Memoriał Agaty Mróz: historyczna wygrana MKS-u Dąbrowa Górnicza

- Do trzech razy sztuka - mogły pomyśleć Zagłębianki po ostatnim meczu szóstego Memoriału Agaty Mróz-Olszewskiej. MKS Dąbrowa Górnicza pokonał węgierskie Bekescsabai i wygrał po raz pierwszy w historii ten wyjątkowy turniej.

Michał Kaczmarczyk
MKS Dąbrowa Górnicza WP SportoweFakty / Kacper Kolenda / MKS Dąbrowa Górnicza

Trudno było oczekiwać, że rozgrywane o 10 rano spotkanie ekipy z Frydka-Mistka i Hapoelu Kfar-Saba będzie stało na niebotycznym poziomie. Izraelski uczestnik eliminacji do najbliższej edycji Ligi Mistrzyń wygrał pewnie w trzech setach i zapewnił sobie co najmniej drugie miejsce w Memoriale. Pozostało mu tylko czekać na wynik ostatniego spotkania turnieju.

W nim MKS Dąbrowa Górnicza podejmował Bekescsabai RSE z kilkoma reprezentantkami Węgier w składzie. Początek spotkania należał do gości (8:10), dopiero potem polska ekipa rozbudziła się na tyle, by przypomnieć sobie, jak punktuje się z lewego skrzydła i jak postawić skuteczny blok. Przewaga rozpędzającej się kadry MKS-u rosła (16:11), do tego kilka razy czujnie na siatce zachowała się Czeszka Barbora Purchartova. Wystarczyły trzy kąśliwe zagrywki Eweliny Tobiasz pod koniec seta, by siatkarki Linamaru wywiesiły białą flagę i poddały walkę w secie.

Prowadzący zagraniczną drużynę Włoch Alberto Salamoni obserwował wraz ze stojąco po drugiej stronie boiska Magdaleną Śliwą, jak ich zespoły wzajemnie nękają się serwisami. Nieco lepiej w tym elemencie spisywały się Węgierki, dopiero uderzenie Purchartovej sprawiły, że wynik stał się remisowy. Największą wartością dodaną w postawie MKS-u byłą Mołdawianka Aliona Martiniuc, silna o skuteczna w niemal każdym zagraniu (13:13). Przyjezdne zaczęły gubić się we własnej taktyce, a polska drużyna skwapliwie z tego skorzystała i uporządkowała swoją grę na tyle, by odebrać Bekescsabai pewność siebie (25:17).

Wtedy na poważnie do gry wkroczyła chorwacka atakująca Lucija Mlinar, dzięki której przyjezdne wyszły w trzecim secie na prowadzenie 10:4. Dąbrowianki starały się po raz kolejny odrobić straty, ale tym razem Bekescsabai poprawiło obronę i nie oddawało punktów tak łatwo. Nie pomogła niezła postawa Aleksandry Lipskiej i Patrycji Polak w ataku, Węgierki kontrolowały partię do samego końca i wygrały ją do 19. Reakcja MKS-u była szybka i bezkompromisowa: seria dobrych serwisów ustawiła początek czwartego seta i sprawiła, że zawodniczki węgierskiego klubu przeszły do głębokiej defensywy (16:8). Młodzi kibice na trybunach fetowali punkty Lipskiej i Martiniuc, a po kończącym nierówne starcie zbiciu piłki przez Anastazję Baidiuk mogli cieszyć się z pierwszego triumfu MKS-u w Memoriale Agaty Mróz-Olszewskiej.

Wyniki 3. dnia VI Memoriału Agaty Mróz-Olszewskiej:

MKS Dąbrowa Górnicza - Linamar Bekescsabai RSE 3:1 (25:17, 25:17, 19:25, 25:13)

MKS: Martiniuc, Dreczka, Tobiasz, Purchartova, Polak, Trivunović, Colik (libero) oraz Lipska, Baidiuk, Drabek (libero), Michalewicz.

Sokol Frydek-Mistek - Hapoel Kfar-Saba Volleyball Club 0:3 (12:25, 17:25, 17:25)