Liga Mistrzów: Chaumont VB 52 buduje twierdzę. Matej Patak mocnym punktem zespołu

Zdjęcie okładkowe artykułu: Materiały prasowe / CEV / Na zdjęciu: zespół Chaumont VB 52
Materiały prasowe / CEV / Na zdjęciu: zespół Chaumont VB 52

Chaumont VB 52 wygrał piąty w sezonie mecz pucharowy we własnej hali. Tym razem 3:1 z ACH Volley Lublana. Najlepiej punktującym siatkarzem wicemistrza Francji był znany z polskich boisk Matej Patak.

Chaumont VB 52 poprawił się w Lidze Mistrzów po porażce 0:3 ze Spacer’s Tuluza na krajowym podwórku. W pierwszym występie po przerwie noworocznej nie ugrał nawet seta. Zrobił to dopiero w drugim podejściu we wtorek. Wicemistrz Francji zwyciężył 25:18, a po wykonaniu pierwszego kroku, zrobił kolejny. W drugim secie rządził niepodzielnie i wygrał 25:13. Zanosiło się na gładkie zwycięstwo Chaumont, jednak ACH Volley Lublana postawił gospodarzom twardszy opór w trzecim i w czwartym secie. W tym ostatnim Słoweńcy mieli nawet cztery punkty przewagi i mogli doprowadzić do tie-breaka. Na swoim postawił jednak i zatriumfował 3:1 zespół Silvano Prandiego.

W podstawowym składzie gospodarzy był Matej Patak, który wrócił do Francji po sezonie spędzonym w Aluronie Virtu Warcie Zawiercie. Słowak wyróżniał się w tym spotkaniu pewnością. W dwóch setach miał 70 procent skuteczności w ataku, a ponadto trzy punktowe bloki na koncie. Później szło mu gorzej, ale i tak zdobył najwięcej - 15 punktów w swoim zespole. Patakowi towarzyszył na boisku między innymi Taylor Averill, który do niedawna był kontuzjowany. Nie radził sobie Martin Atanasow, którego trener zmienił na Baptiste'a Geilera.

Trener zespołu z Lublany dokonywał licznych zmian i jak widać po przebiegu meczu wpływały one pozytywnie na ACH Volley. Już w pierwszym secie wszedł do akcji Jori Mantha i swojego miejsca na boisku nie oddał. Zdobył 21 punktów i był to najlepszy wynik wieczoru w Reims.

Chaumont VB 52 będzie przynajmniej do środy liderem w grupie C. W drugim meczu kolejki VfB Friedrichshafen podejmie Zenita Sankt Petersburg. W razie wygranej rosyjskiego klubu z podopiecznymi Vitala Heynena, wyprzedzi on w tabeli wicemistrza Francji. ACH Volley jest ostatni z punktem zdobytym w trzech pojedynkach.

Chaumont VB 52 - ACH Volley Lublana 3:1 (25:18, 25:13, 28:30, 28:26)

Chaumont: Saeta, Patak, Atanasow, Fernandez Valcarcel, Averill, Ben Tara, Bann (libero) oraz Geiler, Winkelmuller, Repak.

ACH: Vilimanović, Okroglić, Poluian, Videcnik, Pavlović, Dirlić, Kovacić (libero) oraz Mantha, Pokersnik, Pulić, Plesko, Brulec, Satler (libero).