Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

Ważny głos nauczycielki oddanej zawodowi. "Teatr obłudy i zakłamania"

- Proszę zdać sobie sprawę z tego, że jako nauczyciel WF i trenerka mnóstwo rzeczy wykonuję w charakterze wolontariatu - mówi nam Dagmara Ciarka, nauczycielka WF i trenerka siatkówki z Poznania. Ona również dołączyła do strajku.
Karol Wasiek
Karol Wasiek
Turniej Kinder+Sport Archiwum prywatne / własne archiwum / Na zdjęciu: Turniej Kinder+Sport

Nauczyciele nie osiągnęli porozumienia z rządem i od poniedziałku strajkują. W całej Polsce w wielu szkołach i przedszkolach nie odbywają się zajęcia, a dzieci mają wolne.

Protest nauczycieli wzbudza olbrzymie emocje i kontrowersje. Podzielił Polaków na zwolenników i przeciwników strajku.

Rozmawialiśmy z Dagmarą Ciarką, nauczycielką WF i trenerką siatkówki w Sportowej Szkole Podstawowej nr 29 w Poznaniu. Mówi nam, że rozpoczęła strajk o godzinie 12:00 i żeby przygotować dzieci do zbliżającego się turnieju, przyszła specjalnie szybciej do szkoły. Prowadziła trening w charakterze wolontariatu. Na zajęciach było około 30 osób.

Zobacz także: Paweł Zagumny: Nie płaczę na filmach

ZOBACZ WIDEO "Druga połowa". Zwolnienie Nawałki odbyło się w pośpiechu. "To trochę żenujące"

- Rozpoczęłam strajk o godzinie 12:00. Będę siedzieć w szkole do 17:30, żeby wypełnić swoje godziny. Wcześniej, w ramach animatora sportu, produktu kompletnie zewnętrznego, prowadziłam zajęcia. W tym momencie nauczyciel wykonuje podwójną pracę, za którą i tak mu nikt nie zapłaci. To jest jedyny sposób, żeby przygotować dzieci do turnieju. Proszę zdać sobie sprawę z tego, że jako nauczyciel WF i trenerka mnóstwo rzeczy wykonuję w charakterze wolontariatu. Na tym głównie opiera się sport w szkole - szczerze przyznaje.

- Jesteśmy szkołą sportową i większość treningów odbywa się właśnie w godzinach szkolnych. Z racji tego, że przystąpiliśmy do akcji strajkowej, nie mamy możliwości wykonywania swojej pracy trenerskiej. Strajk uniemożliwia normalny tryb pracy - dodaje.

Zawody Kinder+Sport. Klub Sportowy Iuks Jedynka Poznań na drugim miejscu Zawody Kinder+Sport. Klub Sportowy Iuks Jedynka Poznań na drugim miejscu
W zeszłym roku jako trenerka odniosła ogromny sukces. Na dużym turnieju "Kinder+Sport" jej podopieczni w kategorii "dwójek chłopców" zajęli drugie miejsce. Przez trzy dni rywalizacji w turnieju udział wzięły 192 zespoły dziewcząt i chłopców w kategorii "dwójek", "trójek" i "czwórek". Areną zmagań była hala MOSiR w Zabrzu. Łącznie w zawodach wzięło udział blisko 1000 zawodniczek i zawodników.

- Teraz przygotowujemy dzieci do kolejnego turnieju z tego cyklu. Są o rok starsze i grają w kategorii "trójek". Przygotowania do zawodów są jednak utrudnione przez strajk. Na sam turniej wraz z drugim nauczycielem pojedziemy, ponieważ odbędzie się w niedzielę. To nie koliduje ze strajkiem - wyjaśnia nauczycielka.

Ciarka zdradza, że dzieci są świadome problemów, które je otaczają. - Cieszymy się, że dzieci przyszły na trening i nie zastanawiały się nad tym, jakim trudem i jaką pracą jest to okupione z naszej strony. Na pewno to dla nich nowa sytuacja, ale są świadome tego, że dzieje się coś bardzo ważnego. Jeżeli zabraknie nauczycieli z pasją, to dzieci będą miały zajęcia w ramach godzin szkolnych i nic więcej. Nie będzie dodatkowych zajęć czy wyjazdów na turnieje - podkreśla.

Nauczycielka WF i trenerka siatkówki jest bardzo sceptyczna co do ewentualnego porozumienia z rządem. Nie boi się użyć mocnych słów. - Patrząc na to, jak zostały potraktowane osoby niepełnosprawne w zeszłym roku, ja nie miałam złudzeń, że cokolwiek zmieni się w naszej rzeczywistości nauczycielskiej. Niedzielny teatr obłudy i zakłamania był porażający. Czekam na rozwiązania systemowe, ale takie mądre i rozsądne, a nie takie, które powodują dewastację naszego zawodu - komentuje.

