MŚ 2018: Francja pokonała i wyprzedziła Kanadę. Stephane Antiga nie ograł rodaków

Dzięki zwycięstwu 3:1 z Kanadą reprezentacja Francji awansowała z trzeciego miejsca w grupie B do drugiej fazy mistrzostw świata. Wyprzedziła ona właśnie pokonanego przeciwnika.

Stephane Antiga WP SportoweFakty / Olga Król / Na zdjęciu: Stephane Antiga
Od kiedy selekcjonerem reprezentacji Kanady jest Stephane Antiga pojedynki jego zespołu z Francuzami mają wysoką temperaturę. Po pierwsze dlatego, że Kanada coraz mocniej zaznacza swoją obecność na arenie międzynarodowej, a po drugie dlatego, że trener potrafił już zajść za skórę swoim rodakom.

W tym roku w rywalizacji z siatkarzami z Ameryki Północnej rządzi jednak Francja. Pokonała podopiecznych Antigi w Lidze Narodów, a także w Memoriale Huberta Jerzego Wagnera. Przed wtorkowym spotkaniem Trójkolorowi spoglądali z małą zazdrością na bilans Kanadyjczyków i ruszyli do ataku, żeby wyprzedzić ich w tabeli tuż przed końcem pierwszej fazy grupowej.

Zadanie wykonali, na dodatek w dobrym stylu. Przewaga zespołu z Europy w pierwszym secie była wyraźna. Wygrał ją 25:22. Zagapił się na początku drugiej partii, mimo to nie oddał jej Kanadyjczykom. Francuzów poprowadził do zwycięstwa 25:21 ich lider Earvin Ngapeth. W ataku i w zagrywce prezentowali się znacznie lepiej od przeciwników. Kanada zrewanżowała się w trzeciej rundzie, przedłużyła mecz, ale tylko podrażniła tym Trójkolorowych. Francja wygrała 25:17 czwartego seta i cały pojedynek 3:1.

Dzięki trzem punktom Francja awansowała do drugiej fazy turnieju z trzeciego miejsca w grupie B, a pokonana Kanada musi się zadowolić czwartym.

Kanada - Francja 1:3 (22:25, 21:25, 25:22, 17:25)

Kanada: Hoag (13), Vernon-Evans (11), Vandoorn (7), Vigrass (7), Perrin (6), Blankenau, Marshall (libero) oraz Van Berkel

Francja: Ngapeth (17), Le Goff (6), Chinenyeze (5), Rossard (4), Boyer (3), Toniutti (2), Grebennikov (libero) oraz Tillie (7), Patry (6), Lyneel, Brizard

Mecze Polaków na Mistrzostwach Świata można obejrzeć na żywo również w Internecie i na urządzeniach mobilnych za DARMO na kanale TVP 1, na platformie WP Pilot