To już pewne - powstanie Siatkarska Liga Narodów

FIVB ogłosiła powstanie Siatkarskiej Ligi Narodów - międzynarodowych rozgrywek reprezentacyjnych. Mają stać się wizytówką siatkówki, także dzięki współpracy z IMG. Polska będzie częścią projektu, który wystartuje w 2018 roku.

Agata Wasielewska
Agata Wasielewska
Reprezentacja Polski siatkarzy WP SportoweFakty / Anna Klepaczko / Na zdjęciu: Reprezentacja Polski siatkarzy
Pomysł na utworzenie Siatkarskiej Ligi Narodów zostanie wprowadzony w życie już od 2018 roku. Rozgrywki powstaną we współpracy z federacjami z 21 krajów. Zarówno w lidze mężczyzn, jak i kobiet zobaczymy 12 zespołów stałych i 4 zespoły pretendujące. Będą one walczyć o tytuł mistrza Siatkarskiej Ligi Narodów, rozgrywając spotkania w formacie każdy z każdym. W sumie w czasie sezonu tych rozgrywek odbędzie się 130 starć, a każdy zespół zagra minimum 15 meczów. Starania FIVB, by popularyzować siatkówkę na całym świecie, wspierać ma to, że w każdym z uczestniczących w projekcie krajów zagra przynajmniej jedna grupa.

Pomóc w medialnym przedstawieniu tych rozgrywek ma grupa IMG od lat zajmująca się międzynarodową promocją sportu. Siatkówka ma zostać pokazana w zupełnie nowej jakości przy wykorzystaniu innowacyjnych technologii i strategii uatrakcyjniania sportu dla kibica przy jednoczesnym ułatwianiu zrozumienia wydarzeń na boisku. FIVB zapewni również interakcje wewnątrz obiektów poprzez wdrożenie nowej koncepcji aktywnego zaangażowania, w której kibice są włączeni w każdą wymianę. Każdy fantastyczny sportowy moment kibice będą świętować przez imitowanie sytuacji meczowych, takich jak np. Monster Block, który został już przyjęty przez fanów na całym świecie.

Utworzenie Siatkarskiej Ligi Narodów ogłoszono w Paryżu podczas świętowania 70. urodzin FIVB. - To zwrotny moment w przyszłości naszego sportu. Siatkarska Liga Narodów to najważniejsze zawody w historii FIVB, które zrewolucjonizują sposób w jaki siatkówka jest prezentowana, czyniąc ją bardziej fanocentryczną - umieszczającą naszych fanów - zarówno tych w hali, jak i przed telewizorami - w sercu każdej akcji. FIVB cieszyło się wielkimi sukcesami w ciągu ostatnich 70 lat; siatkówka stała się jednym z najbardziej popularnych i powszechnie uprawianych sportów na świecie. Ale zawsze musimy patrzeć przed siebie, aby znajdować sposób w jaki można dalej ewoluować i unowocześniać nasz sport, jako że dążymy do tego by stać się sportem rodzinnym numer jeden na świecie. Siatkarska Liga Narodów pomoże nam zrealizować naszą wizję i wyznaczyć standardy doświadczeń sportowców i widzów - powiedział przy tej okazji prezydent federacji, Ary Graca.

- To niezwykle ekscytujący moment dla rozwoju FIVB i cieszymy się, że odgrywany istotną rolę w Siatkarskiej Lidze Narodów. To wyjątkowa inicjatywa i format zapowiadający nową erę w sporcie, dzięki czemu stworzymy jeszcze lepsze doświadczenia dla wszystkich zainteresowanych, począwszy od zespołów i zawodników do fanów i widzów oglądających spotkania poprzez różne platformy medialne. Nasza rola w produkcji meczów na żywo, a także rozpowszechnianie praw medialnych i cyfrowych, cementuje naszą długotrwałą relację z FIVB, która sięga roku 2009. Siatkówka ma przed sobą świetlaną przyszłość - dodał współprzewodniczący IMG, Ioris Francini.

ZOBACZ WIDEO Mistrz olimpijski, Mateusz Kusznierewicz rusza w rejs dookoła świata!

Stałe zespoły rozgrywek mężczyzn: Brazylia, Włochy, Stany Zjednoczone, Chiny, Serbia, Francja, Argentyna, Iran, Polska, Niemcy, Japonia, Rosja

Zespoły pretendujące do rozgrywek mężczyzn: Australia, Korea Południowa, Kanada, Bułgaria

***

Stałe zespoły rozgrywek kobiet: Brazylia, Włochy, Stany Zjednoczone, Chiny, Serbia, Holandia, Tajlandia, Turcja, Korea Południowa, Niemcy, Japonia, Rosja

Zespoły pretendujące do rozgrywek kobiet: Polska, Dominikana, Argentyna, Belgia

Takie same nazwy rozgrywek męskich i żeńskich mają uczynić je łatwiejszymi do przyswojenia dla kibiców, a także pokazać sportowe równouprawnienie.

Oprócz Siatkarskiej Ligi Narodów, która zastąpi rozgrywki Ligi Światowej i World Grand Prix, będzie również drugorzędna Liga Pretendentów. Jej forma będzie otwarta - umożliwiająca awanse i spadki.

Czy podoba ci się pomysł utworzenia Siatkarskiej Ligi Narodów?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×