Zobacz także: Robert Lewandowski imprezował z Usainem Boltem. Bayern celebruje wygraną nad Borussią

Czy popierasz strajk nauczycieli?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Siatkówkę na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty
Komentarze (19):
 • mirmur Zgłoś komentarz
  Najważniejsze, że znalazła się forsa dla katechetów. Brawo Pani Szydło, brawo Pani Zielińska no po prostu na kolana przed Paniami.
  • tim57 Zgłoś komentarz
   A ja znam nauczycieli w-f którzy nawet z magazynku nie wychodzą na lekcję tylko rzucają piłki uczniom i mówią co mają mają robić a ich postura nie zdradza wykonywanego zawodu
   Czytaj całość
   nauczyciela w-f
   • MWflower Zgłoś komentarz
    Kiedy kilka lat temu przyjechałam do Polski poproszono mnie o popracowanie w szkole,Mimo,że wydawało mi się,że świetnie mówię po polsku nie mogłam zrozumieć o co sprzeczają się
    Czytaj całość
    nauczyciele,Okazało się,że większość chciałaby takiego ułożenia planu aby wykonać pensum w 2lub 3dni i mieć wolne.Nikt nie mówił o pracy w domu,raczej o drugim etacie,Gdyby więc spytano mnie wtedy o strajk byłabym absolutnie przeciw,Kilka miesięcy temu znowu poproszono mnie o zastępstwo i byłam przerażona ale już nie nauczycielami,a straszliwym bałaganem,wędrowaniem między szkołami aby skompletować pensum,wariackie postawy programowe,praca na dziwaczne zmiany i widoczny wszędzie chaos i strach,Specjalnie nie piszę o zarobkach,ale po takim pogorszeniu się warunków też domagałabym się podwyżki,
    • MarcinSTALG Zgłoś komentarz
     Wszyscy nauczyciele to woluntariusze, a szkoły i nauczyciele tylko zyski maja za wyniki uczniów. Stop strajkowi, do pracy!
     • najder Zgłoś komentarz
      O kurde! Ale wysyp "ekspertów od nauczycieli"! Na czele z najmądrzejszym, najiteligentniejszym "ferdynandem", u którego: 1/ stopień ZROZUMIENIA otaczającego go świata i zachodzących w
      Czytaj całość
      nim procesów społeczno-politycznych jest absolutnie na najwyższym poziomie!!! . 2/ zdolność do samodzielnej analizy jest na niebotycznym poziomie! . 3/ zero podatności na propagandę wszelaką !!! . 4/ wynikający z powyższych, iloraz jego mądrości do wykształcenia zdąża do doskonałości 5/ jestem absolutnie pewien że nic nie oczekuje od obecnego reżimu a wręcz przeciwnie!
      • Andrzej Piotr Zgłoś komentarz
       jak dla mnie osoby prowadzące WF nigdy nie były i nie będą nauczycielami. Ta grupa naprawdę odstaje poziomem od NAUCZYCIELI. Dlatego w interesie nauczycieli musi nastąpić zróżnicowanie
       Czytaj całość
       płac.
       • lord 123 Zgłoś komentarz
        Ma Pani dwa wyjścia - zmienić prace i np. zatrudnić się w biedronce. Praca po 40 godzin tygodniowo ale po fajrancie nie zabiera pani pracy do domu i nie musi się pani z nikim użerać (no
        Czytaj całość
        może jak trafi się upierdliwy klient lub zadrze pani a szefem) albo po prostu część obowiązków olewać - skoro nauczyciele skarżą się że w domu muszą poprawiać wypracowania to po co zadajecie prace uczniom. Nic nie zadawać, walić tróje na szynach, co grzeczniejszym czwórki i piątki i tyle. Dzieciaki i rodzice będą zadowolone bo mniej stresu.
        • Darek Felancikowski Zgłoś komentarz
         Oto cała prawda o ZNP" "Przypomnijmy, że strajk nauczycieli został poprzedzony wieloma spotkaniami strony związkowej i przedstawicieli rządu. Próby dialogu zakończyły się fiaskiem.
         Czytaj całość
         Rozpoczęty dziś strajk może przybrać na sile, bo prezes ZNP Sławomir Broniarz poinformował, że to największy protest nauczycieli od ponad 25 lat. Jednodniowe akcje protestacyjne środowiska oświatowego były prowadzone jeszcze w 2007 i 2008 roku, oraz na przełomie lat 1991/1992, jednak nie były to strajki na taka skalę, jak obecnie.". więc ZNP ZA Platformy Obywatelskiej WCALE NIE STRAJKOWAŁO W SPRAWIE PODWYŻEK DLA NAUCZYCIELI!!
         • ferdynand Zgłoś komentarz
