementach gry za wyjątkiem zagrywki, gdzie Zenit był lepszy 10:6.

- Mówiłem wiele razy, że w tym roku czeka nas wiele ciężkich spotkań - stwierdził Władimir Alekno. - Dzisiaj siatkarze Fakieła byli bardzo zmotywowani, chcieli dobrze wypaść przez kolegami z reprezentacji. Jeśli by wygrali, mogliby triumfować. Udało im się wyrwać ten punkt, więc powinni być zadowoleni - dodał.

Na pewno ze swojej postawy w ostatnich meczach nie mogą być zadowoleni siatkarze Lokomotiwu Nowosybirsk. Przegrali mecze z Zenitem Kazań i Zenitem Sankt Petersburg, ale byli wyraźnym faworytem spotkania z Jarosławiczem Jarosław. Jednak ku wielkiemu rozczarowaniu miejscowych fanów przegrywali już 1:2 w setach i zanosiło się na sensację. Skończyło się na niespodziance. Lokomotiw wyszarpał wygraną w pięciu setach, ale widać, że przeżywa mały kryzys.

Bardzo słabo zagrał tym razem Georg Grozer. Skończył jedynie 9 z 27 ataków, popełnił 5 błędów na zagrywce i 4 w ataku oraz 5 razy dał się zablokować rywalom. Liderem zespołu tym razem był Siergiej Sawin, który zdobył 22 punkty. Jego postawa oraz dobra gra Iljasa Kurkajewa uratowały Lokomotiw przed porażką z jednym z najsłabszych zespołów Superligi.

Kolejne rozczarowanie spotkało kibiców Jeniseja Krasnojarsk, który przegrał 4 mecz w sezonie. Tylko Antonin Rouzier może na siebie śmiało patrzeć w lustrze po tym spotkaniu. Zaliczył 22 punkty, z czego 5 zdobył zagrywką i 2 blokiem. Kompletnie nieprzydatny we wszystkich elementach siatkarskich by to za to Aleksiej Spiridonow. Przyjmujący, jak do tej pory, gra dużo słabiej, niż w zeszłym sezonie.

Niepodziewanie punkty stracił również Zenit Sankt Petersburg przegrywając 2:3 z Gazpromem-Jugra Surgut. Nie pomogła znakomita postawa kubańskiego przyjmującego Oreola Camejo, zdobywcy 28 punktów. Jego koledzy słabo spisali się w tym meczu w polu zagrywki: w pięciu setach zaliczyli jedynie 2 punkty zdobyte bezpośrednio serwisem.

Wyniki 5. kolejki Superligi

Jenisej Krasnojarsk - Nova Nowokujbyszewsk 1:3 (23:25, 25:17, 14:25, 28:30
Lokomotiw Nowosybirsk - Jarosławicz Jarosław 3:2 (23:25, 25:23, 18:25, 25:20, 15:10)
Ural Ufa - Jugra Samotłor Niżniewartowsk 3:0 (25:23, 25:19, 25:23)
Gazprom-Jugra Surgut - Zenit Sankt Petersburg 3:2 (25:22, 28:26, 25:27, 25:22, 15:11)
Dynamo LO - Kuzbass Kemerowo 2:3 (25:19, 25:22, 22:25, 23:25, 6:15)
Zenit Kazań - Fakieł Nowy Urengoj 3:2 (25:22, 17:25, 25:23, 20:25, 15:9)
Biełogorie Biełgorod - Dynamo Moskwa 3:0 (34:32, 25:20, 25:23)