FIVB przygotowała pakiet poważnych zmian. Polska na nich skorzysta

Newspix / Michał Stańczyk / Na zdjęciu: siatkarze reprezentacji Polski
Newspix / Michał Stańczyk / Na zdjęciu: siatkarze reprezentacji Polski

Wiemy, jakie zmiany w swoich rozgrywkach zamierza przeprowadzać Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB). Część z nich ucieszy polskich kibiców, szczególnie te dotyczące mistrzostw świata w 2022 roku.

Jak poinformował portal PZPS Mirosław Przedpełski, członek zarządu FIVB, pierwszą ważną zmianą w podejściu światowej konfederacji siatkarskiej będzie testowanie nowego rankingu reprezentacji. Póki co obowiązywać będą dotychczasowe zasady, czyli przyznawanie punktów za lokaty w kolejnych turniejach, ale równoległe FIVB ma prowadzić klasyfikację wzorowaną na rankingu FIFA, w której punktowane mają być kolejne oficjalne mecze.

Szykują się ciekawe zmiany w kwalifikacjach do MŚ 2022

Najwięcej zmian przeprowadzono w formatach najważniejszych turniejów organizowanych pod egidą FIVB, czyli Ligi Narodów oraz mistrzostw świata. W Lidze Narodów kobiet i mężczyzn turniej finałowy został powiększony do ośmiu drużyn i będzie rozgrywany od początku systemem play-off, bez wcześniejszej fazy grupowej. Poza tym potwierdziły się doniesienia dotyczące kwalifikacji do mistrzostw świata w 2022 roku, o których nasz portal pisał jakiś czas temu. Udział w siatkarskich mundialach będą mieli zapewniony obrońca tytułu oraz gospodarz (Polska i Rosja u mężczyzn i Serbia, Polska i Holandia u kobiet), a także dwa najlepsze zespoły z mistrzostw kontynentalnych siatkarzy i siatkarek.

Resztę uczestników MŚ 2022 wyłonią światowe turnieje kwalifikacyjne, w których udział wezmą 24 najlepsze reprezentacje według rankingu FIVB. Z nich do turnieju panów zakwalifikuje się 12, a do rozgrywek pań 11 najlepszych drużyn. W mistrzostwach siatkarek, podobnie jak w MŚ 2018 siatkarek, w pierwszej fazie 24 drużyny zostaną podzielone na 4 grupy po 6 zespołów, zaś w kolejnej rundzie wyłonią się 2 grupy po 8 drużyn. Natomiast u panów najpierw dojdzie do rozlosowania uczestników w sześciu czterozespołowych grupach, a najlepsza szesnastka trafi w drugiej fazie MŚ do czterech grup, po cztery ekipy w każdej. Jak podkreśla PZPS, światowa federacja wstępnie przychyliła się do prośby o rozgrywanie spotkań "polskiej" grupy w Kaliningradzie, blisko granicy z naszym krajem.

Co czeka polskich siatkarzy w 2019 roku? "Najważniejsze będą kwalifikacje do igrzysk"

Natomiast w rozgrywkach Pucharu Świata 2019 FIVB postanowiła o możliwości zgłoszenia do turnieju aż 25 zawodników na sześć tygodni przed startem imprezy, a także potwierdzania przez trenerów meczowej czternastki na 24 godziny przed startem meczu. Te zmiany to ukłon w stronę tych uczestników PŚ, którzy przez niemal nakładające się na turniej w Japonii mecze mistrzostw Europy mają napięty grafik i nie mogłyby skorzystać ze wszystkich najlepszych graczy. Wiadomo także nieco więcej na temat kolejnych edycji Klubowych Mistrzostwa Świata: turniej siatkarek odbędzie się w Chinach i będzie się toczył systemem play-off, zaś zmagania panów opuszczą Polskę i prawdopodobnie ograniczą się do jednego meczu między zwycięzcą europejskiej Ligi Mistrzów i najlepszym klubem Ameryki Południowej.

Do tego FIVB zdecydowała, że do 2021 roku zostanie utrzymany ścisły podział sezonu na klubowy i reprezentacyjny, co oznacza, że wbrew wcześniejszym zapowiedziom po igrzyskach w Tokio nie dojdzie do przełomu w tej materii. Tym samym zabraknie prawdziwej reformy kalendarza rozgrywek FIVB, która pomogłaby w uporządkowaniu terminarza rozgrywek siatkarskich na całym świecie, w tym w Polsce.

Poznaliśmy wszystkich uczestników Memoriału Huberta Jerzego Wagnera 2019

Komentarze (1)
avatar
kristobal
9.03.2019
Zgłoś do moderacji
1
0
Odpowiedz
z Pucharem Świata w sumie dość ciekawy pomysł - jednak dużo będzie zależało od układu spotkań, bo jeśli dostaniemy na początek Brazylię, USA, Argentynę czy Iran, to nasz drugi skład niekonieczn Czytaj całość