Liga Narodów Kobiet: Japonki po raz trzeci, Chinki po raz czwarty

Pierwszy dzień turnieju grupy 12 Ligi Narodów siatkarek w Hong Kongu szczęśliwy dla reprezentacji Japonii i Chin. Źle zawody rozpoczęły reprezentacje Włoch i Argentyny.

Krzysztof Sędzicki
siatkarki reprezentacji Chin Materiały prasowe / FIVB / Na zdjęciu: siatkarki reprezentacji Chin
Na samym wstępie należy zaznaczyć, że na ten turniej trener Davide Mazzanti zabrał już Paolę Egonu, która dostała wolne na pierwsze dwa tygodnie rywalizacji. I właśnie atakująca reprezentacji Italii wraz z wchodzącą z ławki Miriam Syllą poprowadziła zespół do wygranej w pierwszym secie 25:20. Jednak w bardzo zaciętym drugim secie górą już były Japonki, które wygrały decydujące akcje w końcówce. Do sukcesu poprowadziła je niespełna 20-letnia skrzydłowa Ai Kurogo.

Niemal lustrzane odbicie zdarzeń mieliśmy w trzeciej odsłonie, która padła łupem Włoszek (25:20). W tym secie zespół z Europy wzmocnił zagrywkę, co okazało się bezcenne przy blokowaniu kluczowych piłek. W całym meczu pięć "czap" zanotowała wspominana Egonu. Lecz to było za mało, by zatrzymać siatkarki z Kraju Kwitnącej Wiśni.

Do Kurogo dołączyła na drugim skrzydle Yuki Ishii, która zakończyła mecz z 12 punktami na koncie, ale biorąc pod uwagę ich wartość, szczególnie w najważniejszych fragmentach seta czwartego i piątego, mogłyby liczyć się podwójnie. Japonia wygrała 25:23, a w tie-breaku 15:11, dzięki czemu odniosła swoje trzecie zwycięstwo w Lidze Narodów.

Japonia - Włochy 3:2 (20:25, 25:23, 20:25, 25:23, 15:11)

Japonia: Tashiro, Ishii, Shimamura, Kurogo, Okumura, Shinnabe, Inoute (libero) oraz Uchiseto, Tominaga

Włochy: Malinov, Pietrini, Chirichella, Egonu, Bosetti, Danesi, De Gennaro (libero) oraz Cambi, Sylla

***

Niespodzianki nie było w drugim spotkaniu, w którym reprezentacja Chin wzmocniona największą gwiazdą, Ting Zhu, bez problemów poradziła sobie z Argentyną w trzech setach. Odrobinę walki kibice w Hong Kongu zobaczyli w premierowej odsłonie, kiedy to ekipa z Ameryki Południowej prowadziła 11:5. Liderka ekipy prowadzonej przez Jenny Lang Ping zrobiła, co do niej należało i zdołała doprowadzić swój zespół do triumfu 25:22.

Kolejne dwa sety przebiegały całkowicie pod dyktando mistrzyń olimpijskich. Podkreślmy jednak wkład w zwycięstwo grającej na lewym skrzydle Liu Xiaotong, a także środkowej Ni Yan, która po ostatnim gwizdku miała na koncie aż sześć punktowych bloków. A wygrane do 16 i 12 mówią chyba same za siebie.

Chiny - Argentyna 3:0 (25:22, 25:16, 25:12)

Chiny: Ding, Liu, Yan, Zhu, Wang, Yang, Lin (libero) oraz Gong, Yao, Li, Hu, Wang (libero)

Argentyna: Sagardia, Fortuna, Lazcano, Tosi, Reyes, Rodriguez, Rizzo (libero) oraz Soria, Piccolo, Vidal, Tapia

W niedzielę Argentyna zmierzy się z Włochami (godz. 12:00 polskiego czasu), zaś Chiny z Japonią (o 14:30).