          nauczyciele to beton jeden z najmocniejszych [ C40/50 , samozagęszczający ?] - miałem okazje przysłuchiwać się ich swobodnym rozmowom o wszystkim i niczym w pokoju nauczycielskim i powiem
          Czytaj całość
          tak : . 1/ stopień NIEZROZUMIENIA otaczającego ich świata i zachodzących w nim procesów społeczno-politycznych jest absolutnie na najwyższym poziomie!!! . 2/ zdolność do samodzielnej analizy, bez podpowiedzi podsuniętych im "autorytetów" , jest bliska zeru! . 3/ podatność na propagandę wszelaką jest również na najwyższym poziomie!!! . 4/ wynikający z powyższych, iloraz mądrości do wykształcenia zdąża do zera . widocznie mieli fatalnych nauczycieli w szkołach ;)))))))) . 5/ jestem absolutnie pewien że gdyby obecny reżim dał im po samochodzie albo i po willi to i tak by głosowali na innych bo przecież w telewizoru powiedziały że "yntelygienty" muszom na tzw. nowoczesnom, otwartom, jewropejskom partyje głosować ;))))) .
          • Darek Felancikowski Zgłoś komentarz
           tu następna chyba z paranoja kobieta "4 godziny temu Szefowa krakowskiego ZNP nie przebiera w słowach. "Rząd szczuje na nauczycieli" Przewodnicząca oddziału Kraków-Śródmieście ZNP jest
           Czytaj całość
           rozczarowana brakiem wsparcia ze strony nauczycieli z Solidarności. Twierdzi, że wielu z nich nie zgadza się z decyzją centrali związku o porozumieniu z rządem. Ubolewa również nad traktowaniem nauczycieli. - Nic się nie robi, aby zachować autorytet nauczyciela. (...) Jeśli szczuje się z ław sejmowych i rządowych społeczeństwo na nauczycieli, to widzę przyszłość w czarnych barwach"- KTO SKŁUCA JAK NIE ZNP NAUCZYCIELI!!! W WARSZAWIE TRZSKOWSKI OBIECAŁ PO 350 ZŁ BRUTTO PODWYŻKI NAUCZYCIELOM I CO ZROBIŁ BRONIARZ I ZNP_ SPRZECIWIŁO SIĘ!! DLACZEGO ZNP SPRZECIWIA SIE PODWYŻKOM NAUCZYCIELI PRZEZ po a żąą podwyż NIEMOŻLIWE TJ. 1000+ OD PiS??!!
           • Rafał Bernadzki Zgłoś komentarz
            Ale jak mam rozumieć fakt że Pani Dagmara przygotowuje dzieci do startu w zawodach mimo strajku, a jej koledzy po fachu straszą że nie przeprowadzą egzaminów? O to chodziło z tą
            Czytaj całość
            "obłudą"? Czy może o to że zawody i przygotowanie do nich dzieci to hobby p. Dagmary? Rozumiem że nauczyciel "z powołaniem" , pasją itd. różni się od tego "bez" że mu się zwyczajnie "chce" i koniec końców robi więcej. Idąc dalej tym tropem i argumentacją którą słyszę -odnoszę wrażenie że jeśli oświata dalej będzie niedofinansowana to zostaną sami ci którym się "nie chce". Wniosek pierwszy jest taki że nauczyciele są różni - jedni którym się che, mają powołanie, poczucie misji i... ci drudzy. Czemu domagacie się podwyżek dla wszystkich? Czemu ktoś komu wisi kalafiorem ma dostać tysiaka tylko po to by wam się dalej chciało? To ja mam lepszy pomysł! Zamiast tych 18h róbcie 25h i za to dostaniecie kasę (i nawet podwyżkę) a komuś komu się nie chce tych godzin zabraknie...Oczywiście trzeba zmienić podstawę programową żeby oprócz fikołków i rzutu piłką lekarską pani Dagmara w ramach swojej pracy mogła prowadzić treningi dla "dwójek" , "trójek" i czegoś tam jeszcze. To wszystko da się zrobić, więcej - to trzeba zrobić! Bo strajkowanie każdemu 1000+ tylko konserwuje ten chory system. Skończy się gadanie że nauczyciel nic nie robi, skończy się pomiatanie że dostaje tyle co w biedronce. Ja bym jeszcze ograniczył obowiązek szkolny i wprowadził szkolnictwo średnie i wyższe odpłatne z szerokim wsparciem stypendialnym - albo wyniki albo tata płaci...
            • Marek Nowak Zgłoś komentarz
             poziom nauczania jest w Polsce taki jak w Bangladeszu.Nic im nie dawać niech strajkują,pozwalniać dyscyplinarnie zatrudnić młodych
             • Marek Nowak Zgłoś komentarz
              nauczycielu jeśli nie pasuje ci praca to ją zmień wakaty na budowie czy też w Biedronce czekają a jesli ci to nie pasuje weź kredyt wyjedz,wcale nikt was nie chce trzymac na siłe.
              Zobacz więcej komentarzy (6)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×