WP SportoweFakty.wp.pl – wiadomości sportowe, relacje live, wyniki meczów

Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Skoki narciarskie
 • Tenis

PlusLiga. ZAKSA - ONICO: jest decyzja PLS. Będą kary, ale nie będzie powtórzenia meczu ani zmiany wyniku

Zarząd Polskiej Ligi Siatkówki skonsultował z ekspertami to, co wydarzyło się w sobotnim meczu finałowym pomiędzy ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle a ONICO Warszawa. Nie będzie ingerencji w wynik ani powtórki, ale wyłącznie kary.
Dominika Pawlik
Dominika Pawlik
Newspix / Rafał Rusek / Na zdjęciu: siatkarze ONICO Warszawa

Konsultacje przeprowadzały Zespół Kwalifikatorów PlusLigi i Ligi Siatkówki Kobiet a także Wydział Sędziowski Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Ostatnia z decyzji wpłynęła w poniedziałek 29 kwietnia i niezwłocznie pojawiła się decyzja zarządu w sprawie meczu z 27 kwietnia.

Fragmenty ocen sytuacji można przeczytać TUTAJ

Przypomnijmy, że pod koniec piątego seta, po ataku Nikołaja Penczewa sędzia przyznał punkt dla drużyny ze stolicy, co oznaczało zwycięstwo gości 15:13. Radość ONICO przerwał jednak sędzia Wojciech Maroszek, który po protestach siatkarzy ZAKSY, odgwizdał błąd podwójnego odbicia piłki Piotrowi Łukasikowi. Zarzutem była też niezgodność w wyniku w czwartym secie.

Czytaj też: Michał Kaczmarczyk: Nasza kochana Dzban Liga i jej wymagający widzowie (komentarz)

ONICO w poniedziałek opublikowało swoje pismo do PLS, w którym domaga się reakcji ze strony władz, stołeczny klub domagał się zmiany wyniku oraz dyskwalifikacji Łukasza Kaczmarka (czytaj TUTAJ).

- Przede wszystkim bardzo przepraszam cały klub ONICO Warszawa oraz wszystkich kibiców siatkówki za błąd, który popełnił arbiter w trakcie pierwszego meczu finału PlusLigi - podkreśla Paweł Zagumny, prezes Polskiej Ligi Siatkówki SA.

- Dodatkowo pragnę wyjaśnić, że po agresywnym zachowaniu gracza ZAKSY Kędzierzyn-Koźle Łukasza Kaczmarka moją intencją było szybkie ukaranie gracza. Niestety, ze względu na zmianę przepisów, w tym sezonie nie jest możliwe ukaranie gracza przez Zarząd PLS. Obecna procedura postępowania wynika z zapisów Ustawy o Sporcie oraz aktów wewnętrznych PZPS i PLS. Zawiadomiłem więc zgodnie z procedurą Rzecznika Dyscyplinarnego Polskiego Związku Piłki Siatkowej, licząc na jak najszybsze wyciągnięcie konsekwencji wobec gracza - dodał Zagumny.

Treść komunikatu

Po analizie materiału od komisarza PLS, wysłuchaniu opinii ekspertów w sprawach sędziowskich, zgromadzeniu wszystkich dostępnych materiałów dotyczących tych kontrowersji, Główny Komisarz wydał decyzję w przedmiocie weryfikacji zawodów (w załączniku), która została ogłoszona zgodnie z przepisami Regulaminu Profesjonalnego Współzawodnictwa w Piłce Siatkowej w formie komunikatu. Od decyzji w przedmiocie weryfikacji zawodów, ogłoszonej w formie komunikatu, ONICO Warszawa będzie ewentualnie mogło odwołać się do Sądu Odwoławczego przy PZPS.

Jednocześnie Zarząd Polskiej Ligi Siatkówki informuje o konsekwencjach związanych z negatywną oceną pracy osób w trakcie meczu finałowego ZAKSA - ONICO w dniu 27 kwietnia:

- Pierwszy sędzia spotkania, Pan Wojciech Maroszek, został zawieszony do końca sezonu 2018/19 oraz został pozbawiony wynagrodzenia za pracę w kwietniu 2019 roku;

- W związku niedopełnieniem obowiązków służbowych na meczu ONICO Warszawa - ZAKSA Kędzierzyn-Koźle w dniu 27-04-2019 roku, Protokolant Elektroniczny został zawieszony w rozgrywkach PlusLigi do 30 grudnia 2019 roku;

- PLS wystosowała wniosek o ukaranie gracza ZAKSY Kędzierzyn-Koźle Łukasza Kaczmarka do Rzecznika Dyscyplinarnego Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

ZOBACZ WIDEO "Klatka po klatce" (on tour): zobacz, co się działo po walce "Jurasa" na KSW 48

Czy PLS podjął słuszną decyzję?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Siatkówkę na Facebooku
Zgłoś błąd
WP SportoweFakty

Komentarze (20):

[ Anuluj ] Odpowiadasz na komentarz:

Dowiedz się jak umieszczać linki od tagów, pogrubiać tekst, itp.
 • krytyk65 0
  Skandal, PLS = Mafia, która sprzyja ZAKSIE
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Wino1901 0
  Niestety Sportowe Fakty usuwają moje wypowiedzi zwracające uwagę na to, że nigdy w historii nie mieliśmy oficjalnego przyznania, że sędziowie wspierają w półfinale i finale jeden zespół, więc nikt nie musiał za to przepraszać! Porównanie tego do innych sytuacji jest więc manipulacją, a cała sytuacja jest hańbą i blamażem dla polskiego sportu. Widać nawet serwis informacyjny trzyma stronę ZAKSY. Uznałabyś zwycięstwo Warszawy? Żadna łaska, Warszawa wygrała.
  Paulinson Kaczmarek kare otrzymał, a hejty idą na cały zespół. A gdzie przepraszam był statystyk ONICO? Nie widział, że brakuje punktu? Nikt niczego nie zauważył? Jakie przeproszenia? Podaj mi jeden przykład, w którym klub przeprasza drugi klub za nieodpowiednie zachowanie na boisku zawodnika w stosunku do sędziego. Czy Skra przeprosiła Trefl za zachowanie Ebadipoura podczas meczu LM? Przestań generalizować, bo w ten sposób tylko się ośmieszasz i tracisz na wiarygodności. Jak już pisałam sama jestem za odwróceniem wyniku, ale w tej kwestii już pozamiatane. PLS się skompromitował po raz kolejny. A sugerowanie, że sędziowie specjalnie działają na korzyść ZAKSY to szczyt bezczelności. Może JW też pomagają tak jak w meczu z Zawierciem? Jeśli masz dowody na korupcję to idź do sądu. Życzę powodzenia. Bez odbioru.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
 • Wino1901 0
  To świadczy tylko o Świderskim...
  skandal10 Zaksa nie nabrała wody w usta. Sebastian Świderski udzielił wywiadu.jest w GW. I raczej nie doczekacie się przeprosin.
  Odpowiedz Zgłoś Zablokuj
Pokaż więcej komentarzy (17)
Pokaż więcej komentarzy (20)
Pokaż więcej komentarzy (20)
Pokaż więcej komentarzy (20)
Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×